Yirik musobaqalarga tayyorgarlik koʻrishda Xitoy asosiy hamkorlardan boʻladi
Oʻzbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vazirligida Xitoy Xalq Respublikasining (XXR) sport sohasi mutasaddilari bilan onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda Adham Ikramov boshchiligidagi Vazirlik mutasaddilari, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ishtirok etdi. XXR Sport boʻyicha Davlat Bosh boshqarmasi direktori janob Gao Ji videokonferens orqali ulandi.
Suhbatda mamlakatlar oʻrtasidagi doʻstona aloqalarni sport sohasi orqali yanada mustahkamlash, oʻzaro tajriba almashish, yirik kompleks musobaqalarga tayyorgarlik yoʻlida terma jamoalar ishtirokida yigʻinlar tashkil etish kabi yoʻnalishlar qatorida kelasi yil Xanchjou shahrida boʻlib oʻtadigan Osiyo oʻyinlarida delegatsiyamizning ishtirokiga oid masalalar muhokama qilindi.
Maʼlumki, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tamal toshini qoʻygan “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlarining Olimpiya shaharchasi va uning obyektlari Xitoyning “CAMC Engineering” kompaniyasi tomonidan quriladi. Suhbatda ushbu yirik tadbirga tayyorgarlik jarayonida Xitoy bilan hamkorlik qilish, sport inshootlarini shinam va zamonaviy, energiya tejamkor koʻrinishda barpo etish kabi ustuvor yoʻnalishlarga ahamiyat berildi.
Oʻz navbatida, Xitoy tomoni ham mamlakatimizning soʻnggi davrda barcha sohalar qatori sport boʻyicha ham ulkan yutuqlarga erishayotganini taʼkidlab, oʻzaro aloqalarni mustahkamlashdan mamnun ekanini bildirdi. Shuningdek, 5-noyabr kuni poytaxtimizda Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlari targʻibotiga bagʻishlab tashkil etilgan “Fun Run” ommaviy yugurish musobaqasining yuqori darajada oʻtkazilgani uchun minnatdorchilik izhor qildi.
Uchrashuv davomida tomonlar kun tartibidagi masalalar boʻyicha atroflicha fikr almashib, oʻzaro hamkorlik yoʻnalishida bir qator istiqbolli kelishuvlarga erishishdi.

Китай будет одним из основных партнёров при подготовке к крупным соревнованиям
Министерстве развития спорта Республики Узбекистан состоялась онлайн встреча с представителями спортивной сферы Китайской Народной Республики (КНР). В мероприятии приняли участие официальные лица Министерства во главе с Адхамом Икрамовым, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Директор Государственного Главного управления спорта КНР г-н Гао Цзи связался по видеоконференции.
В ходе беседы были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления дружественных связей между странами в области спорта, обмена опытом, организации встреч с участием сборных команд на крупных комплексных соревнованиях, а также участия отечественной делегации в Азиатских играх в городе Ханчжоу в следующем году.
Известно, что Олимпийская деревня юношеских Азиатских игр “Ташкент-2025” и его объекты, первый камень которого заложил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, будут построены китайской компанией “CAMC Engineering”. В ходе беседы особое внимание было уделено таким приоритетным направлениям, как сотрудничество с Китаем в подготовке к этому крупному мероприятию, строительство уютных и современных спортивных сооружений с использованием энергосберегающих материалов.
В свою очередь, китайская сторона также выразила удовлетворение укреплением взаимоотношений, отметив, что Узбекистан за последние годы добивается огромных успехов во всех сферах, в том числе в спорте. Также представители КНР поблагодарили за высокий уровень проведения массового забега «Fun Run», организованного 5 ноября в нашей столице в честь пропаганды Азиатских игр Ханчжоу-2022.
В ходе встречи стороны подробно обменялись мнениями по вопросам повестки дня и достигли ряда перспективных договоренностей по взаимному сотрудничеству.