Eksport va tranzit salohiyatini oshirishga qaratilgan muhim hujjatlar imzolandi
25-noyabr kuni “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasini hamda Navoiy xalqaro aeroporti yuk terminalini boshqarish bo‘yicha hujjatlar imzolandi.
Bu marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, nutq so‘zladi.
– Bugun dunyodagi geosiyosiy vaziyat har bir davlatdan o‘z imkoniyat va resurslaridan to‘g‘ri foydalanish, yangi savdo va logistika yo‘laklarini yaratishni taqazo etmoqda. Bu borada jahonning nufuzli kompaniyalari bilan muzokaralar olib borib, eng maqbul takliflarni o‘rganayapmiz. Maqsadimiz – mamlakatimiz eksport salohiyatini 2030-yilgacha kamida 3-4 barobarga oshirish, – dedi davlat rahbari.
“Navoiy” erkin iqtisodiy zonasi hamda Navoiy xalqaro aeroporti sanoat va logistika bo‘yicha ulkan imkoniyatlarga ega. Ularda zarur infratuzilma va tizim yaratilgan. Bundan samarali foydalanish maqsadida Birlashgan Arab Amirliklarining “DP World” kompaniyasi bilan “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasini boshqarish bo‘yicha kelishuv, “Terminals Holding” kompaniyasi bilan Navoiy aeroporti yuk terminalini boshqarish bo‘yicha shartnoma imzolandi.
“DP World” “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasida xorijiy investorlar talablariga javob beradigan xalqaro xuquq normalarini joriy qilib, yirik ishlab chiqaruvchilarni jalb etadi.
“Terminals Holding” kompaniyasi Navoiy xalqaro aeroportining yuk aylanmasini keskin oshirish va uni yirik kargo xablari bilan bog‘lash bilan shug‘ullanadi. Bu hamkorlik O‘zbekistonning asosiy xalqaro transport yo‘laklariga integratsiya bo‘lishi va tranzit hajmini kamida o‘n barobarga oshirishiga salmoqli hissa qo‘shadi.
Umuman, ushbu ikki kelishuv mamlakatimizda innovatsion va yuqori texnologik xizmatlar ko‘payishi, iqtisodiyotimiz uchun eng muhim bo‘lgan transport kommunikatsiyalari rivojlanishiga xizmat qiladi.
– Bu ikki kompaniyaning O‘zbekistondagi biznesi jadal rivojlanishiga tilakdoshman. Mazkur loyihalar davlatlarimiz o‘rtasidagi yaqin hamkorlik miqyosini yanada oshirishiga ishonaman, – dedi so‘zining yakunida Prezidentimiz.
Marosimda “DP World” va “Terminals Holding” kompaniyalari rahbarlari kelishuvlardan mamnun ekanini bildirib, bu ikki tomon uchun katta imkoniyatlar ochishini ta’kidladi.

Подписаны важные соглашения, нацеленные на повышение экспортного и транзитного потенциала
25 ноября состоялось подписание документов по управлению свободной экономической зоной «Навои» и грузовым терминалом международного аэропорта «Навои».
Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в этой церемонии и выступил с речью.
- Сегодня геополитическая ситуация в мире требует от каждой страны правильного использования своих возможностей и ресурсов, создания новых торговых и логистических коридоров. В связи с этим мы ведем переговоры с престижными компаниями мира и изучаем наиболее подходящие предложения. Наша цель – к 2030 году увеличить экспортный потенциал нашей страны не менее чем в 3-4 раза, – сказал глава государства.
Свободная экономическая зона «Навои» и международный аэропорт «Навои» имеют большие возможности с точки зрения промышленности и логистики. У них есть необходимая инфраструктура и налаженная система работа. В целях их эффективного использования подписаны соглашение с компанией «DP World» Объединенных Арабских Эмиратов об управлении СЭЗ «Навои», а также договор с эмиратской компанией “Terminals Holding” об управлении грузовым терминалом аэропорта «Навои».
«DP World» займется внедрением в свободной экономической зоне «Навои» международных правовых норм, отвечающих требованиям иностранных инвесторов, а также привлечением крупных производителей.
Задачами компании “Terminals Holding” являются наращивание грузооборота в международном аэропорту «Навои» и подключение к крупным грузовым хабам. Это сотрудничество внесет весомый вклад в интеграцию Узбекистана в ключевые международные транспортные коридоры и увеличит объемы транзита минимум в десять раз.
В целом эти два соглашения послужат расширению инновационных и высокотехнологичных услуг в нашей стране, развитию транспортных коммуникаций, имеющих важное значение для отечественной экономики.
- Желаю динамичного развития бизнеса этих двух компаний в Узбекистане. Уверен, что эти проекты еще больше увеличат масштаб тесного сотрудничества между нашими странами, - сказал Президент в завершение своего выступления.
На церемонии руководители компаний «DP World» и «Terminals Holding» выразили удовлетворение достигнутыми договоренностями и отметили, что это открывает большие возможности для обеих сторон.