O‘zbekiston TIV rahbari AQSH Elchisini qabul qildi
2022-yil 4-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Baxtiyor Saidov Amerika Qo‘shma Shtatlarining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Jonatan Devid Xenikni qabul qildi.
So‘nggi yillarda ko‘p qirrali O‘zbekiston-AQSH hamkorligi siyosat va xavfsizlik, savdo-iqtisodiyot, insonparvarlik, madaniy-gumanitar sohalarda faol rivojlanib borayotgani taʼkidlandi. Ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasida ham qizg‘in muloqot yo‘lga qo‘yilgan.
Tomonlar 2022-yil dekabr oyida O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik muloqotining ikkinchi yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni har tomonlama amalga oshirishga tayyorligi qayd etildi.

Глава МИД Узбекистана принял Посла США
4 января 2022 года и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял Чрезвычайного и полномочного посла Соединенных Штатов Америки в нашей стране Джонатана Дэвида Хэника.
Отмечалось, что за последние годы многоплановое узбекско-американское сотрудничество динамично развивается в сферах политики и безопасности, торговли и экономики, человеческого измерения, культурно-гуманитарных обменов. Ведется также интенсивный диалог по линии парламентов двух стран.
Подчеркнута готовность сторон к комплексной реализации договоренностей, достигнутых по итогам второго заседания Диалога стратегического партнерства между Узбекистаном и США в декабре 2022г.
Состоялся обмен мнениями по графику запланированных мероприятий на двустороннем уровне и в рамках формата «С5+1».