Hududlarda sanoatni rivojlantirish choralari belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 7-noyabr kuni mahalliy sanoatni rivojlantirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda tadbirkorlikka yaratilgan sharoitlar tufayli hududlarda kichik ishlab chiqarishlar ko‘paymoqda. Odamlar ish bilan ta’minlanib, bozorbop mahsulotlar tayyorlanmoqda. Lekin dunyodagi hozirgi murakkab vaziyat, transport-logistikadagi uzilishlar bu tarmoqqa ham ta’sir qilayapti.
Joriy yilning 9 oyida yurtimizda sanoat 5,3 foiz o‘sgan. Lekin, 65 ta yirik hududiy korxonada ishlab chiqarish kamaygan. Davlat tomonidan mablag‘ ajratilgan bo‘lsa-da, 118 ta sanoat zonasiga haligacha infratuzilma olib borilmagan. Eksportda GSP+ imkoniyatidan yetarlicha foydalanilmayapti.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda shu kabi kamchiliklar, sohadagi dolzarb vazifalar muhokama qilindi.
– Sanoat tarmoqlari rahbarlari, hokimlar bu qiyin sharoitda imkoniyat izlashi, ichki zaxiralarni ishga solib, taklif va tashabbus ko‘rsatishi kerak. Hamma masalalarni o‘z kuchimiz, mehnatimiz, intilishimiz bilan faqat o‘zimiz hal qilamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Maishiy texnika, gilam, mebel ishlab chiqaruvchilarni kafolatli xomashyo bilan ta’minlash, kam quvvatda ishlayotgan korxonalarga ko‘maklashish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ma’lumki, O‘zbekiston o‘tgan yili Yevropa Ittifoqining GSP+ nomli kengaytirilgan preferensiyalar tizimiga qabul qilingan edi. Uning doirasida 6 ming 200 dan ortiq mahsulot turlarini Yevropa bozoriga imtiyozli shartlarda eksport qilish mumkin. Buning uchun davlatimiz tomonidan transport xarajatlariga 70 foizgacha subsidiya ham berilmoqda. Lekin, to‘qimachilik mahsulotlari eksportining 6 foizi, elektr texnikasining 3 foizi, ipak va oziq-ovqatning 1 foizi Yevropaga sotilyapti, xolos.
Davlatimiz rahbari mahalliy korxonalarning xalqaro sertifikatlar olib, tashqi bozorga chiqishiga ko‘maklashish zarurligini ta’kidladi. Kelgusi yilda Yevropaga sanoat eksporti hajmini 700 million dollarga yetkazish imkoniyati borligi aytildi.
Mahalliy sanoatning eng katta tarmoqlaridan biri – to‘qimachilik. So‘nggi yillarda yurtimiz tadbirkorlari bu yo‘nalishni yaxshi o‘zlashtirdi. Shunga qaramay, hali ham chetdan olib kelinayotgan mahsulotlar bor.
Shu bois “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasiga kamida 50 xil turdagi yangi mahsulotlarni mahalliylashtirish bo‘yicha vazifa qo‘yildi. Bunday loyihalar uchun tijorat banklariga 100 million dollar, gilamchilik uchun 50 million dollar mablag‘ joylashtiriladi. Yevropa davlatlari, Turkiya, Misr, Marokashga gazlama va trikotaj mato eksporti uchun transport xarajatlarining 70 foizi qoplab beriladi.
Umuman, to‘qimachilik tarmog‘ini yangicha sur’atda rivojlantirish, kelgusi yilda 5 milliard dollarlikdan ziyod eksport qilish bo‘yicha dastur qabul qilinadi.
Yana bir keng qamrovli yo‘nalish – qurilish materiallari ishlab chiqarish. Bu tarmoqda mahsulot turi ham, ish o‘rinlari ham ko‘p. Shu bois Prezidentimiz bunday korxonalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan “sanoat ipotekasi” dasturini ishlab chiqish tashabbusini bildirdi. Bunga birinchi bosqichda 50 million dollar yo‘naltiriladi, kreditlar 7 yillik, 2 yil imtiyozli davr bilan beriladi.
