Rossiya Federatsiyasi Prezidenti tashrif bilan O‘zbekiston Respublikasida bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin 15-16-sentabr kunlari Shanxay hamkorlik tashkilotining Samarqand shahridagi sammiti doirasida tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilarining muzokaralari kun tartibidan strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish masalalari o‘rin olgan.
Alohida e’tibor sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, hududlar va ishbilarmonlar o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirish, qo‘shma iqtisodiy loyihalar va gumanitar dasturlarni ilgari surishga qaratiladi.
Shu bilan bir qatorda davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashadilar.

Президент Российской Федерации посетит Республику Узбекистан с визитом
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 15-16 сентября этого года Президент Российской Федерации Владимир Путин совершит визит в нашу страну в рамках программы саммита Шанхайской организации сотрудничества, проводимого в городе Самарканде.
В повестку дня двусторонних переговоров лидеров Узбекистана и России включены вопросы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнерства и союзничества, наращивания торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Особое внимание будет уделено расширению промышленной кооперации, активизации межрегиональных и деловых контактов, продвижению совместных экономических проектов и гуманитарных программ.
Наряду с этим главы двух государств обменяются мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
Президент Владимир Путин также примет участие в мероприятиях очередного заседания Совета глав государств-членов ШОС.