Eksport va tranzit salohiyatini oshirishga qaratilgan muhim hujjatlar imzolandi
25-noyabr kuni “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasini hamda Navoiy xalqaro aeroporti yuk terminalini boshqarish bo‘yicha hujjatlar imzolandi.
Bu marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, nutq so‘zladi.
– Bugun dunyodagi geosiyosiy vaziyat har bir davlatdan o‘z imkoniyat va resurslaridan to‘g‘ri foydalanish, yangi savdo va logistika yo‘laklarini yaratishni taqazo etmoqda. Bu borada jahonning nufuzli kompaniyalari bilan muzokaralar olib borib, eng maqbul takliflarni o‘rganayapmiz. Maqsadimiz – mamlakatimiz eksport salohiyatini 2030-yilgacha kamida 3-4 barobarga oshirish, – dedi davlat rahbari.
“Navoiy” erkin iqtisodiy zonasi hamda Navoiy xalqaro aeroporti sanoat va logistika bo‘yicha ulkan imkoniyatlarga ega. Ularda zarur infratuzilma va tizim yaratilgan. Bundan samarali foydalanish maqsadida Birlashgan Arab Amirliklarining “DP World” kompaniyasi bilan “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasini boshqarish bo‘yicha kelishuv, “Terminals Holding” kompaniyasi bilan Navoiy aeroporti yuk terminalini boshqarish bo‘yicha shartnoma imzolandi.
“DP World” “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasida xorijiy investorlar talablariga javob beradigan xalqaro xuquq normalarini joriy qilib, yirik ishlab chiqaruvchilarni jalb etadi.
“Terminals Holding” kompaniyasi Navoiy xalqaro aeroportining yuk aylanmasini keskin oshirish va uni yirik kargo xablari bilan bog‘lash bilan shug‘ullanadi. Bu hamkorlik O‘zbekistonning asosiy xalqaro transport yo‘laklariga integratsiya bo‘lishi va tranzit hajmini kamida o‘n barobarga oshirishiga salmoqli hissa qo‘shadi.
Umuman, ushbu ikki kelishuv mamlakatimizda innovatsion va yuqori texnologik xizmatlar ko‘payishi, iqtisodiyotimiz uchun eng muhim bo‘lgan transport kommunikatsiyalari rivojlanishiga xizmat qiladi.
– Bu ikki kompaniyaning O‘zbekistondagi biznesi jadal rivojlanishiga tilakdoshman. Mazkur loyihalar davlatlarimiz o‘rtasidagi yaqin hamkorlik miqyosini yanada oshirishiga ishonaman, – dedi so‘zining yakunida Prezidentimiz.
Marosimda “DP World” va “Terminals Holding” kompaniyalari rahbarlari kelishuvlardan mamnun ekanini bildirib, bu ikki tomon uchun katta imkoniyatlar ochishini ta’kidladi.

Agreements aimed at increasing the export and transit potential are signed
On November 25, the Navoi Free Economic Zone Management Services Agreement and Framework Agreement for the implementation of the project “Cargo Services at Navoi International Airport Uzbekistan” were signed.
President Shavkat Mirziyoyev attended the ceremony and delivered a speech.
“Today, the geopolitical situation in the world requires each country to properly use its capabilities and resources, create new trade and logistics corridors. In this regard, we are negotiating with prestigious companies in the world and studying the most suitable proposals. Our goal is to increase the export potential of our country by at least 3-4 times by 2030”, the Head of the state said.
Navoi Free Economic Zone and Navoi International Airport have great opportunities in terms of industry and logistics. They have the necessary infrastructure and a well-established system of work. To use them effectively, an agreement was signed with the DP World company of the United Arab Emirates on the management of Navoi FEZ, as well as an agreement with the Emirates company Terminals Holding on the management of the cargo terminal of Navoi Airport.
DP World will introduce international legal norms in the Navoi Free Economic Zone that meet the requirements of foreign investors, as well as attract large manufacturers.
The Terminals Holding will increase cargo turnover at Navoi International Airport and connect to large cargo hubs. This cooperation will make a significant contribution to the integration of Uzbekistan into key international transport corridors and increase transit volumes at least tenfold.
These two agreements will serve to expand innovative and high-tech services in the country, develop transport communications, which are important for the national economy.
“I wish the dynamic development of the business of these two companies in Uzbekistan. I am confident that these projects will further increase the scale of close cooperation between our countries”, the President said at the end of his speech.
The heads of DP World and Terminals Holding expressed satisfaction with the agreements reached and noted that this opens up great opportunities for both parties.