O‘zbekiston va Qirg‘iziston sanoat kooperatsiyasi sohasida hamkorlikni kuchaytirmoqda
Joriy yilning 11-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov va Qirg‘iziston Respublikasi Iqtisodiyot va savdo vaziri Daniyar Amangeldiev o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar 2023-yilga mo‘ljallangan ikki tomonlama tadbirlarga, shu qatorda, oliy darajada o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish, shuningdek, amalga oshirilayotgan, jumladan, O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan ishlab chiqilayotgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar.
Ta’kidlanganidek, birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi barqaror o‘sish sur’ati kuzatilmoqda. Shunday qilib, so‘nggi 5 yil ichida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 6 barobarga o'sib, 2016-yildagi 167,5 million dollardan 2021-yilda 953,6 million dollargacha ortdi. 2022-yilda tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollardan oshdi.
Muloqot chog‘ida qator ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada faollashtirish muhimligi ta’kidlandi. Xususan, imzolangan hujjatlarga muvofiq Qirg‘izistondagi Qambarota GES-1 va “Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston” temir yo‘li qurilishi loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish va ushbu loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, Qirg‘izistonda avtomobil va tijorat avtomobillari ishlab chiqarishni tashkil etish, Jalolobod viloyatida yigiruv korxonasini ishga tushirish, ASKUE elektr energiyasini hisobga olish tizimini joriy etish va ishlab chiqarish, kaltsiy karbidini ishlab chiqarish bo‘yicha amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar erishilgan kelishuvlarni amaliy ijrosini jadallashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni belgilab oldilar.

Узбекистан и Кыргызстан укрепляют сотрудничество в сфере промышленной кооперации
11 января текущего года состоялись переговоры министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова с министром экономики и коммерции Кыргызской Республики Данияром Амангельдиевым.
Стороны обсудили подготовку к запланированным на 2023 год двусторонним мероприятиям, в том числе на высшем уровне, а также ход реализации текущих совместных проектов, среди которых – разработанные по линии Узбекско-Кыргызского фонда развития.
Отмечалось, что благодаря совместным усилиям наблюдается стабильный рост товарооборота между двумя странами. Так, за последние 5 лет объем взаимной торговли вырос в 6 раз – с 167,5 млн долларов в 2016 году до 953,6 млн долларов в 2021 году. В 2022 году товарооборот превысил 1 млрд долларов.
В ходе переговоров подчеркнута важность дальнейшей активизации сотрудничества по целому ряду приоритетных направлений. В частности, достигнута договорённость ускорить реализацию проектов строительства Камбаратинской ГЭС-1 в Кыргызстане и железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан», в соответствии с подписанными документам и по реализации этих проектов.
Также речь шла о запланированных к реализации в Кыргызстане проектах по организации производства легковых автомобилей и коммерческой техники, запуску прядильного предприятия в Джалал-Абадской области, внедрению и производству систем учёта электричества «АСКУЭ» и производству карбида кальция.
По итогам встречи стороны обозначили конкретные шаги по ускорению практической имплементации достигнутых договоренностей.