Savdo-sanoat palatasi faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
2023-01-23 | Hujjatlar
Aholini tadbirkorlikka jalb qilishni yanada jadallashtirish, tadbirkorlik tashabbusini amalga oshirish uchun qulay huquqiy, iqtisodiy va ijtimoiy shart-sharoitlarni ta’minlash, respublikamiz tadbirkorlik sub’ektlarining xalqaro ishbilarmonlik hamjamiyatiga integratsiyalashuvini kengaytirish borasidagi Savdo-sanoat palatasi faoliyatini takomillashtirish maqsadida:
1. Savdo-sanoat palatasiga (keyingi o‘rinlarda – Palata) quyidagi vakolatlar berilsin:
Hukumatga ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash, biznesning rivojlanishiga to‘sqinlik qilayotgan yoki uni cheklayotgan normativ-huquqiy hujjatlarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish, shuningdek, ularni bekor qilish to‘g‘risidagi ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan masalalarni kiritish;
Palata a’zolarining manfaatlarini ko‘zlab Oliy sudga ariza berish hamda iqtisodiy, ma’muriy, fuqarolik va jinoyat ishlari bo‘yicha sud qarorlarini qayta ko‘rib chiqish yuzasidan shikoyat kiritish;
tadbirkorlik muhitini yaxshilash bo‘yicha takliflarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri Bosh vazirga kiritib borish;
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi, vazirliklar va idoralarda, shuningdek, xalqaro tashkilotlarda tadbirkorlik sub’ektlari manfaatlarini ifodalash;
biznes muhitini yaxshilash bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqish maqsadida, tadbirkorlik masalalari borasida jamoatchilik eshituvlarini tashkil qilib borish;
tadbirkorlikni rivojlantirish, respublikaning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini oshirishda o‘zining munosib hissasini qo‘shayotgan biznes vakillari va boshqa shaxslarni mukofotlarga tavsiya qilish;
mahalliy davlat hokimiyati va boshqa hududiy davlat organlariga hududda tadbirkorlikni rivojlantirish, ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yanada yaxshilash, tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari
va qonuniy manfaatlarini himoya qilish yuzasidan ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan taqdimnomalar kiritish;
xalq deputatlari viloyat, tuman (shahar) Kengashlari va hokimlar bilan hududdagi ishbilarmonlik muhitining holati, tadbirkorlik sohasida qabul qilingan qonunchilik hujjatlarining ijrosi natijadorligi bo‘yicha tanqidiy muhokamalar o‘tkazib borish.
2. Belgilab qo‘yilsinki, 2023- yil 1- fevraldan boshlab:
mikro, kichik va o‘rta tadbirkorlik sub’ektlari Palata a’zoligiga, a’zolik va kirish badallaridan ozod qilingan holda, tekin qabul qilinadi hamda qonunda nazarda tutilgan a’zolik bilan bog‘liq Palata xizmatlaridan to‘laqonli foydalanish huquqiga ega, Palata tomonidan ko‘rsatilishi mumkin bo‘lgan qo‘shimcha pullik xizmatlar bundan mustasno;
tadbirkorlik sub’ektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazuvchi organ tomonidan davlat ro‘yxatidan o‘tgan tadbirkorlik sub’ektlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar a’zo sifatida ro‘yxatga qo‘yish uchun Palataga elektron tizim orqali yuboriladi;
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarni va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi (keyingi o‘rinlarda – Jamoat fondi) hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarni va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondlari (keyingi o‘rinlarda – hududiy jamoat fondlari) hisobidan Palataning asoslangan hisob-kitoblariga muvofiq, mos ravishda Palata va uning hududiy bo‘linmalariga davlat subsidiyasini ajratish tizimi joriy etiladi;
Palata va uning hududiy bo‘linmalari tomonidan davlat subsidiyasining sarflanishi bo‘yicha har yili tegishincha Jamoat fondi hamda hududiy jamoat fondlariga hisobot berib boriladi.
3. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarni va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha Parlament komissiyasiga Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bilan kelishilgan holda bir oy muddatda Palata va uning hududiy bo‘linmalari uchun tavsiyaviy shtatlar me’yorlari hamda mehnatga haq to‘lash miqdorlarini tasdiqlash va hududiy jamoat fondlariga yetkazish tavsiya etilsin.
4. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
Palata tadbirkorlik sub’ektlarining manfaatlarida O‘zbekiston Respublikasi sudlariga taqdim etadigan ariza, da’volar hamda apellyatsiya va kassatsiya shikoyatlari bo‘yicha davlat boji to‘lovlaridan ozod etiladi;
O‘zbekiston Respublikasi hududida xalqaro grant loyihalarini amalga oshirishda Palataga milliy hamkor biriktirish talabi qo‘llanilmaydi;
davlat organlari va idoralar tomonidan tadbirkorlikka oid barcha tashqi beg‘araz ko‘mak loyihalarini amalga oshirishda Palata loyiha hamkori sifatida jalb qilinadi.
5. Palataning tadbirkorlik sohasida tarmoqlar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlash, ularning o‘ziga xos muammolarini aniqlash, tahlil qilish va yechimini topish borasidagi faoliyatini muvofiqlashtirish mexanizmini yaratish maqsadida uning huzurida jamoatchilik asosida tarmoqlar kesimida qo‘mitalar tashkil etilsin.
Bunda, ushbu qo‘mitalarga kelishuv asosida iqtisodiyot tarmoqlari bo‘yicha faoliyat yuritayotgan uyushmalar raislari rahbarlik qiladi
va ular bir vaqtning o‘zida Palata raisining maslahatchisi hisoblanadi.
6. Palata, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining tadbirkorlar bilan joylarda to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotni yo‘lga qo‘yish maqsadida Palataning hududiy boshqarmalari huzurida jamoatchilik asosida asosiy vazifalari quyidagilar hisoblangan, kamida 20 nafar ilg‘or tadbirkorlardan iborat Tadbirkorlik kengashlarini tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi qo‘llab-quvvatlansin:
doimiy ravishda tadbirkorlar bilan uchrashuvlar tashkil qilib borish;
tadbirkorlar o‘rtasida biznesga oid qonunchilik hujjatlari mohiyati va ahamiyatini tushuntirish ishlarini amalga oshirish;
tarmoq korxonalari orasida kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish;
joylardagi ishbilarmonlik muhitining holatini tahlil qilish hamda takliflarni Palataga taqdim etib borish.
7. Respublika hududlarida tashkil etiladigan “Tadbirkorlar xiyobonlari”ning (keyingi o‘rinlarda – xiyobonlar) ro‘yxati ilovaga muvofiq tasdiqlansin. Bunda:
a) xiyobonlar tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan Savdo-sanoat palatasiga to‘langan a’zolik badallari, jismoniy va yuridik shaxslarning xayriya mablag‘lari hamda mahalliy byudjetlar mablag‘lari hisobidan barpo etiladi;
b) tashkil etilayotgan xiyobonlarda:
tadbirkorlar, bank vakillari, investorlarning biznes loyihalarini muhokama qilish hamda "B2B" tadbirlari va "kovorking" faoliyati uchun qulay shart-sharoitlar yaratiladi, Wi-Fi zonalar tashkil qilinadi;
faol tadbirkorlarning erishgan natijalarini namoyish etish maqsadida yil davomida ko‘rgazmalar o‘tkazib boriladi;
xiyobonlardagi bino-inshootlar Palataning hududiy boshqarmalari balansiga o‘tkazib beriladi.
Palata Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bilan birgalikda 2 oy muddatda hududlarda bo‘sh turgan, samarasiz ishlatilayotgan davlat ko‘chmas mulk ob’ektlari negizida respublika hududlarida xiyobonlar tashkil qilish to‘g‘risidagi takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
8. Belgilansinki, Palataning tashkiliy tuzilmasi, uning ijroiya qo‘mitasi, hududiy boshqarmalari, tuman (shahar)lar bo‘limlari tuzilmalari Palata raisi tomonidan uning Rayosati bilan kelishilgan holda tasdiqlanadi.
Palata (Vahobov) bir oy muddatda:
Palata raisi o‘rinbosarlari o‘rtasida aniq vazifalar va funksiyalarni taqsimlab, Palata ijroiya qo‘mitasi va hududiy bo‘linmalarining tuzilmalari hamda shtat birliklarini tasdiqlasin;
Palata ijroiya qo‘mitasi va hududiy bo‘linmalarining malakali, chuqur nazariy bilimlar va amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lgan, o‘z vazifalarini samarali va mas’uliyat bilan bajaradigan kadrlar bilan to‘ldirilishini ta’minlasin.
