O‘zbekiston Prezidenti “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-noyabr kuni Xorijiy investorlar kengashining birinchi majlisi doirasida “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abdulla Abunayyan bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Joriy loyihalarni amalga oshirish masalalari va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari kompaniya mamlakatimizning turli hududlarida energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish va qayta tiklanadigan energetikani rivojlantirish loyihalarini amalga oshirishga hissa qo‘shayotganini yuqori baholadi.
Kompaniya investitsiyalarini vodorod energetikasini rivojlantirish, shamol elektr stansiyalarini qurish, xorijiy ekspertlar ishtirokida yuqori malakali milliy kadrlarni tayyorlashga jalb qilish muhimligi qayd etildi.
Muhammad Abdulla Abunayyan kompaniya O‘zbekiston bilan uzoq muddatli va keng ko‘lamli hamkorlikni kengaytirishga, shuningdek, kelgusi yilning birinchi choragida Toshkent shahrida O‘zbekiston-Saudiya ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazishda faol ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.

Президент Узбекистана провел встречу с председателем правления компании “ACWA Power”
16 ноября в рамках первого заседания Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с председателем правления компании “ACWA Power” Мухаммадом Абдуллой Абунайяном.
Рассмотрены вопросы реализации текущих проектов и перспективы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества.
Глава нашего государства высоко оценил вклад компании в продвижение проектов модернизации энергетической инфраструктуры и создание объектов возобновляемой энергетики в различных регионах нашей страны.
Подчеркнута важность привлечения инвестиций компании для развития водородной энергетики, строительства ветроэлектростанций, подготовки высококвалифицированных национальных кадров с участием зарубежных экспертов.
Мухаммад Абдулла Абунайян подтвердил готовность компании к развитию долгосрочного и полномасштабного сотрудничества с Узбекистаном, а также активному участию в проведении в первом квартале следующего года очередного заседания Узбекско-Саудовского делового совета в городе Ташкенте.