O‘zbekiston Prezidenti Ozarbayjon bilan amaliy hamkorlikni yanada kengaytirishning ahamiyatini qayd etdi
2023-01-25 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-yanvar kuni Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashi yig‘ilishida ishtirok etgan Ozarbayjon Respublikasi tashqi ishlar vaziri Jayxun Bayramovni qabul qildi.
Suhbat avvalida Ozarbayjon tashqi siyosiy idorasi rahbari O‘zbekiston yetakchisiga Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning samimiy salomi va tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston-Ozarbayjon strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi. Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zaro savdoning oshib borayotgani, avtomobillar ishlab chiqarish, paxta-to‘qimachilik va ipakchilik klasterlarini tashkil etish borasidagi kooperatsiya loyihalarining borishi mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bundan tashqari, neft-gaz va kimyo sanoati bo‘yicha yirik loyihalar ishlab chiqilmoqda. Qo‘shma investitsiya fondi tashkil etilmoqda.
Xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar, shu jumladan Turkiy davlatlar tashkiloti, Qo‘shilmaslik harakati, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti doirasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.

The President of Uzbekistan notes the importance of further enhancing practical cooperation with Azerbaijan
2023-01-25 | Politics
On January 24, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, who attended the meeting of the Council of Foreign Ministers of the Economic Cooperation Organization.
The Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan conveyed to the Leader of Uzbekistan the sincere greetings and wishes of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Issues of further developing the strategic partnership between Uzbekistan and Azerbaijan were considered. The main attention was paid to the implementation of agreements at the highest level.
The parties noted with satisfaction the growth of mutual trade, the implementation of cooperation projects for the production of cars, the creation of cotton-textile and sericulture clusters.
Major projects in the oil and gas and chemical industries are under development. A Joint Investment Fund is being created.
Issues of interaction within the framework of international and regional structures, including the Organization of Turkic States, the Non-Aligned Movement, and the Economic Cooperation Organization were discussed.