Poytaxtimizda navbatdagi Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tadi
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida vazirning birinchi o‘rinbosari Nozim Xolmurodov boshchiligida 2022-yil 14-18-noyabr kunlari Toshkent shahrida Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasini yuqori tashkiliy darajada o‘tkazish va 2023-2024 yillarga mo‘ljallangan ichki bozorda talabga ega mahsulotlar ishlab chiqarish dasturini shakllantirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda taʼkidlanganidek, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 26-martdagi “2022-yilda hududiy va respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkalarini tashkil etish va oʻtkazish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 134-sonli qaroriga muvofiq sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, kichik biznes subyektlarini qo‘llab-quvvatlash, yangi ishlab chiqarish korxonalari mahsulotlarini sotish uchun bozorlarni shakllantirish maqsadlarida joriy yilda mamlakatimizning 13 ta hududida tarmoqlararo sanoat yarmarkalari o‘tkazildi. Mazkur yarmarkalarda 4,4 trillion so‘mlik mahsulot yetkazib berish bo‘yicha 7 ming 700 dan ortiq shartnoma tuzildi. Shundan, hududiy ishlab chiqaruvchilar tomonidan tuzilgan shartnomalar 935,3 mlrd so‘mni, tarmoq korxonalari tomonidan tuzilgan shartnomalar 3,4 trln so‘mni tashkil etdi.
Yig‘ilishda Toshkent shahrida Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish ishlari ham muhokama qilindi. Keng turdagi mahsulotlarni yetkazib berish bo'yicha shartnomalar tuzishni nazarda tutgan holda tadbirning yuqori natijadorligini ta'minlash uchun uni tashkil etishda nostandart yondashuv va formatlardan foydalanish zarurligiga alohida e'tibor qaratildi.

В Ташкенте пройдёт очередная Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка
В МИВТе под руководством первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Нозима Холмуродова состоялось видеоселекторное совещание, посвящённое вопросам проведения на высоком организационном и содержательном уровнях Республиканской межотраслевой промышленной ярмарки 14-18 ноября 2022 года в г.Ташкенте и формирования программы по производству продукции, пользующейся повышенным спросом в внутреннем рынке на 2023-2024 гг.
В ходе совещания было отмечено, в соответствии с Постановлением Кабинета Министров «О мерах по организации и проведению региональных и республиканских межотраслевых промышленных ярмарок в 2022 году» от 26 марта 2022 года, в целях развития кооперационных отношений, поддержки субъектов малого предпринимательства, поиска рынка сбыта для продукции новых производственных предприятий, в течение этого года в 13 регионах страны были проведены межотраслевые промышленные ярмарки. В их рамках заключено более 7700 договоров на поставку продукции общей стоимостью 4,4 трлн сумов. В том числе, региональными товаропроизводителями заключено договоров на 935,3 млрд сумов, а отраслевыми предприятиями – на 3,4 трлн сумов.
Обсуждена также подготовка к проведению Республиканской межотраслевой промышленной ярмарки в г.Ташкенте. Особый упор при этом сделан на необходимость применения нестандартных подходов и форматов организации мероприятия для обеспечения высокой результативности, имея в виду заключение контрактов на поставку широкого ассортимента продукции.