Marg‘ilonda “Atlas bayrami”: WCC sertifikati, yarmarkalar, liboslar kolleksiyasi…
20-oktabr kuni Marg‘ilon shahrida “Atlas bayrami” V xalqaro an’anaviy to‘qimachilik festivali boshlandi. Ushbu festival ijodkorlikni qo‘llab-quvvatlash, an’anaviy o‘zbek to‘qimachilik mahsulotlarini asrab-avaylash va ommalashtirishga qaratilgan.
22-oktabrga qadar davom etadigan tadbirda turli mamlakatlardan mehmonlar ishtirok etmoqda – bular Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Malayziya, Hindiston, Turkiya, Tailand, Bangladesh, Indoneziya, AQSH, Latviya, Mo‘g‘uliston, Italiya va boshqa davlatlar vakillaridir.
Festival O‘zbekiston Respublikasi Turizm va Madaniy meros vazirligi, UNESCO’ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi, O‘zbekiston Respublikasi “Hunarmand” uyushmasi, UNESCO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi, Farg‘ona viloyati hokimligi, Marg‘ilon shahar hokimligi, Marg‘ilon hunarmandchilikni rivojlantirish markazi va UNFPAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida tashkil etildi.
20-oktabr kuni festivalning rasmiy ochilish marosimida Butunjahon hunarmandlar kengashi prezidenti Saad al-Qaddumiy Marg‘ilon shahrining World Crafts Council – Jahon hunarmandchilik kengashi tarmog‘iga kiritilganligi to‘g‘risidagi sertifikatni Marg‘ilon shahar hokimi Adham Ziyovuddinovga topshirdi. Shunday qilib, “Jahon ipak va Ikat hunarmandlari shahri” maqomi Marg‘ilonning an’anaviy o‘zbek hunarmandchiligini asrab-avaylashdagi muhim rolini yanada oshiradi.
Ochilish marosimidan so‘ng Erkin Vohidov nomidagi ijodkorlar bog‘ida bayram tantanalari, teatrlashtirilgan musiqali tomoshalar boshlandi, hunarmandlar shaharchasi yarmarkasi ochildi, unda O‘zbekistonning barcha viloyatlaridan hunarmandlar, shuningdek, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Hindiston vakillari ishtirok etdi.
Festivalning birinchi kuni yakunida Marg‘ilon hunarmandchilikni rivojlantirish markazida O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya va Tojikistonning taniqli dizaynerlari liboslari kolleksiyasi namoyishi bo‘lib o‘tdi. Dizaynerlar o‘zbek to‘qimachilik mahsulotlarining xalqaro maydonda mashhurligini oshirish uchun o‘zbek elementlaridan foydalangan holda o‘z g‘oyalarini taqdim etdilar.
Ta’kidlash joizki, festival milliy va xalqaro hunarmandlar, ishlab chiqaruvchilar, an’anaviy to‘qimachilik mutaxassislari, dizaynerlar va moda mutaxassislarini birlashtirgan holda ijodkorlik va ijodiy iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlaydi.

"Atlas bayrami" в Маргилан: сертификат WCC, ярмарки, коллекция платьев...
20 октября в городе Маргилан начался V Международный фестиваль традиционного текстиля «Атлас байрами». Проведение данного фестиваль направлен на поддержку творчества, сохранение и популяризацию традиционного узбекского текстиля.
В мероприятии, который продлится до 22 октября принимают участие гости из самых разных стран – это представители из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Малайзии, Индии, Турции, Таиланда, Бангладеш, Индонезии, США, Латвии, Монголии, Италии и других стран.
Фестиваль организован Министерством туризма и культурного наследия Республики Узбекистан, Представительством ЮНЕСКО в Узбекистане, Ассоциацией ремесленников «Хунарманд» Республики Узбекистан, Национальной комиссией Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО, Хокимиятом Ферганской области, Хокимиятом города Маргилан, Маргиланским центром развития ремесел и Представительством UNFPA в Узбекистане.
20 октября на официальной церемонии открытия фестиваля президент Всемирного совета ремесленников Саад аль-Каддуми вручил сертификат о включении Маргилана в сеть World Crafts Council хокиму города Маргилана Адхаму Зиявуддинову. Таким образом статус «Всемирный город ремесленников по шелку и икату» еще больше повысит важную роль Маргилана в сохранении традиционных узбекских ремесел.
После церемонии открытия в парке творческих деятелей им.Эркина Вохидова начались народные гуляния, театрально-музыкальные представления, а также открылась ярмарка «Городок ремесленников», где принимают участие ремесленники со всех регионов Узбекистана, а также представители Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Индии.
В завершении первого дня фестиваля в Центре развития ремесленничества Маргилана прошел Fashion-показ коллекции одежды известных дизайнеров из Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, России и Таджикистана. Дизайнеры предоставили свои идеи, используя узбекские элементы, для повышения популярности узбекской текстильной продукции на международной арене.
Стоит отметить, что фестиваль поддерживает творчество и креативную экономику, объединяя национальных и международных мастеров, производителей, экспертов по традиционному текстилю, дизайнеров и специалистов в области моды.