O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat tashrifi bilan Singapurda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Singapur Respublikasi Prezidenti Halima Yaqubning taklifiga binoan 16-18 yanvar kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq Singapur Prezidenti Halima Yaqub va mamlakat Bosh vaziri Li Syan Lun bilan oliy darajada uchrashuv va muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Kun tartibidan ko‘p qirrali O‘zbekiston-Singapur munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari o‘rin olgan.
Savdo-iqtisodiy, investitsiya, innovatsiya va transport-kommunikatsiya sohalarida, shuningdek, davlat boshqaruvi va yuqori malakali kadrlar tayyorlash borasidagi amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratiladi. Ushbu yo‘nalishlarga doir ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plami muzokaralar yakunida imzolash uchun tayyorlanmoqda.
Bundan tashqari, Prezidentimiz Singapurning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazadi. Tashrif arafasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining biznes forumi bo‘lib o‘tadi.

Президент Республики Узбекистан посетит Сингапур с государственным визитом
По приглашению Президента Республики Сингапур Халимы Якуб Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16-18 января посетит эту страну с государственным визитом.
В соответствии с программой пребывания предусматривается проведение встреч и переговоров на высшем уровне – с Президентом Сингапура Халимой Якуб и Премьер министром страны Ли Сянь Луном.
В повестку дня саммита включены актуальные вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-сингапурских многоплановых отношений.
Особое внимание будет уделено углублению практического сотрудничества в торгово экономической, инвестиционной, инновационной и транспортно-коммуникационной сферах, а также в области государственного управления и подготовки высококвалифицированных кадров. Готовится солидный пакет двусторонних документов по вышеуказанным направлениям для принятия по итогам переговоров.
Кроме того, глава нашего государства встретится с руководителями ведущих компаний Сингапура. Накануне визита состоится бизнес-форум деловых кругов двух стран.