“ICT Week Uzbekistan – 2022” Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligiga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi
2022-10-18 | Texnologiyalar
Bugun, 18-oktabr kuni AOKAda Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov ishtirokida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjuman 24-27-oktabr kunlari Samarqand shahrida «Silk road Samarkand» majmuasida o‘tkaziladigan “ICTWEEK Uzbekistan – 2022” axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligiga bag‘ishlandi.
Ma’lumki, Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, axborot xavfsizligi va dasturiy ta’minot bozorini rivojlantirishni yanada rag‘batlantirish, O‘zbekistonni axborot texnologiyalari sohasidagi mintaqaviy markaz – IT-xabga aylantirish, respublikada raqamli iqtisodiyot va “Elektron hukumat” tizimini joriy etish natijasida erishilgan yutuqlar, imkoniyat va imtiyozlarni namoyish etish, amaliy natijalar, rivojlanish tendensiyalarini muhokama qilish maqsadida “ICTWeek Uzbekistan” axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligini 2022-yil 24-27-oktabr kunlari o‘tkazish rejalashtirilgan.
Tadbir Samarqand shahridagi “Silk road Samarqand” yangi xalqaro turizm markazi hududida yirik xorijiy va mahalliy kompaniyalar o‘zlarining yangi texnologik yechimlarini taqdim etadilar.
“ICTWEEK 2022” axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi 2004-yildan buyon har yili o‘tkazib kelinmoqda. Oxirgi 18 yil davomida ushbu tadbir an'anaviy tarzda bir qator ixtisoslashgan tadbirlarni yagona formatda birlashtirib keladi.
Mazkur AKT haftaligi doirasida quyidagi tadbirlar o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan:
“ICTWEEK Uzbekistan” sammiti – O‘zbekiston Respublikasida axborot texnologiyalari sohasida erishilgan natijalar va islohotlarni muhokamasiga qaratilgan tadbir;
“Digital Eurasia” forumi – axborot texnologiyalari sohasidagi muammolarni hal etish masalalari va ushbu sohadagi muhim islohotlarni muhokama qilishga qaratilgan xalqaro tadbir;
“ICTEXPO” ko‘rgazmasi – axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida milliy va xalqaro ishlanmalar va yutuqlarni namoyish etishga qaratilgan xalqaro ko‘rgazma;
“BPO sammiti” - masofadan xizmatlarni ko’rsatish outsorsing yo’nalishida yuqori tajribaga ega yirik xalqaro IT kompaniyalari o‘zaro tajriba almashadi.
Shu bilan birga, “IT-ta’lim sammiti” – IT ta’lim yo’nalishidagi jahon tajribalarini hayotga tadbiq etish masalalari muhokama qilinadi. “CIO SUMMIT” – IT sohasida nodavlat notijorat kompaniyalari va davlat tashkilotlarining o‘zaro hamkorlik uchrashuvlari o‘tkaziladi.
Shuningdek,
– Aloqa sohasidagi hududiy hamdo‘stlik (AS’HH) tashkiloti Aloqa ma’muriyatlari rahbarlari Kengashi va AS’HH qoshidagi MDHga a’zo davlatlarning axborotlashtirish bo‘yicha Muvofiqlashtiruvi kengashining navbatdagi qo‘shma yig‘ilishi (AS’HHning 30 yilligiga bag‘ishlangan AS’HH Kengashi yig‘ilishi);
– Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlarning AKT sohasiga mas’ul vazirlik va idoralar rahbarlarining navbatdagi yig‘ilishi;
– Xalqaro elektraloqa ittifoqining “Raqamli transformatsiya orqali raqamli ekotizimlarni rivojlantirish mavzusida MDH davlatlari uchun seminarlari tashkil etiladi.
Jami 4000 kv.m maydonda tashkil etiladigan “ICTEXPO” ko‘rgazmasida jami 100 dan ziyod xorijiy va mahalliy kompaniyalar ishtirok etishi kutilmoqda.
Tadbirda 60 dan ortiq xorijiy yirik kompaniyalar – Meta, Plug and Play, Nokia, ZTE, Huawei, Innotech, Yandex, Astana hub hamda Belarus Respublikasining “Yuqori texnologiyalar parki” va IT Park rezidentlari, hamda axborot texnologiyalari sohasidagi mahalliy yirik kompaniyalar – Uzcard, Payme, Uzbektelecom, Uzinfocom, Unicon kompaniyalari qatnashadi.
