Yirik investisiya loyihalarini amalga oshirishning borishi ko‘rib chiqildi
Joriy yilning 28-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev rahbarligida xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish, yirik ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish chora-tadbirlari, shuningdek, 2023-yilga mo‘ljallangan Investitsiya dasturi loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda vazirlik, idoralar, tarmoq birlashmalari, mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlari ishtirok etdi.
Investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha ishlarning borishi yuzasidan mas’ul rahbarlarning hisobotlari tinglandi. Mamlakatimiz tarmoqlari va hududlari kesimida xalqaro moliya institutlari ishtirokidagi investitsiya loyihalarini amalga oshirish, yirik ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish masalalari tanqidiy ko‘rib chiqildi. Loyiha va dasturlarni sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish maqsadida loyiha tashabbuskorlarini qo‘llab-quvvatlash yuzasidan tezkor chora-tadbirlar ko‘rish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Loyihalarni amalga oshirish guruhlari rahbarlari xalqaro moliya institutlari va xorijiy davlat moliya tashkilotlari ishtirokidagi investitsiya loyihalari doirasida moliyaviy resurslarni o‘z vaqtida, to‘liq jalb etish va o‘zlashtirish, shuningdek, ob’ektlarni vaqtida ishga tushirish bo‘yicha shaxsan javobgar ekanligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha muhokama qilingan masalalar va belgilangan vazifalar doirasida mas’ul rahbarlarga qo‘shimcha topshiriqlar berildi.

Рассмотрен ход реализации крупных инвестиционых проектов
28 ноября текущего года под руководством заместителя Премьера-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева было проведено видеоселекторное совещание, посвящённое обсуждению мер по освоению иностранных инвестиций, запуску крупных производственных мощностей, а также проекта Инвестиционной программы на 2023 год.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений и органов местной власти.
Были заслушаны отчеты ответственных руководителей о ходе работ по реализации инвестиционных проектов. В критическом ключе рассмотрена имплементация инвестиционных проектов с участием международных финансовых институтов и запуск крупных производственных мощностей в разрезе отраслей и регионов страны. Даны поручения в оперативном порядке принять адресные меры поддержки инициаторов проектов с целью качественной и своевременной реализации проектов и программ.
Руководителям групп реализации проектов было указано на персональную ответственность за своевременное, полное привлечение и освоение финансовых средств в рамках инвестиционных проектов с участием международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций, а также за сдачу объектов в эксплуатацию в установленные сроки.
По итогам совещания ответственным руководителям были даны дополнительные поручения в рамках обсужденных вопросов и поставленных задач.