2022-10-26 | Siyosat
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 25-oktabr kuni Qashqadaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, shu yil aprelda xalq deputatlari Qashqadaryo viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tgan, unda tadbirkorlik va sanoatni rivojlantirish, bu orqali bandlikni ta’minlash hamda aholini ijtimoiy himoya qilish borasida katta rejalar belgilab olingan edi.
Xususan, joriy yilda 10 mingta tadbirkorlik subyekti tashkil etib, ularning sonini 80 mingtaga yetkazish, 9 trillion so‘m investitsiya jalb qilib, 810 ta sanoat loyihalarini amalga oshirish, 430 mingta yangi ish o‘rni yaratish maqsad qilingan. Qishloq xo‘jaligida 12 ming 500 gektar yerni aholiga taqsimlab, 3 million 200 ming tonna oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish, 11 ming gektar intensiv bog‘ va tokzor tashkil etib, meva-sabzavot eksportini 60 million dollarga yetkazish vazifasi qo‘yilgan. Ijtimoiy sohada 174 ta maktab, bog‘cha va poliklinika qurish va ta’mirlash, 1,5 ming kilometr ichimlik suvi tarmog‘i tortish hamda 1,8 ming kilometr ichki yo‘llarni ta’mirlash rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda Qashqadaryo viloyati hokimi M.Azimov shu borada qilingan ishlar to‘g‘risida hisobot berdi. Undan kelib chiqib, yil yakunigacha va kelgusi yilga mo‘ljallangan vazifalar muhokama qilindi.
Birinchi navbatda, tadbirkorlik va xizmat ko‘rsatishni rivojlantirish masalasiga e’tibor qaratilib, bu orqali kelgusi yil viloyatda 207 mingta ish o‘rni yaratish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Buning uchun imkoniyatlar ko‘p. Jumladan, soatiga 1,5 mingta avtomobil qatnoviga ega Shahrisabz-Kitob yo‘li bo‘yida xizmat ko‘rsatishni tashkil qilish uchun 3 mingta tadbirkorni jalb etsa bo‘ladi. Shahrisabzning Miraki va Kitobning Qaynar qishloqlarida turizmni rivojlantirish orqali 10 mingta ish o‘rni yaratish imkoni bor. Shuningdek, bo‘sh turgan bino va yer uchastkalaridan samarali foydalanish zarur.
Viloyatda katta salohiyatga ega yana bir soha – sanoat. Bu yo‘nalishda 960 ta loyihani amalga oshirib, 20 ming nafar aholini band qilish mumkinligi ta’kidlandi.
Xususan, 22 ta noruda konni o‘zlashtirib, talab yuqori bo‘lgan qurilish materiallari ishlab chiqarish imkoni bor. Kimyo, neft-gaz, energetika tizimidagi yirik korxonalar bilan sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yib, 65 ta mahalliylashtirish loyihasini amalga oshirish lozim. Klasterlar tomonidan taklif etilgan 12 ta loyiha paxtani chuqur qayta ishlash darajasini oshiradi.
Uchinchi muhim yo‘nalish – qishloq xo‘jaligi. Jumladan, 18 ming gektar maydonda suv ta’minotini yaxshilab, qo‘shimcha 90 milliard so‘mlik mahsulot yetishtirish, 66 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilib, 300 million kub metr suvni iqtisod qilish, 10 ming gektar paxta va g‘alla maydonini qisqartirish hisobiga 32 ming oila bandligini ta’minlash mumkin. Umuman, imkoniyatlardan to‘g‘ri foydalanilsa, bu sohada 295 ming nafar aholi ishli bo‘ladi.
Yig‘ilishda ijtimoiy masalalarga ham alohida to‘xtalib o‘tildi. Xususan, Qashqadaryoda markazlashgan toza ichimlik suvi ta’minotini kelgusi yilda 60 foizga yetkazish, 6 ming kilometr ichki yo‘llar va ko‘priklarni ta’mirlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Mahallalarda maktabgacha ta’lim muassasasi va poliklinikalar qurish, uy-joyga muhtoj aholining sharoitlarini yaxshilash chora-tadbirlari belgilandi.
– Inson qadri, degan tamoyil asosida ishlab, hamma narsani xalqning muammolaridan kelib chiqib amalga oshiramiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Investitsiya dasturida mahallaning ulushi bo‘lishi kerak. Buni xalq bilan maslahatlashib, hokimlar taklif beradi, mahalliy kengashlar bajarilishini nazorat qiladi. Oxirgi besh yilda ko‘p joylarda sanoat rivojlandi. Endi investitsiyani eng og‘ir mahallalarga yo‘naltirish, ularni yaxshilash kerak.
