Davlat qimmatli qog‘ozlari bo‘yicha birlamchi dilerlar uchun ilk auksion savdosini tashkillashtirish bo‘yicha navbatdagi davra suhbati o‘tkazildi
2022-11-22 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 21-noyabr kuni Moliya vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, O‘zbekiston Respublikasi Valyuta birjasi va 9 ta tijorat banklari ishtirokida Davlat qimmatli qog‘ozlari bo‘yicha birlamchi dilerlar uchun ilk auksion savdosini tashkillashtirish bo‘yicha navbatdagi davra suhbati o‘tkazildi.
Ma’lumot uchun: 2022-yil 3-4-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan II Xalqaro iqtisodiy forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va 9 ta tijorat banklari o‘rtasida ilk bor xalqaro standartlarga asoslangan “Birlamchi dilerlik” shartnomasi imzolandi. Mazkur banklar: O‘zbekiston Milliy banki, Ipoteka bank, Xalq banki, Sanoat qurilish banki, Qishloq qurilish banki, Asaka bank, Aziya Alyans bank, Ipak Yo‘li bank va Turon bank.
Davra suhbati davomida DQQ bo‘yicha ilk auksion savdosini puxta takshillashtirishga oid masalalar muhokama qilindi. Xususan, DQQ auksion savdosi o’tkaziladigan O‘zbekiston Respublikasi Valyuta birjasining elektron platformasidagi tegishli texnik parametrlarni sozlash bo’yicha vazifalar belgilab olindi.
Shuningdek, birlamchi dilerlarning majburiyatlari, moliyaviy rag‘batlantirish shartlari, chet el tajribasiga ega bo‘lgan xalqaro treyderlarni auksion savdolariga jalb qilish va birlamchi dilerlarning market meykerlik funksiyalarini belgilash kabi masalalar muhokama qilindi.
Xususan, birlamchi dilerlar uchun Moliya vazirligi tomonidan birlamchi bozorda joylashtiriladigan DQQni sotib olishning eng kam miqdorlari hamda davlat qimmatli qog‘ozlari bilan bog‘liq operatsiyalarda, shu jumladan, repo operatsiyalarida faol ishtirok etishi orqali ikkilamchi bozor likvidligini va ichki pul bozorini qo‘llab-quvvatlash bo’yicha aniq majburiyatlar belgilab berildi. Birlamchi dilerlar moliyaviy rag‘batlantirishdan oladigan mablag’larini faqatgina maqsadli sarflashi, ya’ni bank tashkiliy tuzilmasida eko-tizim – investitsiya bank xizmatlarini, DQQ bilan doimiy shug‘ullanuvchi tadqiqot va savdo bo‘limlarini tashkil etish hamda ushbu sohada katta tajribaga ega bo’lgan chet ellik treyderlarni jalb etish bo’yicha xarajatlarga yo‘naltirilishi belgilab berildi.
Shu bilan birga, bugungi kunda O‘zbekistonga xorijiy investorlarni jalb qilish uchun “Clearstream” xalqaro depozitariysi bilan integratsiya qilish va “Raiffeisen Bank International”ni O‘zbekistonga kastodian-bank sifatida jalb qilish bo‘yicha kerakli chora-tadbirlar amalga oshirib borilishi ta’kidlab o’tildi.
DQQ bozorida birlamchi dilerlarning mavjud bo‘lishi birlamchi va ikkilamchi bozorda daromadlilik egri chizig‘ini shakllantirish va xorijiy investorlarni mahalliy bozorga jalb qilishga zamin yaratish, kapital bozorini yanada rivojlantirishga asos bo‘ladi.

Cостоялся очередной круглый стол по организации первых аукционных торгов для первичных дилеров по государственным ценным бумагам (ГЦБ)
2022-11-22 | Экономика
21 ноября этого года в Министерстве финансов Республики Узбекистан состоялся очередной круглый стол по организации первых аукционных торгов для первичных дилеров по государственным ценным бумагам (ГЦБ).
В мероприятии также приняли участие представители Центрального банка, Узбекской республиканской валютной биржи и 9 коммерческих банков.
Для справки: в рамках II Экономического форума Узбекистана, который проходит 3-4 ноября 2022 года, между Министерством финансов Республики Узбекистан, Центральным банком и 9 коммерческими банками впервые был подписан договор “первичного дилерства”, основанный на международных стандартах. Речь идет о таких банках, как Национальный банк Узбекистана, Ипотека-банк, Народный банк, Узпромстройбанк, Кишлок курилиш банк, Асака банк, Турон банк, банки Asia Alliance и Ipak Yo’li.
В ходе круглого стола были обсуждены вопросы тщательного совершенствования проведения первых аукционных торгов по ГЦБ. В частности, определены задачи по настройке соответствующих технических параметров на электронной платформе Узбекской республиканской валютной биржи, на которой проводятся аукционные торги.
Также рассмотрены обязательства первичных дилеров, условия финансового стимулирования, привлечение к торгам международных трейдеров с зарубежным опытом и определение функций маркет-мейкеров первичных дилеров.
В частности, для первичных дилеров установлены минимальные суммы приобретения ценных бумаг, размещаемых Министерством финансов на первичном рынке. Также определены четкие обязательства по поддержанию ликвидности вторичного рынка и внутреннего денежного рынка посредством их активного участия в операциях с государственными ценными бумагами, включая операции РЕПО.
Отмечена важность целенаправленного расходования средств, получаемых первичными дилерами в рамках мер финансового стимулирования. Речь идет о создании необходимой экосистемы в организационной структуре банка – отделов инвестиционных банковских услуг, исследований и торговли в постоянной привязке к ГЦБ, а также о привлечении иностранных трейдеров, имеющих большой опыт работы в этой сфере.
Для привлечения иностранных инвесторов в Узбекистан сегодня осуществляются необходимые меры по интеграции с международным депозитарием “Clearstream” и привлечению “Raiffeisen Bank International” в качестве банка-кастодиана.
Наличие первичных дилеров на рынке ценных бумаг создает основу для дальнейшего развития рынка капитала, формируя кривую доходности на первичном и вторичном рынках и закладывая основу для привлечения в страну иностранных инвесторов.