Hamyurtlarimiz OOKning gender tenglik mavzusida o‘tkazilayotgan xalqaro seminarida ishtirok etishmoqda
2022-10-31 | Sport
Bahrayn poytaxti Manama shahrida Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) tomonidan qit’ada gender tenglikni ta’minlash mavzusidagi ikki kunlik xalqaro seminar boshlandi. Tadbirdan Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining (XOQ) strategik yo‘l xaritasi, 2020+5 yilgi Olimpiya kun tartibiga muvofiq, Osiyo mamlakatlari sport hamjamiyatida gender tengligiga erishish, xususan, rahbarlik lavozimlaridagi ayollar o‘rnini kamida 30% ga yetkazish kabi masalalar ko‘zlangan.
Unda mamlakatimiz nomidan yurtimizda ayollar sportining faol targ‘ibotchilari, xususan, o‘zbek va jahon gimnastikasi afsonasi Oksana Chusovitina, O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi bosh kotibi Kseniya Gulyamova, MOQ Xalqaro aloqalar departamenti bosh mutaxassisi Nargiza Xolmirzayeva ishtirok etishmoqda.
Tadbirni Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi prezidenti Tomas Baxning videomurojaati ochib berdi. Shundan so‘ng OOKning amaldagi rahbari Raja Randxir Singx, Bahrayn MOQ prezidenti Shayx Xolid bin Hamad Al Xalifa, OOK Ijroiya qo‘mitasi a’zosi, tashkilotning gender tenglik masalalari mas’uli Sheyxa Hayat bin Abdul Aziz Al Xalifa mavzu yuzasidan rasmiy nutq so‘zlashdi.
Qayd etish joiz, seminar kun tartibida Oksana Chusovitinaning chiqishi ham belgilangan bo‘lib, hamyurtimiz mavzuning dolzarb masalalari bo‘yicha ma’ruza qiladi.
Tadbirning birinchi kuni davom etmoqda. Uning batafsil tafsilotlari bilan kelgusi xabarlarda ma’lum qilamiz.

Наши соотечественницы принимают участие в международном семинаре ОСА на тему гендерного равенства
В столице Бахрейна начал работу двухдневный международный семинар по обеспечению гендерного равенства на континенте, организованный со стороны Олимпийского совета Азии (ОСА). Основной целью мероприятия является определение Стратегической дорожной карты Международного Олимпийского комитета (МОК), которая в соответствии с Олимпийской повесткой дня 2020+5 направлена на достижение гендерного равенства в спортивном сообществе Азиатских стран, в частности, достижение количества женщин на руководящих должностях не менее 30%.
От имени нашей страны в нём принимают участие активные пропагандистки женского спорта: легендарная узбекская и мировая гимнастка Оксана Чусовитина, Генеральный секретарь Федерации современного пятиборья Узбекистана Ксения Гулямова, главный специалист департамента международных отношений НОК Наргиза Холмирзаева.
Видеообращение президента Международного Олимпийского комитета Томаса Баха открыло мероприятие. После этого на мероприятии выступили действующий руководитель ОСА Раджа Рандхир Сингх, президент НОК Бахрейна Шейх Халид бин Хамад Аль Халифа, член Исполнительного комитета ОСА, ответственная за вопросы гендерного равенства Организации Шейха Хаят бин Абдул Азиз Аль Халифа.
Стоит отметить, что в повестке дня семинара также намечен доклад Оксаны Чусовитиной, которая выступит по актуальным вопросам темы семинара.