Yig‘ilishda viloyat va tuman hokimlari qaysi mahallalarda ishsizlik ko‘pu qaysilarida infratuzilma muammosi borligi, qanday tajribalarni ommalashtirish zarurligi haqida takliflarini bildirdi.
Ular asosida Qashqadaryoda tadbirkorlikni rivojlantirish, infratuzilmani yaxshilash va ijtimoiy sohadagi muammolarni hal etish uchun 2023-yilda respublika budjetida 685 milliard so‘m nazarda tutilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, “Tashabbusli budjet” doirasida viloyat mahallalariga 135 milliard so‘m, yana 670 ta loyihani amalga oshirishga qo‘shimcha 265 milliard so‘m ajratilishi aytildi.
Bundan tashqari, 2023 va 2024-yillarda ichimlik suvi va avtomobil yo‘llari loyihalariga qo‘shimcha 410 million dollar jalb qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Yil yakunigacha, shu tartibda, barcha viloyat hokimlari hisoboti ko‘rib chiqilishi, kelgusi yilgi investitsiya dasturi shu asosida shakllantirilishi belgilandi.

The state of Kashkadarya’s development analyzed, further tasks defined
On October 25, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on measures of socio-economic development of Kashkadarya region.
As is known, in April 2022, an extraordinary session of Kashkadarya Regional Council of People’s Deputies was held, at which large-scale plans for the development of entrepreneurship and industry, employment, and social protection of the population were defined.
In particular, this year it is planned to create 10 thousand business entities and bring their number to 80 thousand, attract 9 trillion UZS of investments, implement 810 industrial projects, and create 430 thousand new jobs. In agriculture, it is planned to distribute 12.5 thousand hectares of land to the population, harvest 3.2 million tons of food products, create 11 thousand hectares of intensive orchards and vineyards, and increase the export of fruits and vegetables to $60 million. In the social sphere, it is planned to build and repair 174 schools, kindergartens and polyclinics, lay 1.5 thousand kilometers of drinking water supply networks and repair 1.8 thousand kilometers of internal roads.
At the meeting, Kashkadarya region’s Hokim M.Azimov presented a report on the work carried out in this direction. Based on the report, the tasks for the end of the year and the next year were discussed.
Priority attention was paid to the development of entrepreneurship and the service sector. It was noted that 207 thousand of jobs will be created next year.
To do this, it is necessary to use the existing potential. In particular, 3 thousand entrepreneurs can be attracted to organize roadside service along the Shakhrisabz – Kitab highway with a capacity of 1.5 thousand cars per hour. There is an opportunity to create 10 thousand jobs through the development of tourism in the villages of Miraki of Shakhrisabz and Kaynar of Kitab district. Efficient use of empty buildings and land plots is required.
Another driver of the region is industry. It was noted that 960 projects can be implemented here and 20 thousand people can be employed.
In particular, there is an opportunity to develop 22 non-metallic deposits and establish the production of demanded construction materials. Through industrial cooperation, it is necessary to implement 65 localization projects in the chemical, oil, gas, and energy industries. 12 projects proposed by clusters will increase the level of deep processing of cotton.
The third important area is agriculture. In particular, it is possible to grow products for an additional 90 billion UZS by improving water supply on 18 thousand hectares of land, to save 300 million cubic meters of water by the introduction of water-saving technologies on 66 thousand hectares, to provide employment for 32 thousand families by reducing acreage for cotton and grain on 10 thousand hectares. In general, 295 thousand of people can be employed with proper use of opportunities in the agricultural sector.
Social issues were also discussed at the meeting. In particular, it was instructed to bring the level of centralized drinking water supply in Kashkadarya to 60 percent next year, and repair 6 thousand kilometers of internal roads and bridges.
Measures were defined for the construction of preschool education institutions and polyclinics in mahallas, improving the conditions of the population in need of housing.
At the meeting, hokims of the region and districts made proposals on solving the problems of unemployment and infrastructure, a positive experience worthy of widespread implementation.
Based on them, it was decided that 685 billion UZS will be provided in the republican budget for 2023 to develop entrepreneurship, improve infrastructure and solve problems in the social sphere in Kashkadarya.
It was also noted that 135 billion UZS will be allocated to mahallas of the region within the framework of the Participatory Budgeting, and another 265 billion UZS will be allocated for the implementation of 670 projects.
In addition, in 2023 and 2024, it is planned to allocate an additional $410 million for drinking water supply and road projects.
It was emphasized that by the end of this year, reports of all regional hokims will be reviewed in the same way, and an investment program for the next year will be formed based on the decisions taken following the results.