9. Markaziy bank, Adliya vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Soliq qo‘mitasi, Bojxona qo‘mitasi va Statistika agentligi respublikadagi ishbilarmonlik muhiti, biznes yuritish hamda tadbirkorlik sub’ektlarining yashovchanligi holatini tahlil qilish maqsadida uch oy muddatda o‘z elektron axborot tizimlari Palataning elektron axborot tizimi bilan integratsiya qilinishini ta’minlasin.
10. Palata ikki oy muddatda:
Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Markaziy bank bilan birgalikda respublika hududlarida startaplar, biznes-inkubatorlar va boshqa kichik tadbirkorlik loyihalarini moliyalashtirish uchun nobank kredit tashkilotlarini tashkil qilish;
ilg‘or xorijiy tajribani o‘rgangan holda dual ta’lim tizimini takomillashtirish, “Ustoz-shogird” an’analarining zamonaviy mexanizmlarini tajriba tariqasida 3 ta oliy o‘quv yurtining 3- va 4-bosqichiga hamda 2 ta kasb-hunar kollejiga joriy qilish;
Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda “Davlat boji to‘g‘risida”gi qonunga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish;
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonunchilik kiritish to‘g‘risidagi takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
11.   Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности торгово-промышленной палаты
В целях дальнейшего расширения привлечения населения к предпринимательству, обеспечения благоприятных правовых, экономических и социальных условий для реализации предпринимательских инициатив, а также совершенствования деятельности Торгово-промышленной палаты в области расширения интеграции субъектов предпринимательства республики в международное деловое сообщество:
1. Предоставить Торгово-промышленной палате (далее – Палата) следующие полномочия:
внесение в правительство обязательных для рассмотрения вопросов по улучшению деловой и инвестиционной среды, внесение изменений  и дополнений, а также отмену нормативно-правовых актов, препятствующих либо ограничивающих развитие бизнеса;
внесение заявлений в интересах членов Палаты, а также жалоб о пересмотре судебных решений по экономическим, административным, гражданским и уголовным делам в Верховный суд;
внесение предложений по улучшению предпринимательской среды непосредственно Премьер-министру;
представление интересов субъектов предпринимательства в Олий Мажлисе Республики Узбекистан, Администрации Президента Республики Узбекистан, Кабинете Министров, министерствах и ведомствах, а также международных организациях;
организация общественных слушаний по вопросам предпринимательства в целях разработки предложений и рекомендаций по улучшению бизнес-среды;
представление к наградам представителей бизнеса и иных лиц, вносящих достойный вклад в развитие предпринимательства и повышение социально-экономического потенциала республики;
внесение в органы государственной власти на местах и иные региональные государственные органы обязательных для рассмотрения представлений по развитию предпринимательства, дальнейшему улучшению деловой и инвестиционной среды, защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства в регионах;
проведение с Кенгашами народных депутатов областей, районов (городов) и хокимами критических обсуждений состояния деловой среды на соответствующей территории, результативности исполнения актов законодательства, принятых в сфере предпринимательства.
2. Установить, что начиная с 1 февраля 2023 года:
субъекты микро-, малого, среднего бизнеса принимаются в члены Палаты на бесплатной основе с освобождением от уплаты вступительных и членских взносов и имеют право полного пользования предусмотренными законом услугами Палаты, связанными с членством, за исключением дополнительных платных услуг, которые могут оказываться Палатой;
орган, проводящий государственную регистрацию субъектов предпринимательства, направляет Палате посредством электронной системы данные субъектов предпринимательства, прошедших государственную регистрацию, для регистрации в качестве членов;
внедряется система выделения Палате и ее территориальным подразделениям государственных субсидий по обоснованным расчетам Палаты за счет соответственно Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан (далее – Общественный фонд), общественных фондов по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, Кенгашах народных депутатов областей и города Ташкента (далее – региональные общественные фонды);
Палата и ее территориальные подразделения ежегодно отчитываются о расходовании государственных субсидий соответственно перед Общественным фондом и региональными общественными фондами.
