2022-11-24 | Texnologiyalar
IT Park rezident kompaniyalari soni bugungi kunga qadar 996 taga yetib, yil boshidan buyon 190% oʻsish koʻrsatkichiga ega boʻldi! Shu bilan birga, 736 ta kompaniya Toshkentda, 260 tasi esa viloyatlarda joylashgan.
996 ta rezident kompaniyalardan:
• 333 tasi –yangi ochilgan kompaniyalar;
• 142 tasi – xorijiy kapitalga ega kompaniyalar;
• 186 tasi – taʼlim kompaniyalari;
• 291 tasi – eksportyor-kompaniyalar, ulardan: 150 tasi – dasturchi-kompaniyalar va 141 tasi – BPO kompaniyalari.
Bundan tashqari, 119 ta kompaniya IT Park oldidagi majburiyatlarini bajarmagani uchun rezident maqomidan mahrum qilindi. Maʼlumki, rezidentlar oʻz faoliyatini Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 15-iyuldagi 589-son qarori talablari asosida amalga oshirishi va IT Park rezidentining faoliyat shartlari toʻgʻrisidagi shartnomaga muvofiq majburiyatlarni bajarishi shart.
Xususan, IT Park rezidentlarining vazifalariga quyidagilar kiradi:
• Ro‘yxatga muvofiq faoliyat turlaridan kelib chiqib, faqat biznes-rejada ko‘rsatilgan faoliyat turlarini amalga oshirish;
• har chorakda IT Park Direksiyasiga o‘z faoliyati to‘g‘risida ma’lumot berish;
• har yili moliya-xo‘jalik faoliyati auditini o‘tkazish va auditorlik xulosasining bir nusxasini IT Park Direksiyasiga yuborish;
• rezidentning IT Park Direksiyasi bilan ishlash shartlari to‘g‘risidagi shartnomadan kelib chiqadigan majburiyatlarni bajarish.
Nizom talablarini buzgan rezidentlar rezident maqomidan mahrum qilinadi hamda belgilangan tartibda ularni O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetiga to‘lash majburiyatlari tiklangan holda soliq imtiyozlari bekor qilinadi.
Taʼkidlash joizki, taqdim etilayotgan imtiyozlar tufayli IT Park rezidentlari tomonidan qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratilib, mamlakatimizda IT-mutaxassislar soni ko‘paymoqda. Shunday qilib, rezident kompaniyalarda 14590 kishi faoliyat yuritadi. Qayd etish joizki, rezident kompaniyalarda o‘tgan yilning shu davridagi xodimlar soni 8640 nafarni tashkil qilgan.

За 9 месяцев 2022 года резидентами IT Park стали 473 компании, из них 141 — с иностранным капиталом
Количество компаний-резидентов IT Park на сегодняшний день достигло отметки 996, что показывает рост в 190% с начала года! При этом, 736 компаний находятся в Ташкенте, а 260 — расположены в регионах.
Из 996 компаний-резидентов:
• 333 — вновь созданные компании;
• 142 — компании с иностранным капиталом;
• 186 — образовательные компании;
• 291 — компании-экспортёры, из которых: 150 — компании-разработчики и 141 — BPO-компании.
Кроме того, за несоблюдение обязательств перед IT Park, статуса резидента были лишены 119 компаний. Как известно, резиденты должны осуществлять свою деятельность в соответствии с требованиями Постановления Кабинета Министров от 15 июля 2019 года №589 и выполнять обязательства согласно Договору об условиях деятельности резидента IT Park.
В частности, в обязанности резидентов IT Park входит:
• осуществлять исключительно виды деятельности, указанные в бизнес-плане, основанном на видах деятельности согласно Перечню;
• предоставлять в Дирекцию IT Park на ежеквартальной основе информацию о своей деятельности;
• ежегодно проводить аудит финансово-хозяйственной деятельности и направлять одну копию аудиторского заключения в Дирекцию IT Park;
• выполнение обязательств, вытекающих из Договора об условиях деятельности резидента с Дирекцией IT Park.
Резиденты, нарушившие требования Положения, лишаются статуса резидента, а налоговые льготы будут аннулированы, с восстановлением обязательств по их уплате в Государственный бюджет Республики Узбекистан в установленном порядке.
Примечательно, что благодаря предоставляемым льготам резиденты IT Park создают дополнительные рабочие места и увеличивают количество IT-специалистов в нашей стране. Так, в компаниях-резидентах осуществляют свою деятельность 14 590 человек. Отметим, что число сотрудников в компаниях-резидентах за аналогичный период прошлого года составляло 8 640 человек.