O‘zbekiston va Vengriya Prezidentlari strategik sheriklikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar
Budapesht shahridagi Shandor saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vengriya Prezidenti Katalin Novak bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Faxriy mehmonlar kitobida qayd qoldirdi, yetakchilar birgalikda suratga tushdilar.
Prezidentlar O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi ko‘p qirrali strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Xalqlarimizning azaliy tarixiy aloqalari, mushtarak qadriyatlari va o‘xshash mentaliteti do‘stona munosabatlarni mustahkamlash uchun poydevor bo‘lib xizmat qilayotgani ta’kidlandi. Arminiy Vamberi va Isxak Ibragim kabi sharqshunos olimlar tarixiy rishtalarimiz va boy madaniy merosimizni o‘rganishga katta hissa qo‘shgani alohida qayd etildi.
Ikki tomonlama hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani, siyosiy muloqot chuqurlashib, o‘zaro ko‘mak davom ettirilayotgani, parlamentlararo va jamoatchilik aloqalari kengayib borayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish ustuvor ahamiyatga ega ekani qayd etildi. Keyingi yillarda tovar ayirboshlash hajmi qariyb uch barobar oshgani ta’kidlandi.
Bu boradagi ishlarni faollashtirishda iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Vengriya hukumatlararo komissiyasi va 3-oktabr kuni Budapeshtda ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazgan O‘zbekiston-Vengriya Ishbilarmonlar kengashi muhim o‘rin tutmoqda.
Tomonlar O‘zbekiston Yevropa Ittifoqining GSP+ preferensiyalar tizimiga qo‘shilgani o‘zaro savdoni salmoqli darajada ko‘paytirish va diversifikatsiya qilish uchun yangi imkoniyatlar ochishini ta’kidladilar.
O‘zbekiston-Vengriya hamkorligini rivojlantirishda madaniy-gumanitar soha alohida o‘ringa ega. Vengriya Hukumati “Xungarikum” dasturi doirasida o‘zbekistonlik talaba va doktorantlar uchun har yili ajratiladigan kvotani 170 tagacha oshirish to‘g‘risida qaror qabul qilgani aytildi.
O‘zbekiston va Vengriya oliy ta’lim muassasalari rektorlarining ikkinchi forumini o‘tkazish maqsadga muvofiqligi ko‘rsatib o‘tildi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar, ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi faol muloqotni va o‘zaro ko‘makni davom ettirish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti Vengriya Prezidentini o‘zi uchun qulay vaqtda tashrif bilan mamlakatimizga borishga taklif etdi.

2022-10-04 | Politics
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the President of Hungary Katalin Novák at the Sándor Palace in Budapest.
The President of Uzbekistan left a record in the Book of Honored Guests, and a joint photographing of the Presidents took place.
The heads of state exchanged views on further building up Uzbekistan – Hungarian multifaceted strategic partnership.
It was emphasized that deep historical ties, common values and similar mentality of the two peoples are a solid foundation for enhancing and strengthening friendly relations. The role of orientalists in the study of the history of relations and the rich cultural heritage of the peoples of the two countries, including Arminius Vámbéry, Ishaq Ibrahim and others, was noted.
The Presidents noted with satisfaction the dynamic development of bilateral cooperation, the deepening of a broad political dialogue, the continuation of mutual support, and the promotion of inter-parliamentary and public relations.
Building up trade-economic and investment cooperation is an important priority. It was stated that in recent years the volume of trade turnover has almost tripled.
Uzbekistan – Hungary Intergovernmental Commission on Economic Cooperation and Uzbekistan – Hungary Business Council, whose second meeting was held on October 3 this year in Budapest, play a special role in activating this direction.
The parties agree that the inclusion of Uzbekistan in the GSP+ system of preferences of the European Union opens up new opportunities for a significant increase and diversification of mutual trade.
The cultural-humanitarian sphere has an important role in the development of cooperation between Uzbekistan and Hungary. It was noted that the Hungarian Government decided to increase the quotas allocated annually for students and doctoral students of Uzbekistan through the Hungaricum program to 170 scholarships.
The expediency of holding second Uzbekistan – Hungary Forum of Rectors of higher education institutions was noted.
The Heads of state also exchanged views on the current international and regional issues, discussed the continuation of intensive dialogue and mutual support within multilateral structures.
Following the meeting, the President of Uzbekistan invited the President of Hungary to visit Uzbekistan at any time convenient for her.