O‘zbekiston va Ozarbayjon ko‘p qirrali hamkorlikni kuchaytirmoqda
Joriy yilning 24-dekabr kuni Oʻzbekiston hukumati delegatsiyasining Ozarbayjonga tashrifi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev va Ozarbayjon Respublikasi iqtisodiyot vaziri Mikayil Jabborov oʻrtasida muzokaralar boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda ikki davlatning asosiy vazirlik va idoralari rahbarlari ham ishtirok etdi.
Muloqot chogʻida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport va logistika sohalarida ikki tomonlama hamkorlikning keng ko'lamli kun tartibi koʻrib chiqildi.
O‘zaro savdoning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. 2021-yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 42 foizga, joriy yil boshidan esa yana 52 foizga oshdi. Kelgusi davrda tovar ayirboshlash hajmini bir necha barobar oshirish uchun imkoniyat va resurslar mavjudligi taʼkidlandi. Tomonlar talabga ega mahsulotlar nomenklaturasini shakllantirish va yetkazib berishni ko‘paytirish, ikkala mamlakatlarga savdo va ishbilarmonlik missiyalarini tashkil qilish, yirik shaharlarda milliy mahsulotlar ko‘rgazmalarini o‘tkazish, savdo tarmoqlarida meva va sabzavot mahsulotlarini, oziq-ovqat, to‘qimachilik, charm-poyabzal mahsulotlarini o‘zaro yetkazib berish bo‘yicha uzoq muddatli savdo shartnomalarini tuzishga kelishib oldilar.
Sanoat kooperatsiyasi va sarmoyaviy sheriklik sohasidagi hamkorlik ikki tomonlama munosabatlarning ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida ko‘rib chiqildi. O‘zbekiston-Ozarbayjon Investitsiya jamg‘armasini tashkil etish bo‘yicha qo‘shma ishlarni jadallashtirish, shuningdek, umumiy qiymati 700 million dollardan ortiq bo‘lgan 5 ta yirik loyihaning moliyaviy-texnikaviy jihatlarini ishlab chiqishdan o‘zaro manfaatdorlik bildirildi. Mazkur yo‘nalishlarda sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish bo‘yicha Ishchi guruh tuzishga kelishildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari qo‘shma korxonalarni, jumladan, avtomobillar ishlab chiqarish, zargarlik buyumlari va yengil sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni yanada kengaytirish chora-tadbirlariga alohida e’tibor qaratdi.
Kun tartibida transport-logistika sohasida hamkorlikni rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi ham muhim o‘rin tutdi. Ikki mamlakat hududlari orqali yuklarni, jumladan, kundalik ehtiyojdagi tovarlarni tashish hajmini bir necha barobar oshirish uchun shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlarini muhokama qilish maqsadida Xalqaro avtomobil transporti bo‘yicha Aralash komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazishning tashkiliy jihatlari kelishib olindi. Shu nuqtai nazardan, transport infratuzilmasini rivojlantirish istiqbollari ham qayd etildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar Ozarbayjon-O‘zbekiston Investitsiya jamg‘armasini tashkil etish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar. Mazkur jamg‘arma, ta’kidlanganidek, ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni yanada mustahkamlash va kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga xizmat qiladi.

2022-12-25 | Economics
On December 24 this year, within the framework of the visit of the government delegation of Uzbekistan to Azerbaijan in Baku, negotiations were held between the Deputy Prime Minister - Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev and the Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov. The meeting was also attended by heads of key ministries and departments of the two countries.
During the talks, a broad agenda of bilateral cooperation in trade, economic, investment, transport and logistics was considered.
The current state and prospects for the development of mutual trade were discussed. In 2021, the volume of bilateral trade increased by 42%, and by another 52% since the beginning of this year. The availability of opportunities and resources for a multiple increase in trade turnover in the coming period was emphasized. The parties agreed to take measures to form a range and increase mutual deliveries of demanded products, conduct regular trade and business missions on a mutual basis, exhibitions of national products in large cities, conclude long-term trade contracts for the mutual supply of fruits and vegetables, food, textile, leather and footwear products in trade networks of the two countries.
Interaction in the field of industrial cooperation and investment partnership was considered as one of the priority areas of cooperation. Mutual interest was expressed in accelerating joint work on the creation of the Uzbek-Azerbaijani investment fund, as well as working out the financial and technical aspects of 5 large projects worth over $700 million. An agreement was reached to establish a Working Group to coordinate interaction in these areas.
The meeting participants focused special attention on measures to further expand joint ventures, including the production of cars, the production of jewelry and light industry products.
Discussion of measures to develop partnerships in the transport and logistics sector also occupied a key place on the agenda. The organizational aspects of holding the first meeting of the Mixed Commission on International Road Transport were agreed upon in order to discuss measures to create conditions for a multiple increase in the volume of transportation of goods, including essential goods through the territories of both countries. In this context, the prospects for taking joint measures to develop transport infrastructure were also noted.
Following the meeting, the parties signed a memorandum of understanding on the establishment of the Azerbaijan-Uzbek Investment Fund. This fund, as emphasized, will contribute to the further strengthening and expansion of bilateral economic cooperation and the development of industrial cooperation.