Turkiya va Xitoyning yirik energetika kompaniyalari O‘zbekistonda yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlarini quradi
2022-12-29 | Iqtisodiyot
“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlarini qurish bo‘yicha o‘tkazilgan xalqaro tender savdolari yakunlanib, g‘olib kompaniyalar aniqlandi.
Unga ko‘ra, Turkiyaning “ŞA-RA ENERJĪ Īnşaat, Ticaret ve Sanayi A.Ş.” kompaniyasi 31,89 mln AQSH dollari miqdoridagi taklif etilgan narx bilan uzunligi 213 km bo‘lgan 220 kV kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlarini qurish bo‘yicha g‘olib deb topildi.
Shuningdek, Xitoy Xalq Respublikasining “Xian Electric Engineering Co., Ltd” kompaniyasi 14,68 mln AQSH dollari miqdoridagi taklif etilgan narx bilan uzunligi 72 km bo‘lgan 500 kV kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlarini qurish bo‘yicha g‘olib deb topildi.
G‘olib kompaniyalar bilan muzokaralar o‘tkazilib, 2022-yil 23-dekabr kuni shartnomalar imzolandi.
Loyiha Jahon banki tomonidan moliyalashtirilgan bo‘lib 2022 – 2024 yillarda amalga oshirilishi belgilangan.
Loyiha Sirdaryo va Toshkent viloyatlari hamda Toshkent shahrining elektr energiyasi ta’minoti ishonchliligi oshirilishiga, energotizimning Toshkent qismida magistral elektr tarmoqlari yuklamalarini kamayishiga va ularning o‘tkazuvchanlik qobiliyatini kelgusidagi talablarga mos holda bo‘lishiga xizmat qiladi.
Eslatib o‘tamiz, mazkur loyiha Prezidentimizning 2022-yil 3-fevraldagi “Jahon banki ishtirokida “Elektr energetika sektorini transformatsiya qilish va barqaror elektr uzatish” loyihasini amalga oshirish hamda respublika magistral elektr tarmoqlari tizimini rivojlantirish va uning samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-113-son qaroriga muvofiq amalga oshirilmoqda.

Крупные энергетические компании Турции и Китая построят высоковольтные сети электропередачи в Узбекистане
2022-12-29 | Экономика
Завершены и определены победители международных тендеров, проведенных АО «Национальные электрические сети Узбекистана» на строительство высоковольтных сетей электропередачи в Ташкентской и Сырдарьинской областях.
По итогам тендеров Турецкая компания «ŞA-RA ENERJĪ Īnşaat, Ticaret ve Sanayi A.Ş.» признана победителем тендера на строительство линии элеткропередачи 220 кВ с протяженностью 213 км с предложенной стоимостью 31,89 млн долл. США.
А также, Китайская компания «Xian Electric Engineering Co., Ltd» признана победителем тендера на строительство линии элеткропередачи 500 кВ с протяженностью 72 км с предложенной стоимостью 14,68 млн долл. США.
23 декабря 2022 года, с компаниями-победителями были проведены переговоры и подписаны контракты.
Проект финансируется Всемирным банком и планируется к реализации в 2022-2024 годах.
Осуществление данного проекта позволит повысить надежность электроснабжения Сырдарьинской и Ташкентской областей, а также города Ташкента, снизить нагрузку на магистральных электрических сетях Ташкентской части энергосистемы и привести их пропускную способность в соответствие с будущими потребностями.
Для информации: Данный проект реализуется в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-113 от 3 февраля 2022 года «О мерах по реализации проекта “Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая передача электроэнергии” с участием Всемирного банка, а также по развитию и повышению эффективности системы магистральных электрических сетей республики».