“Samarqandda tashkil etilayotgan AKT haftaligi barcha IT sohasi vakillari va yurtimizning shu sohaga qiziqishi bor yoshlar uchun o‘rganish, ko‘nikma hosil qilish, katta tajriba almashish, bilim olish maydoniga aylanishi mumkin. Shuning uchun hammani ushbu tadbirda faol qatnashishga taklif etib qolamiz”, – deya ta’kidladi AKT vaziri Sherzod Shermatov anjuman davomida.
Bugungi bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ushbu haftalikka tayyorgarlik jarayonlari haqida batafsil ma’lumotlar berildi. O‘z navbatida, jurnalist va blogerlar tomonidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar taqdim etildi.

Состоялась пресс-конференция «ICT Week Uzbekistan - 2022», посвященная неделе информационно-коммуникационных технологий
2022-10-18 | Технологии
Сегодня, 18 октября, АИМК провело пресс-конференцию с министром по развитию информационных технологий Шерзодом Шерматовым.
Неделя информационно-коммуникационных технологий «ICTWeek Uzbekistan» которая пройдет 24-27 октября 2022 года в Самарканде, организована в целях дальнейшего стимулирования развития информационно-коммуникационных технологий, рынка информационной безопасности и программного обеспечения, превращения Узбекистана в региональный IT-хаб, демонстрации достижений, возможностей и преимуществ, достигнутых в результате внедрения в республике цифровой экономики и системы «Электронного правительства», а также обсуждения практических результатов и тенденций развития в сфере.
Новый международный туристический центр « Silk Road Samarqand » станет местом встречи для крупных иностранных и местных компаний, где учатсники представят свои новые технологические решения.
Неделя ИКТ «ICTWEEK 2022» проводится ежегодно с 2004 года. На протяжении последних 18 лет данное событие традиционно объединяет ряд специализированных мероприятий в единый формат.
В рамках ИКТ-недели пройдут следующие мероприятия:
- Саммит «ICTWEEK Uzbekistan» – мероприятие, направленное на обсуждение достигнутых результатов и реформ в сфере информационных технологий в Республике Узбекистан;
– Форум «Digital Eurasia» направленный на обсуждение ключевых вопросов и реформ в сфере информационных технологий;
–Выставка «ICTEXPO» — демонстрация национальных и международных разработок и достижений в сфере ИКТ;
- «Саммит BPO» - где ведущие международные ИТ-компании поделятся опытом в направлении аутсорсинга бизнес-процессов.
- «Саммит по IТ-образованию» - где участники обсудят вопросы внедрения мирового опыта в сфере ИТ-образования
«CIO SUMMIT» —встреча государственных организаций и ННО в сфере ИКТ.
Также неделя включяет:
- Очередное совместное заседание Совета глав администраций связи Регионального содружества в области связи и Информационно-координационного совета государств-участников СНГ (приуроченный к 30-летию заседание Совета);
- Очередное совещание руководителей министерств и ведомств, отвечающих за сектор ИКТ, государств-членов Организации тюркских государств;
- Семинар Международного союза электросвязи для стран СНГ на тему «Развитие цифровых экосистем посредством цифровой трансформации».
Ожидается участие более 100 иностранных и местных компаний в выставке «ICTEXPO», которая пройдет на общей площади 4000 кв.
В мероприятии примут участие более 60 крупных иностранных компаний - Meta, Plug and Play, Nokia, ZTE, Huawei, Innotech, Яндекс, Uzcard, Payme, Узбектелеком, Uzinfocom, Unicon Astana hub и резиденты Парка высоких технологий и ИТ-парка Республики Беларусь, а также местные крупные компании.
«Неделя ИКТ, организованная в Самарканде, является площадкой для обучения, повышения квалификации, обмена знаниями и знаниями для всех представителей ИТ-сектора и молодежи нашей страны, интересующихся этой сферой.  Поэтому мы приглашаем всех принять активное участие в этом мероприятии », - сказал на конференции министр по развитию информационных и коммуникационных технологий Шерзод Шерматов.
На сегодняшней пресс-конференции было много подробной информации о подготовке к неделе. В свою очередь, блогеры и журналисты смогли задать все интересующие их вопросы и получить на них ответы. интересующие журналистику и ведение блога.