2022-10-26 | Siyosat
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 25-oktabr kuni Qashqadaryo viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, shu yil aprelda xalq deputatlari Qashqadaryo viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tgan, unda tadbirkorlik va sanoatni rivojlantirish, bu orqali bandlikni ta’minlash hamda aholini ijtimoiy himoya qilish borasida katta rejalar belgilab olingan edi.
Xususan, joriy yilda 10 mingta tadbirkorlik subyekti tashkil etib, ularning sonini 80 mingtaga yetkazish, 9 trillion so‘m investitsiya jalb qilib, 810 ta sanoat loyihalarini amalga oshirish, 430 mingta yangi ish o‘rni yaratish maqsad qilingan. Qishloq xo‘jaligida 12 ming 500 gektar yerni aholiga taqsimlab, 3 million 200 ming tonna oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish, 11 ming gektar intensiv bog‘ va tokzor tashkil etib, meva-sabzavot eksportini 60 million dollarga yetkazish vazifasi qo‘yilgan. Ijtimoiy sohada 174 ta maktab, bog‘cha va poliklinika qurish va ta’mirlash, 1,5 ming kilometr ichimlik suvi tarmog‘i tortish hamda 1,8 ming kilometr ichki yo‘llarni ta’mirlash rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda Qashqadaryo viloyati hokimi M.Azimov shu borada qilingan ishlar to‘g‘risida hisobot berdi. Undan kelib chiqib, yil yakunigacha va kelgusi yilga mo‘ljallangan vazifalar muhokama qilindi.
Birinchi navbatda, tadbirkorlik va xizmat ko‘rsatishni rivojlantirish masalasiga e’tibor qaratilib, bu orqali kelgusi yil viloyatda 207 mingta ish o‘rni yaratish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Buning uchun imkoniyatlar ko‘p. Jumladan, soatiga 1,5 mingta avtomobil qatnoviga ega Shahrisabz-Kitob yo‘li bo‘yida xizmat ko‘rsatishni tashkil qilish uchun 3 mingta tadbirkorni jalb etsa bo‘ladi. Shahrisabzning Miraki va Kitobning Qaynar qishloqlarida turizmni rivojlantirish orqali 10 mingta ish o‘rni yaratish imkoni bor. Shuningdek, bo‘sh turgan bino va yer uchastkalaridan samarali foydalanish zarur.
Viloyatda katta salohiyatga ega yana bir soha – sanoat. Bu yo‘nalishda 960 ta loyihani amalga oshirib, 20 ming nafar aholini band qilish mumkinligi ta’kidlandi.
Xususan, 22 ta noruda konni o‘zlashtirib, talab yuqori bo‘lgan qurilish materiallari ishlab chiqarish imkoni bor. Kimyo, neft-gaz, energetika tizimidagi yirik korxonalar bilan sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yib, 65 ta mahalliylashtirish loyihasini amalga oshirish lozim. Klasterlar tomonidan taklif etilgan 12 ta loyiha paxtani chuqur qayta ishlash darajasini oshiradi.
Uchinchi muhim yo‘nalish – qishloq xo‘jaligi. Jumladan, 18 ming gektar maydonda suv ta’minotini yaxshilab, qo‘shimcha 90 milliard so‘mlik mahsulot yetishtirish, 66 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilib, 300 million kub metr suvni iqtisod qilish, 10 ming gektar paxta va g‘alla maydonini qisqartirish hisobiga 32 ming oila bandligini ta’minlash mumkin. Umuman, imkoniyatlardan to‘g‘ri foydalanilsa, bu sohada 295 ming nafar aholi ishli bo‘ladi.
Yig‘ilishda ijtimoiy masalalarga ham alohida to‘xtalib o‘tildi. Xususan, Qashqadaryoda markazlashgan toza ichimlik suvi ta’minotini kelgusi yilda 60 foizga yetkazish, 6 ming kilometr ichki yo‘llar va ko‘priklarni ta’mirlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Mahallalarda maktabgacha ta’lim muassasasi va poliklinikalar qurish, uy-joyga muhtoj aholining sharoitlarini yaxshilash chora-tadbirlari belgilandi.
– Inson qadri, degan tamoyil asosida ishlab, hamma narsani xalqning muammolaridan kelib chiqib amalga oshiramiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Investitsiya dasturida mahallaning ulushi bo‘lishi kerak. Buni xalq bilan maslahatlashib, hokimlar taklif beradi, mahalliy kengashlar bajarilishini nazorat qiladi. Oxirgi besh yilda ko‘p joylarda sanoat rivojlandi. Endi investitsiyani eng og‘ir mahallalarga yo‘naltirish, ularni yaxshilash kerak.
Yig‘ilishda viloyat va tuman hokimlari qaysi mahallalarda ishsizlik ko‘pu qaysilarida infratuzilma muammosi borligi, qanday tajribalarni ommalashtirish zarurligi haqida takliflarini bildirdi.
Ular asosida Qashqadaryoda tadbirkorlikni rivojlantirish, infratuzilmani yaxshilash va ijtimoiy sohadagi muammolarni hal etish uchun 2023-yilda respublika budjetida 685 milliard so‘m nazarda tutilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, “Tashabbusli budjet” doirasida viloyat mahallalariga 135 milliard so‘m, yana 670 ta loyihani amalga oshirishga qo‘shimcha 265 milliard so‘m ajratilishi aytildi.
