Davlat qimmatli qog‘ozlari bo‘yicha birlamchi dilerlar uchun ilk auksion savdosini tashkillashtirish bo‘yicha navbatdagi davra suhbati o‘tkazildi
2022-11-22 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 21-noyabr kuni Moliya vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, O‘zbekiston Respublikasi Valyuta birjasi va 9 ta tijorat banklari ishtirokida Davlat qimmatli qog‘ozlari bo‘yicha birlamchi dilerlar uchun ilk auksion savdosini tashkillashtirish bo‘yicha navbatdagi davra suhbati o‘tkazildi.
Ma’lumot uchun: 2022-yil 3-4-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan II Xalqaro iqtisodiy forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va 9 ta tijorat banklari o‘rtasida ilk bor xalqaro standartlarga asoslangan “Birlamchi dilerlik” shartnomasi imzolandi. Mazkur banklar: O‘zbekiston Milliy banki, Ipoteka bank, Xalq banki, Sanoat qurilish banki, Qishloq qurilish banki, Asaka bank, Aziya Alyans bank, Ipak Yo‘li bank va Turon bank.
Davra suhbati davomida DQQ bo‘yicha ilk auksion savdosini puxta takshillashtirishga oid masalalar muhokama qilindi. Xususan, DQQ auksion savdosi o’tkaziladigan O‘zbekiston Respublikasi Valyuta birjasining elektron platformasidagi tegishli texnik parametrlarni sozlash bo’yicha vazifalar belgilab olindi.
Shuningdek, birlamchi dilerlarning majburiyatlari, moliyaviy rag‘batlantirish shartlari, chet el tajribasiga ega bo‘lgan xalqaro treyderlarni auksion savdolariga jalb qilish va birlamchi dilerlarning market meykerlik funksiyalarini belgilash kabi masalalar muhokama qilindi.
Xususan, birlamchi dilerlar uchun Moliya vazirligi tomonidan birlamchi bozorda joylashtiriladigan DQQni sotib olishning eng kam miqdorlari hamda davlat qimmatli qog‘ozlari bilan bog‘liq operatsiyalarda, shu jumladan, repo operatsiyalarida faol ishtirok etishi orqali ikkilamchi bozor likvidligini va ichki pul bozorini qo‘llab-quvvatlash bo’yicha aniq majburiyatlar belgilab berildi. Birlamchi dilerlar moliyaviy rag‘batlantirishdan oladigan mablag’larini faqatgina maqsadli sarflashi, ya’ni bank tashkiliy tuzilmasida eko-tizim – investitsiya bank xizmatlarini, DQQ bilan doimiy shug‘ullanuvchi tadqiqot va savdo bo‘limlarini tashkil etish hamda ushbu sohada katta tajribaga ega bo’lgan chet ellik treyderlarni jalb etish bo’yicha xarajatlarga yo‘naltirilishi belgilab berildi.
Shu bilan birga, bugungi kunda O‘zbekistonga xorijiy investorlarni jalb qilish uchun “Clearstream” xalqaro depozitariysi bilan integratsiya qilish va “Raiffeisen Bank International”ni O‘zbekistonga kastodian-bank sifatida jalb qilish bo‘yicha kerakli chora-tadbirlar amalga oshirib borilishi ta’kidlab o’tildi.
DQQ bozorida birlamchi dilerlarning mavjud bo‘lishi birlamchi va ikkilamchi bozorda daromadlilik egri chizig‘ini shakllantirish va xorijiy investorlarni mahalliy bozorga jalb qilishga zamin yaratish, kapital bozorini yanada rivojlantirishga asos bo‘ladi.

The next roundtable was held on the organization of the first auction trade for primary dealers on state securities
2022-11-22 | Economics
On November 21 of this year, the Ministry of Finance held a regular round table on organizing the first auction trade for primary dealers on state securities with the participation of the Central Bank of the Republic of Uzbekistan, the currency exchange of the Republic of Uzbekistan and 9 commercial banks.
For reference: within the framework of the II International Economic Forum, held on November 3-4, 2022, the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan, the Central Bank of the Republic of Uzbekistan and 9 commercial banks for the first time signed an agreement “primary dealer” based on international standards. These banks are: National Bank of Uzbekistan, Ipoteka bank, Xalq bank, Sanoat qurilish bank, Qishloq qurilish bank, Asaka bank, Aziya Alyans bank, Ipak Yo‘li bank and Turon bank.
During the round table, issues related to the thorough improvement of the first auction trade on the DQQ were discussed. In particular, tasks were set to adjust the relevant technical parameters on the electronic platform of the foreign exchange exchange of the Republic of Uzbekistan, where the auction trade of DQQ was held.
Issues such as the obligations of primary dealers, the conditions of financial incentives, the involvement of international traders with foreign experience in auction trading, and the establishment of market-forming functions of primary dealers were also discussed.
In particular, for primary dealers, the Ministry of Finance established specific obligations to support secondary market liquidity and the domestic money market through the minimum purchase amounts of dqq, which will be placed in the primary market, as well as active participation in transactions related to government securities, including repo transactions.
Primary dealers should use the funds they receive from financial incentives only for the purpose, that is, in the organizational structure of the bank, the establishment of an eco-system - investment banking services, research and sales departments that are constantly engaged in DQQ, and a department with extensive experience in this field was determined to be allocated to the costs of attracting foreign traders.
At the same time, to attract foreign investors to Uzbekistan, the necessary measures to integrate with the international depository “Clearstream” and attract “Raiffeisen Bank International” to Uzbekistan as a custodian bank are being implemented. was read.
The presence of primary dealers in the DQQ market is the basis for the formation of the profitability curve in the primary and secondary market, the attraction of foreign investors to the local market, and the further development of the capital market.