O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari amaliy hamkorlik masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-sentabr kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Qozog‘iston yetakchisiga Qo‘stanay viloyatidagi o‘rmon yong‘inlari munosabati bilan dalda so‘zlarini bildirdi hamda favqulodda holat oqibatlarini bartaraf etishda zarur yordam ko‘rsatishga tayyorligini qayd etdi.
Ikki mamlakat Prezidentlari O‘zbekiston-Qozog‘iston yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida amaliy sheriklikni kengaytirishning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Savdo, sanoat, energetika, transport va logistika, qishloq xo‘jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Mintaqaviy masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Shu oyda Samarqand shahrida o‘tkaziladigan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitining kun tartibi muhokama qilindi.

2022-09-07 | Politics
On September 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
The President of Uzbekistan expressed support to the Leader of Kazakhstan in connection with the forest fires in Kostanay region and emphasized his readiness to provide the necessary assistance in eliminating the consequences of the emergency.
The Presidents considered current issues of further strengthening good neighborliness, strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Kazakhstan, enhancing practical interaction in priority areas of bilateral cooperation.
The main attention was paid to the implementation of cooperation projects in trade, industry, energy, transport and logistics, agriculture and other sectors of the economy.
Views were also exchanged on regional issues. The agenda of the upcoming summit of the Shanghai Cooperation Organization, which will be held this month in the city of Samarkand, was discussed.