Dehqon xo‘jaliklari tashkil etishni qo‘llab-quvvatlash orqali aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
2022-09-12 | Hujjatlar
Mamlakatda oziq-ovqat xavfsizligini va ichki bozorlarda narxlar barqarorligini ta’minlash hamda agrar sohada aholining tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash orqali ularning daromadlarini oshirish, shuningdek, “Bir hudud – bir mahsulot” tamoyili asosida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni kengaytirish hamda eksport salohiyatini oshirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021- yil 23 -noyabrdagi “Meva-sabzavotchilik va uzumchilikda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishida dehqon xo‘jaliklarining ulushini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–20-son qaroriga muvofiq, fermer xo‘jaliklari va klasterlar foydalanishidagi past hosilli paxta va g‘alladan qisqartirilgan va aholiga uzoq bo‘lmagan hududlardan:
2022 -yilda 80 ming gektar ekin maydonlarini;
2023-2025 -yillarda 120 ming gektar ekin maydonlarini aholiga ochiq elektron tanlov orqali ijaraga berish belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Belgilansinki, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda fermer xo‘jaliklari hamda klasterlar foydalanishidagi paxta va g‘alladan qisqartirilgan hamda aholi punktlariga yaqin va suv ta’minoti yaxshi bo‘lgan yerlardan 2022- yil yakuniga qadar qo‘shimcha 20 ming gektar – umumiy 100 ming gektar ekin maydonlari, 2023- yilda 95 169 gektar ekin maydonlari 1 – 1.13-ilovalarga muvofiq aholiga ochiq elektron tanlov orqali ijaraga beriladi.
a) ekin maydonlari fuqarolarga 30 yil muddatga:
suv ta’minoti yaxshi bo‘lgan yerlardan – Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida 0,15 gektardan 1 gektargacha, boshqa viloyatlarda 0,30 gektardan 1 gektargacha hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida 0,30 gektardan 2 gektargacha bo‘lgan o‘lchamlarda;
kam suvli yerlardan – viloyatlarda 0,50 gektardan 1 gektargacha hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida 0,50 gektardan 2 gektargacha bo‘lgan o‘lchamlarda ijaraga beriladi;
b) 2022-2023 yillarda dehqon xo‘jaligi yuritish maqsadida ekin maydonlarini aholiga berish uchun tashkil etiladigan ochiq elektron tanlovda 1 nafar talabgor ishtirok etgan taqdirda, istisno tariqasida, tanlov o‘tkazilgan hisoblanadi;
v) issiqxona tarmog‘i keng rivojlangan tumanlarda dehqon xo‘jaliklariga ajratib berilgan ekin maydonlarida isitish tizimlarini o‘rnatmagan holda yengil konstruksiyali issiqxonalar qurilishiga ruxsat beriladi.
3. Shunday tartib joriy etilsinki, unga muvofiq:
“Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan aholiga dehqon xo‘jaligini yuritish uchun yer uchastkalari ochiq elektron tanlov orqali ijaraga berilganda, mazkur xatboshida nazarda tutilayotgan shaxslar yuqoridagi daftarlardan chiqarilmaydi va ular uchun qonunchilikda belgilangan barcha imtiyoz va preferensiyalar bir yil muddatga saqlab qolinadi;
imtiyoz va preferensiyalarning bir yillik amal qilish muddati dehqon xo‘jaligini yuritish uchun yer uchastkasiga bo‘lgan ijara huquqi davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan kundan boshlab hisoblanadi.
4. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, tumanlar (shaharlar) hokimliklari Qishloq xo‘jaligi vazirligi (A.Voitov, X.Karimov) va Kadastr agentligi (F.Pulatov) bilan birgalikda:
a) bir oy muddatda 2022- yilda aholiga qo‘shimcha tarzda ochiq elektron tanlov orqali ijaraga beriladigan 20 ming gektar ekin maydonlarining, 2023- yil 1- yanvarga qadar 2023- yilda aholiga ochiq elektron tanlov orqali ijaraga beriladigan 95 169 gektar ekin maydonlarining aholi punktlariga yaqin, suv ta’minoti yaxshi bo‘lgan yerlardan tanlanishi va tuman (shahar) hokimliklarining zaxirasiga belgilangan tartibda qaytarilishi va davlat mulki sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishini;
Bunda, yer uchastkalariga egalik qilish huquqi yoxud undan doimiy yoki muddatli foydalanish huquqining bekor qilinishi Yer kodeksining 36-moddasida belgilangan hollarda, jumladan, yer uchastkasidan oqilona foydalanilmaganda, ushbu qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlar uchun hosildorlik darajasi uch yil mobaynida normativdan (kadastr bahosiga ko‘ra) past bo‘lishida ifodalanganda, yer uchastkasidan tuproq unumdorligi pasayishiga, uning kimyoviy va radioaktiv moddalar bilan ifloslanishiga, ekologik vaziyatning yomonlashuviga olib keladigan usullar bilan foydalanilgan taqdirda, amalga oshiriladi;
b) zaxiraga olingan yer uchastkalarini davlat mulki sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazish ishlari tuman (shahar) hokimliklari buyurtmasiga asosan amalga oshirilishini, bunda davlat ro‘yxatidan o‘tkazish ishlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti va viloyatlar mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilishini;
v) davlat mulki sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan ekin maydonlarining suv ta’minoti yaxshi bo‘lgan yerlarda – Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida kamida 0,15 gektarga, boshqa hududlarda kamida 0,30 gektarga hamda kam suvli yerlarda kamida 0,5 gektarga teng bo‘lgan hajmlarda lotlarga ajratilib, bir oy ichida ochiq elektron tanlovga qo‘yilishini;
g) ekin maydonlarini tanlash va lotlarga ajratish ishlarida mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha tuman (shahar) hokimlari yordamchilarining ishtirokini hamda ular tomonidan bildirilgan takliflar inobatga olinishini;
d) yer to‘g‘risidagi qonunchilik va ijara shartnomasi talablari bajarilmaganda, jumladan, ijaraga berilgan yer uchastkasidan oqilona foydalanilmaganda, talabgor tomonidan ochiq elektron tanlov orqali yerning ijara huquqini yutib olish uchun olingan qo‘shimcha majburiyatlar bajarilmaganda, yerga bo‘lgan huquq Yer kodeksi va “Dehqon xo‘jaligi to‘g‘risida”gi Qonunga asosan bekor qilinishi haqida dehqon xo‘jaliklari a’zolari orasida tushuntirish ishlari olib borilishini ta’minlasin.
Mazkur bandda belgilanayotgan topshiriqlar ijrosini o‘z vaqtida ta’minlamagan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar (shaharlar) hokimlari qonunchilikda belgilangan tartibda javobgarlikka tortilishi haqida ogohlantirilsin.
5. Bosh vazir o‘rinbosari Sh.M.G‘aniyev, Qishloq xo‘jaligi vazirligi (A.Voitov, X.Karimov), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar (shaharlar) hokimlari:
2022- yil yakuniga qadar qo‘shimcha 20 ming gektar, 2023- yilda 95 169 gektar ekin maydonlarini ochiq va shaffoflikni ta’minlagan holda dehqonchilik ko‘nikmalariga ega bo‘lgan, shu jumladan, “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan aholiga ajratsin;
mazkur maydonlarga Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligi tavsiyasiga asosan, hududlar ehtiyojlari uchun zarur bo‘lgan va eksportbop qishloq xo‘jaligi ekinlari ekilishini ta’minlasin. Bunda, sabzavot, poliz, dukkakli, moyli va kartoshka ekinlarini intensiv usulda ekishga alohida e’tibor qaratilsin;
mahsulot yetishtiruvchilarga qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish uchun zarur bo‘lgan moddiy-texnik resurslar, shu jumladan, urug‘lik, ko‘chat, mineral o‘g‘it va kimyoviy vositalar yetkazib berish, shuningdek, zaruriy agrotexnik xizmatlar ko‘rsatish ishlarini tashkil etsin;
agrosanoat klasterlari, tayyorlov, qayta ishlash va eksport qiluvchi korxonalarni jalb qilgan holda yetishtirilgan tayyor mahsulotni xarid qilish, uni qayta ishlash, saqlash, ichki va tashqi bozorlarga yo‘naltirish choralarini ko‘rsin;
O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi (I.Ergashev) bilan birgalikda ekin maydonlarida zararkunandalar hamda kasalliklar tarqalishining oldini olish maqsadida tizimli kuzatuvlarni tashkil etib, dehqon xo‘jaliklariga ekinlarni himoya qilish xizmatlari o‘z vaqtida ko‘rsatilishini ta’minlasin;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yig‘ish, tashish, saqlash, qayta ishlash va sotishning barcha bosqichlarini qamrab olgan kichik agrologistika markazlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish choralarini ko‘rsin.