3. Рекомендовать Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан по согласованию с Министерством экономики и финансов и Министерством сокращения бедности и занятости в месячный срок утвердить и довести до региональных общественных фондов штатные нормативы и размеры оплаты труда, рекомендуемые для Палаты и ее территориальных подразделений.
Палата освобождается от оплаты государственной пошлины по заявлениям, искам, апелляционным и кассационным жалобам, вносимым в суды Республики Узбекистан в интересах субъектов предпринимательства;
при реализации международных грантовых проектов на территории Республики Узбекистан требование о прикреплении национального партнера к Палате не применяется;
при реализации любых проектов внешнего безвозмездного содействия в сфере предпринимательства государственными органами и ведомствами Палата привлекается в качестве партнера проектов.
5. В целях создания механизма непосредственной работы Палаты с отраслями в сфере предпринимательства, координации деятельности по выявлению, анализу и поиску решения их специфических проблем создать при ней комитеты в разрезе отраслей на общественной основе.
При этом руководство данными комитетами осуществляют по согласованию председатели ассоциаций, ведущих деятельность в отраслях экономики, которые одновременно считаются советниками председателя Палаты.
6. Поддержать предложение Палаты, Министерства инвестиций, промышленности и торговли, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента о создании при территориальных управлениях Палаты на общественных началах предпринимательских советов, состоящих из не менее 20 передовых предпринимателей, в целях установления прямого диалога с предпринимателями на местах, основными задачами которых определить:
регулярную организацию встреч с предпринимателями;
проведение разъяснительных работ среди предпринимателей о сути и значении актов законодательства о бизнесе;
налаживание кооперации между отраслевыми предприятиями;
проведение анализа состояния деловой среды на местах и регулярное представление предложений в Палату.
7. Утвердить перечень «скверов предпринимателей», создаваемых в регионах республики (далее – скверы), согласно приложению. При этом установить, что:
а) скверы строятся за счет членских взносов, уплаченных субъектами предпринимательства Торгово-промышленной палате, благотворительных средств физических и юридических лиц, а также средств местных бюджетов;
б) в образуемых скверах:
создаются благоприятные условия для обсуждения бизнес-проектов предпринимателей, представителей банков, инвесторов, для B2B-мероприятий и коворкинг-деятельности, а также организуются зоны Wi-Fi;
в течение года проводятся выставки для демонстрации результатов, достигнутых активными предпринимателями;
здания и сооружения скверов передаются на баланс территориальных управлений Палаты.
Палате совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, а также Агентством по управлению государственными активами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения о создании скверов в регионах республики на базе пустующих, неэффективно эксплуатируемых государственных объектов недвижимого имущества в регионах.
8. Определить, что организационная структура, структуры исполнительного комитета, территориальных управлений, районных (городских) отделов Палаты утверждаются председателем Палаты по согласованию с ее Президиумом.
Палате (Вахобов) в месячный срок:
распределить между заместителями председателя Палаты конкретные задачи и функции, утвердить структуры и штатные единицы исполнительного комитета и территориальных подразделений Палаты;
обеспечить укомплектование исполнительного комитета и территориальных подразделений Палаты квалифицированными кадрами, обладающими глубокими теоретическими знаниями и практическими навыками, способными эффективно и ответственно выполнять свои задачи и функции.
9. Центральному банку, Министерству юстиции, Министерству инвестиций, промышленности и торговли, Налоговому комитету, Таможенному комитету и Агентству статистики в целях проведения анализа деловой среды, состояния ведения бизнеса и жизнеспособности субъектов предпринимательства в трехмесячный срок обеспечить интеграцию своих электронных информационных систем с электронной информационной системой Палаты.
10. Палате в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения о:
создании совместно с Министерством экономики и финансов и Центральным банком небанковских кредитных организаций для финансирования стартапов, бизнес-инкубаторов и иных малых предпринимательских проектов в регионах республики;
совершенствовании дуальной системы образования с изучением передового зарубежного опыта, а также внедрении в порядке эксперимента современных механизмов традиций «наставник – ученик» на третьем и четвертом курсах трех высших образовательных учреждений и в двух профессиональных колледжах;
внесении совместно с Министерством экономики и финансов изменений и дополнений в Закон «О государственной пошлине»;
внесении совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами изменений и дополнений в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.