Nukus shahri, Buloqboshi, Qorovulbozor, Forish, Chust, Paxtachi, Sariosiyo, O‘zbekiston tumanlarida qurilish materiallari industrial zonalari, Angren shahrida chinni idishlar va santexnika buyumlari klasteri tashkil etilishi aytildi.
Bu tarmoqda eksportni 1 milliard dollarga yetkazish maqsad qilib qo‘yildi.
Mebelsozlik bugungi kunda xalq hunarmandchiligi darajasiga ko‘tarilgan. Buxoro, Namangan, Samarqand, Andijon, Farg‘ona va Xorazmda 100 ga yaqin mahalla shunga ixtisoslashgan. Prezidentimiz hunarmandlarga sharoitlarni kengaytirish maqsadida bu mahallalar atrofida mebel sanoati markazlari tashkil qilish zarurligini ta’kidladi.
Mebelsozlik uchun bojxona imtiyozlari muddatini 2024-yil 1-yanvarga qadar uzaytirish, bu tarmoqdagi loyihalarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Zargarlikda ham imkoniyatlar juda keng. Yurtimizning o‘zida 300 million dollarlik bozor bor. Bu talabni bemalol mahalliy zargarlar qondirishi mumkin. Shu bois ularni qo‘llab-quvvatlash uchun 1 dekabrdan boshlab, qator yengilliklar belgilandi.
Jumladan, oltin va kumushga kechiktirib to‘lash uchun barcha banklar va Eksportni rag‘batlantirish agentligi kafolatlari qabul qilinadi. Bu imkoniyat yakka tartibdagi zargarlar uchun ham beriladi. Zargarlik uchun zarur xomashyolarni vaqtincha olib kirish va olib chiqishda litsenziya talabi bekor qilinadi, qimmatbaho va bezak toshlari bojxona to‘lovlaridan ozod etiladi.
Yig‘ilishda eksportni oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
– Kelgusi yilda eksportni qo‘llab-quvvatlashni kengaytiramiz. Bundan buyon, tarmoqlarga subsidiyalar eksport hajmiga qarab beriladigan tizim bo‘ladi. Bugungi yig‘ilish natijasi bo‘yicha hududiy sanoatni rivojlantirishga qo‘shimcha 300 million dollar va 350 milliard so‘m mablag‘ ajratiladi. Ko‘zlangan marralarga erishilsa, kelgusi yilda qo‘shimcha 2 milliard dollar eksportni ta’minlash mumkin, – dedi Prezident.
Umuman, kelgusi yilda 8 milliard dollarlikdan ziyod hududiy sanoat mahsulotlarini eksport qilish choralari tahlil qilindi. O‘zbekistonning elchilariga xorijdan zamonaviy texnologiyalar va investitsiyalar jalb etish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan sanoat tarmoqlari rahbarlari, hokimlar so‘zga chiqdi.

Определены меры по развитию промышленности в регионах
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 7 ноября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития местной промышленности.
Благодаря созданным в нашей стране условиям для предпринимательства в регионах увеличиваются малые производства. Создаются рабочие места, выпускается востребованная продукция.
Однако нынешняя сложная обстановка в мире, сбои в работе транспортно-логистических цепочек сказываются и на этой отрасли.
За 9 месяцев текущего года объем промышленного производства в нашей стране увеличился на 5,3 процента. Однако на 65 крупных предприятиях в регионах наблюдалось снижение производства. Несмотря на выделение государством необходимых средств в 118 промышленных зон до сих пор не подведена инфраструктура. Не используются в полной мере возможности системы "GSP+" в экспорте.
Эти и другие недостатки, первоочередные задачи на следующий год обсуждены на совещании, прошедшем в критическом духе.
- Руководителям отраслей промышленности, хокимам следует искать возможности в этой непростой ситуации, использовать внутренние резервы, выступать с предложениями и инициативами, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Дано указание обеспечить гарантированным сырьем производителей бытовой техники, ковров и мебели, оказать помощь предприятиям, которым не удается работать в полную мощность.
