O‘zbekiston-Rossiya TIVlararo maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2022-yil 26-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida videokonferensaloqa shaklida maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar delegatsiyalariga O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bahromjon A’loyev va Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Mixail Galuzin boshchilik qildi.
Maslahatlashuvlar ishtirokchilari Oʻzbekiston-Rossiya strategik sheriklik munosabatlarining keng koʻlamli masalalarini, ikki davlat Rahbarlarining uchrashuvlari yakunlari boʻyicha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishni muhokama qildilar, shuningdek, 2023-yilga moʻljallangan rejalarni belgilab oldilar.
Tomonlar konstruktiv siyosiy muloqotni yanada faollashtirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. O‘zbekiston va Rossiya parlamentlari, hukumatlari va iqtisodiy tuzilmalari tomonidan o‘tkaziladigan tadbirlar jadvali ko‘rib chiqildi.
Xalqaro institutlar doirasidagi hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi.
Maslahatlashuvlarda madaniy-gumanitar almashinuvlarni jadallashtirishga ham alohida e’tibor qaratildi.

2022-12-26 | Политика
26 декабря 2022 года в формате видеоконференцсвязи состоялись консультации между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Российской Федерации.
Делегации сторон возглавили заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахромжон Аълоев и заместитель Министра иностранных дел Российской Федерации Михаил Галузин.
Участники консультаций обсудили широкий спектр вопросов узбекско-российских отношений стратегического партнерства, ход реализации договоренностей, достигнутых по итогам встреч Лидеров двух стран, а также обозначили планы на 2023 год.
Стороны выразили готовность к дальнейшей активизации конструктивного политического диалога. Рассмотрен график мероприятий по линии парламентов, правительств и экономических структур Узбекистана и России.