Bolgariya Respublikasi Turizm vaziri Ilin Dimitrov bilan uchrashuv o‘tkazildi
Madaniyat va turizm vazirligida Bolgariya Respublikasi turizm vaziri Ilin Dimitrov bilan Madaniyat va turizm vazirining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek Azamov o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi.
Tomonlar O‘zbekiston hamda Bolgariya o‘rtasida turizm sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, o‘zaro turistlar oqimini oshirish, sohada faoliyat olib borayotgan tadbirkorlik subyektlarining aloqalarini o‘rnatishga ko‘maklashish va ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish yuzasidan muzokaralar olib borishdi.
Bolgariya tomoniga O‘zbekiston turizmida amalga oshirilayotgan islohotlar, turistik investitsiya loyihalari, shuningdek, tadbirkorlik subyektlari uchun yaratilgan qulay sharoitlar hamda investorlar uchun taqdim etilayotgan imtiyozlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Uchrashuv yakuniga ko‘ra, O‘zbekiston hamda Bolgariya Respublikalarida turizm sohasida faoliyat olib boraytogan tadbirkorlik subyektlarini jalb etgan holda Toshkent shahrida joriy yilning aprel oyida B&G, B2B formatida uchrashuvlar tashkillashtirish, yurtimizning turizm salohiyatini keng targ‘ib etishga qaratilgan ma’lumotlarni Bolgariya ommaviy axborot vositalarida namoyishini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.

Состоялась встреча с Министром туризма Республики Болгарии Ильином Димитровым
В Министерстве культуры и туризма состоялась встреча между министром туризма Республики Болгария Ильином Димитровым и первым заместителем Министра культуры и туризма Улугбека Aзамова.
Стороны договорились о дальнейшем развитии туристического сотрудничества между Узбекистаном и Болгарией, увеличении взаимных туристических потоков, развитии связи между организациями, работающими в данном секторе, и состоялись переговоры об установлении прямого авиаперелёты между двумя странами.
Болгарская сторона была проинформирована о реформах, реализуемых в сфере туризма Узбекистана, туристических инвестиционных проектах, а также о созданных благоприятных условиях для субъектов предпринимательства и льготах, предоставляемых инвесторам.
По итогам встречи были достигнуты предварительные договоренности по организации в апреле текущего года в городе Ташкенте встреч в форматах B&G, B2B с привлечением субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере туризма в Республике Узбекистан и Болгарии, организации демонстрации в Болгарских СМИ информации, направленной на широкое продвижение туристического потенциала страны.