Как известно, в прошлом году Узбекистан присоединился к системе преференций GSP+ Европейского Союза. На европейский рынок можно беспошлинно экспортировать более 6,2 тысячи видов продукции. Наряду с этим государство предоставляет субсидии на транспортные расходы до 70 процентов. Однако на Европу приходятся лишь 6 процентов экспорта текстильной, 3 процента электротехнической и 1 процент шелковой и пищевой продукции.
Глава государства подчеркнул необходимость содействия отечественным предприятиям в получении международных сертификатов и выходе на внешний рынок. Отмечена возможность увеличения объема промышленного экспорта в Европу до 700 миллионов долларов в следующем году.
Одной из крупнейших отраслей местной промышленности является текстильная. В последние годы предприниматели нашей страны хорошо освоили это направление. Тем не менее, некоторые виды продукции все еще импортируются.
Поэтому перед ассоциацией «Узтогамычиликсаноат» поставлена задача локализовать не менее 50 видов новой продукции. Для таких проектов в коммерческие банки будет направлено 100 миллионов долларов, а в ковровое производство - 50 миллионов долларов. Государство компенсирует 70 процентов транспортных расходов при экспорте тканей и трикотажа в страны Европы, Турцию, Египет, Марокко.
В целом отмечено, что необходимо развивать текстильную отрасль с новой динамикой, в следующем году будет принята программа по экспорту отраслевой продукции на более чем 5 миллиардов долларов.
Еще одним важным направлением является производство строительных материалов. Потенциал отрасли позволяет выпускать широкую номенклатуру товаров и обеспечить работой большое число людей. В связи с этим Президент выступил с инициативой разработать программу промышленной ипотеки, направленной на поддержку таких предприятий. На это на первом этапе будет выделено 50 миллионов долларов, кредиты будут выдаваться на 7 лет с двухлетним льготным периодом.
В городе Нукусе, Булакбашинском, Караулбазарском, Фаришском, Чустском, Пахтачинском, Сарыасийском, Узбекистанском районах будут созданы промышленные зоны строительных материалов, а в городе Ангрен - кластер фарфора и сантехники.
Поставлена цель довести экспорт в этой отрасли до 1 миллиарда долларов.
Наша страна славится давними традициями мебельного производства. Так, на этом специализируются около 100 махаллей в Бухаре, Намангане, Самарканде, Андижане, Фергане и Хорезме. Президент подчеркнул необходимость создания вокруг этих махаллей центров мебельной промышленности, чтобы расширить условия для ремесленников.
Поручено продлить срок действия таможенных льгот для производителей мебели до 1 января 2024 года, увеличить количество проектов в этой сфере.
Широкие возможности имеются и в ювелирном деле. Наша страна имеет рынок на 300 миллионов долларов. Этот спрос могут легко удовлетворить местные ювелиры. Поэтому для их поддержки, начиная с 1 декабря, будет установлен ряд преференций.
В частности, для отложенной оплаты за золото и серебро будут приниматься поручительства любых банков и Агентства продвижения экспорта. Эта возможность также будет доступна для индивидуальных ювелиров. Требование лицензии на временный ввоз и вывоз сырья, необходимого для ювелирных изделий, будет отменено, а драгоценные и декоративные камни будут освобождены от таможенных пошлин.
Особое внимание на совещании уделено наращиванию экспорта.
- В следующем году мы расширим поддержку экспорта. Отныне будет действовать система, при которой субсидии отраслям будут даваться в зависимости от объема экспорта. По итогам сегодняшнего совещания на развитие региональной промышленности будет выделено дополнительно 300 миллионов долларов и 350 миллиардов сумов. Если намеченные цели будут достигнуты, в следующем году можно будет обеспечить дополнительно 2 миллиарда долларов экспорта, - сказал Президент.
Проанализированы меры по экспорту товаров региональной промышленности на сумму более 8 миллиардов долларов в следующем году. Послам Узбекистана поручено содействовать привлечению современных технологий и инвестиций из-за рубежа.