O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Jahon turizm tashkiloti bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdi
2022-11-08 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-noyabr kuni Jahon turizm tashkiloti (YUNVTO) bosh kotibi Zurab Pololikashvilini qabul qildi.
Uchrashuv kun tartibidan mamlakatimiz va Birlashgan Millatlar Tashkilotining ushbu nufuzli ixtisoslashgan hukumatlararo tuzilmasi o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari o‘rin oldi.
O‘zbekiston 1993-yildan buyon YUNVTO a’zosi ekanini ta’kidlash zarur. O‘tgan davrda tarmoqning ulkan salohiyatini ro‘yobga chiqarish va O‘zbekistonning turizm brendini xalqaro miqyosda ilgari surishga qaratilgan muhim tashabbus va qo‘shma dasturlar amalga oshirildi. Yurtimizda Tashkilotning Buyuk ipak yo‘li bo‘yicha mintaqaviy ofisi faoliyat yuritmoqda.
Keyingi yillarda sheriklik sezilarli darajada faollashdi. Bugungi kunda 2023-yilda Samarqand shahrida YUNVTO Bosh Assambleyasining 25-sessiyasini o‘tkazishga birgalikda tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Suhbatda Zurab Pololikashvili O‘zbekistonda zamonaviy turizm infratuzilmasini rivojlantirish, jumladan, tashqi va ichki turizm ko‘rsatkichlarining sifatli o‘sishiga xizmat qiladigan ishbilarmonlik tashabbuslarini amalga oshirish uchun qulay sharoitlar yaratishga qaratilgan islohotlar natijalarini yuksak baholadi.
Mamlakatimiz bilan YUNVTO o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish, unga O‘zbekistonning turizm brendini ilgari surish, samarali axborot kampaniyalarini o‘tkazish, yuqori malakali kadrlarni tayyorlash, boshqa muhim loyihalarni amalga oshirish chora-tadbirlarini kiritishga kelishib olindi.

Президент Республики Узбекистан подчеркнул важность дальнейшего расширения многопланового сотрудничества со Всемирной туристкой организацией
2022-11-08 | Политика
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 ноября принял генерального секретаря Всемирной туристской организации (ЮНВТО) Зураба Пололикашвили.
В повестку дня встречи вошли вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия нашей страны с этим авторитетным специализированным межправительственным учреждением Организации Объединённых Наций.
Необходимо отметить, что Узбекистан является членом ЮНВТО с 1993 года. За прошедший период реализованы важные инициативы и совместные программы, направленные на раскрытие огромного потенциала отрасли и продвижение туристического бренда Узбекистана на международном уровне. В нашей стране также действует региональный офис Организации по Великому шелковому пути.
Заметно активизировалось партнерство в последние годы. В настоящее время совместно ведется подготовка к проведению 25-й сессии Генеральной ассамблеи ЮНВТО в городе Самарканде в 2023 году.
В ходе беседы Зураб Пололикашвили высоко оценил результаты проводимых реформ по развитию современной туристической инфраструктуры в Узбекистане, в том числе формированию благоприятных условий для реализации деловых инициатив, способствующих качественному росту показателей внешнего и внутреннего туризма.
Достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» по расширению взаимовыгодного сотрудничества нашей страны с ЮНВТО, в которую войдут мероприятия по продвижению туристического бренда Узбекистана, проведению эффективных информационных кампаний, подготовке высококвалифицированных кадров, реализации других важных проектов.