Bosh vazir o‘rinbosari Sh.M.G‘aniyev, qishloq xo‘jaligi vaziri A.B.Voitov, Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligi direktori X.M.Karimov mazkur chora-tadbirlarni o‘z vaqtida va samarali tashkil etish ustidan doimiy monitoring o‘rnatib, amalga oshirilgan ishlar haqida har oyda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga axborot kiritib borsin.
6. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi (A.Xodjayev), O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.Xadjayev), O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (A.Ko‘chimov) Qishloq xo‘jaligi vazirligi (A.Voitov) bilan birgalikda mazkur qarorning mazmun-mohiyati hamda maqsad va vazifalarining ommaviy axborot vositalarida keng ёритилишини ta’minlasin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga 2-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
8. Qishloq xo‘jaligi vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
9. Ushbu qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib qishloq xo‘jaligi vaziri A.B.Voitov, Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi direktori M.M.Ubaydullayev hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari Sh.M.G‘aniyev zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по увеличению доходов населения путем поддержки создания дехканских хозяйств
В стране в целях обеспечения продовольственной безопасности и стабильности цен на внутренних рынках, увеличения доходов населения путем поддержки его инициатив в аграрном секторе, а также расширения выращивания сельскохозяйственной продукции по принципу «Один район – одна продукция» и наращивания экспортного потенциала:
1. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 ноября 2021 года № ПП–20 «О мерах по развитию семейного предпринимательства в плодоовощеводстве и виноградарстве, увеличению доли дехканских хозяйств в сельскохозяйственном производстве» определена передача населению в аренду на близлежащей к населенным пунктам территории:
в 2022 году – 80 тысяч гектаров посевной площади;
в 2023–2025 годах – 120 тысяч гектаров посевной площади за счет низкорентабельных земель, высвобожденных из-под хлопка и зерна, находящихся в пользовании фермерских хозяйств и кластеров, посредством открытого электронного конкурса.
2. Установить, что в Республике Каракалпакстан и областях на территориях с хорошим водоснабжением, близлежащих к населенным пунктам, высвобожденных из-под хлопка и зерна, находящихся в пользовании фермерских хозяйств и кластеров, передаются населению в аренду посредством открытого электронного конкурса до конца 2022 года – дополнительно 20 тысяч гектаров, в общей сложности 100 тысяч гектаров посевной площади, в 2023 году – 95 169 гектаров посевной площади согласно приложениям №№ 1 – 1.13.
а) посевные площади передаются гражданам в аренду сроком
на 30 лет, в частности:
на землях с хорошим водоснабжением в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях – от 0,15 гектара до 1 гектара,
в других областях – от 0,30 гектара до 1 гектара, в Республике Каракалпакстан – от 0,30 гектара до 2 гектаров;
на маловодных землях в областях – от 0,50 гектара до 1 гектара,
в Республике Каракалпакстан – от 0,50 гектара до 2 гектаров;
б) если в открытом электронном конкурсе по передаче населению посевных площадей для ведения дехканского хозяйства в 2022–2023 годах участвовал один претендент, такой конкурс в порядке исключения считается состоявшимся;
в) разрешается сооружение теплиц из легких конструкций без установки систем отопления на земельных площадях, выделенных для ведения дехканских хозяйств, в районах с широко развитой сетью теплиц.
при передаче в аренду земельных участков для ведения дехканского хозяйства посредством открытого электронного конкурса гражданам, включенным в «железную тетрадь», «женскую тетрадь»
и «молодежную тетрадь», они не исключаются из вышеуказанных тетрадей, все льготы и преференции, установленные законодательством для лиц, указанных в настоящем подпункте, сохраняются за ними в течение одного года;
одногодичный срок действия льгот и преференций исчисляется со дня государственной регистрации права на аренду земельного участка для ведения дехканского хозяйства.
4. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей, районов (городов) совместно с Министерством сельского хозяйства (А. Воитов, Х. Каримов) и Агентством по кадастру (Ф. Пулатов) обеспечить:
а) выбор дополнительных 20 тысяч гектаров посевной площади, передаваемой в аренду населению посредством открытого электронного конкурса в 2022 году, – в месячный срок, 95 169 гектаров посевной площади, передаваемой в аренду населению посредством открытого электронного конкурса в 2023 году, – в срок до 1 января 2023 года на землях, близлежащих к населенным пунктам и имеющих хорошее водоснабжение, а также их возврат в запас хокимиятов районов (городов) и государственную регистрацию в качестве государственной собственности;
при этом право владения или право постоянного либо срочного пользования земельным участком прекращается в случаях, определенных статьей 36 Земельного кодекса, при нерациональном использовании земельного участка, выражающегося для земель сельскохозяйственного назначения в уровне урожайности ниже нормативного в течение трех лет (по кадастровой оценке), использовании земельного участка способами, приводящими к снижению плодородия почв, их химическому и радиоактивному загрязнению, ухудшению экологической обстановки;
б) осуществление работ по государственной регистрации земельных участков, переведенных в запас, в качестве государственной собственности по заявкам хокимиятов районов (городов), финансирование этих работ – за счет средств бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей;
в) разделение по лотам и выставление на открытый электронный конкурс в месячный срок земель с хорошим водоснабжением на земельных площадях, прошедших государственную регистрацию в качестве государственной собственности, в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях – минимум по 0,15 гектара, в других регионах – минимум по 0,30 гектара, на маловодных землях – минимум по 0,50 гектара;
г) участие и принятие во внимание мнения помощников хокимов районов (городов) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махаллях в работе по выбору и разделению на лоты земельных площадей;
д) ведение разъяснительной работы среди членов дехканских хозяйств об отмене права на землю на основании Земельного кодекса и Закона «О дехканском хозяйстве» при невыполнении требований земельного законодательства и договора аренды, включая нерациональное использование предоставленного в аренду земельного участка, а также неисполнении претендентом дополнительных обязательств, взятых им для приобретения права на аренду земли посредством открытого электронного конкурса.
Предупредить Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, районов (городов) о привлечении к ответственности в установленном законодательством порядке за необеспечение своевременного исполнения поручений, определенных настоящим пунктом.
5. Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М., Министерству сельского хозяйства (А. Воитов, Х. Каримов), Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и районов (городов):
выделить гражданам, имеющим навыки земледелия, в том числе включенным в «железную тетрадь», «женскую тетрадь» и «молодежную тетрадь», дополнительные 20 тысяч гектаров посевной площади – до конца 2022 года, 95 169 гектаров посевной площади – в 2023 году с обеспечением открытости и прозрачности;
обеспечить посадку на данных площадях экспортоориентированных сельскохозяйственных культур, необходимых для нужд регионов, по рекомендации Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства. При этом особое внимание уделять посадке овощных, бахчевых, бобовых, масличных культур и картофеля интенсивным методом;
организовать работу по поставке материально-технических ресурсов, необходимых для выращивания сельскохозяйственных культур, включая семена, саженцы, минеральные удобрения и химические средства, а также оказанию необходимых агротехнических услуг производителям продукции;
принять меры по закупке, переработке, хранению, направлению
на внутренние и внешние рынки выращенной готовой продукции с привлечением агропромышленных кластеров и предприятий, занимающихся заготовкой, переработкой и экспортом;
совместно с Агентством по карантину и защите растений (И. Эргашев) организовать системное наблюдение и обеспечить своевременное оказание дехканским хозяйствам услуг по защите посевов в целях предупреждения распространения вредителей и болезней на посевных площадях;
принять меры по организации деятельности малых центров агрологистики, охватывающих все этапы сбора, транспортировки, хранения, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции.
Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М., министру сельского хозяйства Воитову А.Б., директору Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства Каримову Х.М. установить регулярный мониторинг своевременной и эффективной организации установленных мер, ежемесячно вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан информацию о проведенной работе.
6. Агентству информации и массовых коммуникации (А. Ходжаев), Национальной телерадиокомпании Узбекистана (А. Хаджаев) и Национальному информационному агентству Узбекистана (А. Кучимов) совместно с Министерством сельского хозяйства (А. Воитов) обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации сути и содержания, а также целей и задач настоящего постановления.
7. Внести изменения и дополнения в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
8. Министерству сельского хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
9. Возложить на министра сельского хозяйства Воитова А.Б., директора Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства Убайдуллаева М.М., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М.