O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rasmiy tashrif bilan Fransiyada bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan joriy yilning 21-22-noyabr kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tashrif dasturida Parij shahrida oliy darajadagi ikki tomonlama muzokaralar, Fransiya Parlamentining quyi palatasi – Milliy yig‘inida uchrashuv hamda ushbu mamlakatning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari ishtirokida ishbilarmonlik tadbirlarini o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Kun tartibidan konstruktiv siyosiy muloqotni yanada rivojlantirish, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish, eng avvalo, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirish, faol gumanitar va ta’lim almashinuvlarini davom ettirish masalalari o‘rin olgan.
Sammit yakunida o‘ndan ortiq muhim ikki tomonlama hujjatlar, shuningdek, investitsiya bitimlari va savdo shartnomalari to‘plamining qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Ta’kidlash joizki, tashrif kunlari Fransiya poytaxtidagi jahonga mashhur Luvr muzeyi va nufuzli Arab dunyosi institutida mamlakatimizning boy madaniy va tarixiy merosiga bag‘ishlangan noyob ko‘rgazmalar ochiladi.
Bundan tashqari, shu kunlarda Parijda Fransiyaning «MEDEF» tadbirkorlar harakati ko‘magi bilan tashkil etilgan biznes forum bo‘lib o‘tmoqda.

The President of Uzbekistan to pay an official visit to France
At the invitation of the President of the French Republic Emmanuel Macron, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay an official visit to this country on 21-22 November this year.
The program of the stay provides for holding high-level bilateral talks in Paris, meetings in the National Assembly – the lower house of the French Parliament, as well as business events with the participation of heads of leading French companies and banks.
The agenda includes issues of further developing a constructive political dialogue, enhancing multifaceted cooperation, primarily the implementation of investment projects in various sectors of the economy, and the continuation of an active humanitarian and educational exchange.
Following the summit, it is planned to adopt more than ten important bilateral documents, as well as a package of investment agreements and trade contracts.
It should be noted that during the days of the visit, unique exhibitions of the richest cultural and historical heritage of Uzbekistan will open in the capital of France, in the world-famous Louvre Museum and the Arab World Institute.
Paris hosts a business forum, organized with the support of the Movement of French Entrepreneurs (MEDEF).