Bundan tashqari, 2023 va 2024-yillarda ichimlik suvi va avtomobil yo‘llari loyihalariga qo‘shimcha 410 million dollar jalb qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Yil yakunigacha, shu tartibda, barcha viloyat hokimlari hisoboti ko‘rib chiqilishi, kelgusi yilgi investitsiya dasturi shu asosida shakllantirilishi belgilandi.

Проанализировано состояние развития Кашкадарьинской области, определены дальнейшие задачи
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 25 октября состоялось видеоселекторное совещание по мерам социально-экономического развития Кашкадарьинской области.
Как известно, в апреле текущего года состоялась внеочередная сессия Кашкадарьинского областного Кенгаша народных депутатов, на которой были определены масштабные планы по развитию предпринимательства и промышленности, обеспечению занятости и социальной защите населения.
В частности, на текущий год запланировано создание 10 тысяч субъектов предпринимательства и доведение их количества до 80 тысяч, привлечение 9 триллионов сумов инвестиций, реализация 810 промышленных проектов, создание 430 тысяч новых рабочих мест. В сельском хозяйстве намечено раздать населению 12,5 тысячи гектаров земли, заготовить 3,2 миллиона тонн продовольственной продукции, создать 11 тысяч гектаров интенсивных садов и виноградников, довести экспорт фруктов и овощей до 60 миллионов долларов. В социальной сфере запланировано построить и отремонтировать 174 школы, детские сады и поликлиники, проложить 1,5 тысячи километров сетей питьевого водоснабжения и отремонтировать 1,8 тысячи километров внутренних дорог.
На совещании хоким Кашкадарьинской области М.Азимов представил отчет о проделанной работе в этом направлении. На основе отчета были обсуждены задачи на конец года и на следующий год.
Первоочередное внимание уделено развитию предпринимательства и сферы услуг, указано, что в следующем году за счет этого можно будет создать 207 тысяч рабочих мест.
Для этого необходимо задействовать имеющийся потенциал. В частности, для организации придорожного сервиса вдоль трассы Шахрисабз-Китаб с пропускной способностью 1,5 тысячи автомобилей в час можно привлечь 3 тысячи предпринимателей. Есть возможность создать 10 тысяч рабочих мест за счет развития туризма в селах Мираки Шахрисабзского и Кайнар Китабского района. Требуется эффективное использование пустующих зданий и земельных участков.
Еще одним драйвером региона является промышленность. Отмечалось, что здесь можно реализовать 960 проектов и трудоустроить 20 тысяч человек.
В частности, есть возможность освоить 22 нерудных месторождения и наладить выпуск востребованных строительных материалов. Через промышленную кооперацию необходимо реализовать 65 проектов локализации в химической, нефтегазовой, энергетической отраслях. 12 проектов, предложенных кластерами, повысят уровень глубокой переработки хлопка.
Третье важное направление – сельское хозяйство. В частности, за счет улучшения водоснабжения на 18 тысячах гектаров земли можно вырастить продукцию на дополнительно 90 миллиардов сумов, внедрения водосберегающих технологий на 66 тысячах гектаров - сэкономить 300 миллионов кубометров воды, сокращения посевных площадей под хлопчатник и зерно на 10 тысячах гектаров - обеспечить занятость 32 тысяч семей. В целом при правильном использовании возможностей в аграрной сфере можно дать работу 295 тысячам человек.
На совещании рассмотрены и социальные вопросы. В частности, поручено довести в следующем году уровень централизованного питьевого водоснабжения в Кашкадарье до 60 процентов, отремонтировать 6 тысяч километров внутренних дорог и мостов.
Определены меры по строительству дошкольных образовательных учреждений и поликлиник в махаллях, улучшению условий населения, нуждающегося в жилье.
– Будем работать на основе принципа "честь и достоинство человека", во всем будем исходить из проблем народа, - сказал Шавкат Мирзиёев. - В инвестиционной программе должна быть доля махалли. Хокимы, советуясь с народом, будут предлагать, местные кенгаши - контролировать выполнение. За последние пять лет во многих местах развилась промышленность. Теперь необходимо направлять инвестиции в самые тяжелые махалли, улучшать их положение.
На совещании хокимы области и районов высказали предложения касательно решения проблем безработицы и инфраструктуры, положительного опыта, достойного широкого внедрения.
На их основе решено, что в республиканском бюджете на 2023 год на развитие предпринимательства, улучшение инфраструктуры и решение проблем в социальной сфере в Кашкадарье будет предусмотрено 685 миллиардов сумов.
Также отмечено, что махаллям области в рамках «Инициативного бюджета» будет выделено 135 миллиардов, еще 265 миллиардов сумов будет направлено на реализацию 670 проектов.
Кроме того, в 2023 и 2024 годах намечено выделить дополнительно 410 миллионов долларов на проекты питьевого водоснабжения и автодорожные проекты.
Подчеркнуто, что до конца текущего года аналогичным образом будут рассмотрены отчеты всех областных хокимов, и на основе принятых по итогам решений будет сформирована инвестиционная программа на следующий год.