O‘zbekiston va Koreya savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirmoqda
Joriy yilning 18-21 oktabr kunlari Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining Ishchi guruhi Koreya Respublikasiga tashrif buyurib, Koreya vazirlik va idoralari vakillari, kompaniyalar rahbariyati bilan bir qator uchrashuv va muzokaralar o'tkazdi.
Ularda ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning bugungi holati va uni yanada mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
Xususan, Savdo, sanoat va energetika vazirligi vakillari bilan o‘tkazilgan ishchi uchrashuvlarda O‘zbekiston Respublikasida savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik istiqbollari, shuningdek, elektron tijoratni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Oxirgi besh yil ichida tovar ayirboshlash ikki baravarga oshib, 2021-yilda 1,8 milliard dollarga, 2022-yilning yanvar-avgust oylarida esa 1,6 milliard dollarga yetdi. Ikki davlat oʻrtasida Erkin savdo bitimini imzolash boʻyicha ishlarni faollashtirish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Investitsiyaviy hamkorlik izchil kengaytirilayotgani qayd etildi. Ayni paytda O‘zbekistonda Koreya kompaniyalari bilan birgalikda umumiy qiymati 14 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 100 ga yaqin investitsiya loyihasi amalga oshirilmoqda. Tomonlar dolzarb muammolarni hal etish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish maqsadida har oyda o‘tkaziladigan O‘zbekiston-Koreya virtual tijorat muloqotiga asoslangan yangi o‘zaro hamkorlik mexanizmini joriy etishga kelishib oldilar.
Koreyaning KTNet kompaniyalari va Koreya texnologiyalarni rivojlantirish instituti rahbariyati bilan o‘tkazilgan muzokaralarda “O'zbekistonda Milliy elektron savdo maydonchasini yaratish loyihasining 4-bosqichi” doirasida TradeUZ.com elektron savdo maydonchasini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Qayd etilishicha, TradeUZ.com Milliy elektron tijorat platformasida ayni paytda 3000 ta o‘zbekistonlik eksportyorlar, 10 000 ta xorijiy xaridorlar, 5000 dan ortiq nomdagi tovarlar to‘g‘risida ma’lumotlar mavjud. Ushbu sayt orqali ko‘rsatilayotgan interaktiv xizmatlar, jumladan, transport-logistika xizmatlarini ko‘rsatish, ko‘proq mijozlar va yetkazib beruvchilarni jalb qilish, axborot mazmunini va sonini oshirish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, Koreya Eksimbanki va Koreya Xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) bilan ishchi uchrashuvlar o‘tkazilib, ularda mavjudlarini amalga oshirish masalalari, shuningdek, ushbu moliya institutlarining O‘zbekistonda investitsiya ishtirokini kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlar ta’lim, o‘zbekistonlik mutaxassislarning malakasini oshirish va tadbirkorlik rivojini rag‘batlantirish yo‘nalishlarida umumiy qiymati 50,6 million dollar bo‘lgan 8 ta loyihani, shuningdek, 2022-2024 yillarga mo‘ljallangan Moliyaviy – texnik hamkorlik dasturi doirasidagi loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish bo‘yicha zarur choralarni ko‘rishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
Uchrashuvlar yakuni bo‘yicha muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarni to‘liq amalga oshirish maqsadida koreyalik hamkorlar bilan hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha aniq amaliy chora-tadbirlar dasturi shakllantirildi.

Узбекистан и Корея развивают торгово-экономическое сотрудничество
18-21 октября текущего года, Рабочая группа Министерства инвестиций и внешней торговли посетила Республику Корея, где провела ряд встреч и переговоров с представителями министерств и ведомств Кореи, руководством компаний в целях обсуждения текущего состояния и перспектив укрепления двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
В частности, в ходе рабочих встреч с представителями Министерства торговли, промышленности и энергетики были обсуждены перспективы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также вопросы развития электронной коммерции в Республике Узбекистан. За последние пять лет товарооборот вырос в два раза и достиг 1,8 млрд долларов в 2021 году и 1,6 млрд долларов в период с января по август 2022 года. Достигнута договорённость активизировать работу по подписанию Соглашения о свободной торговле между двумя странами.
Отмечено последовательное расширение инвестиционного сотрудничества. В настоящее время совместно с компаниями Кореи в Узбекистане реализуются около 100 инвестиционных проектов на общую сумму более 14 млрд долларов. Стороны договорились внедрить новый механизм взаимодействия на основе проведения ежемесячного узбекско-корейского виртуального коммерческого диалога для решения актуальных проблем и ускорения реализации совместных проектов.
В ходе переговоров с руководством корейской компаний KTNet и Корейским институтом развития технологий, были обсуждены перспективы развития электронной торговой площадки tradeuz.com в рамках «4-го этапа проекта создания Национальной электронной торговой платформы в Узбекистане». Отмечено, что Национальная платформа электронной торговли TradeUZ.com на сегодняшний день располагает информацией о 3 000 узбекских экспортерах, 10 000 зарубежных покупателях, а также о более чем 5 000 наименований товаров. Достигнута договорённость приложить совместные усилия по привлечению большего количества заказчиков и поставщиков, повышению информативности и количества интерактивных услуг, оказываемых посредством данной площадки, в том числе, включенные транспортно-логистические услуги.
Также была проведена рабочие встречи с Эксимбанком Кореи и Корейским агентством по международному сотрудничеству (KOICA), в ходе которых обсуждены вопросы имплементации имеющихся, а также перспективы расширения инвестиционного присутствия данных финансовых институтов в Узбекистане. Стороны подтвердили готовность принять необходимые меры по своевременной реализации 8 проектов на 50,6 млн долларов в сферах образования, повышения квалификации узбекских специалистов и стимулирования роста предпринимательства, а также проектов в рамках Программы финансово-технического сотрудничества на 2022-2024 гг.
По итогам встреч были сформирована программа конкретных практических мер по укреплению взаимодействия с корейскими партнёрами в целях полноценной реализации обсужденных проектов и инициатив.