6-sentyabr – Butunjahon kurash kuni
Bugun oʻzbek milliy kurashi butun dunyo boʻylab oʻz bayramini nishonlamoqda. Bir necha yildan buyon ushbu sana norasmiy bayram sifatida nishonlab kelingan boʻlsa, 2017-yilga kelib “6-sentyabr – kurash milliy sport turi kuni” sifatida rasman tan olindi va bu borada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoni imzolandi.
Bugungi kunda dunyoning 130 dan ortiq mamlakatida Milliy federatsiyalar tashkil qilingan. Oʻz navbatida, milliy sportimiz tobora yirik kompleks musobaqalar dasturidan muqim oʻrin olmoqda. Jumladan, 2017-yil Turkmanistonda oʻtgan Jang sanʼati va yopiq inshootlardagi Osiyo oʻyinlari, 2018-yil Indoneziyada oʻtgan Osiyo oʻyinlari, 2022-yil “Osiyo bolalari” xalqaro sport musobaqasida mazkur sport turi boʻyicha bahslar oʻtkazildi. Kelgusida Islom birdamligi oʻyinlari dasturida ham kurashni koʻramiz. Bu yoʻlda barchamizning ezgu maqsadimiz, shubhasiz, oʻzbek milliy kurashini Olimpiya oʻyinlari dasturiga kiritishdir.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi yurtimiz va butun dunyodagi kurash oilasini bugungi bayram bilan samimiy muborakbod etadi.

6 сентября — Всемирный день кураша
Сегодня во всём мире отмечается Всемирный день узбекского кураша. В течение нескольких лет этот день праздновался неофициально, но с 2017 года эта дата получила официальный статус, более того, Президент Республики Узбекистан подписал Указ «О праздновании Дня Национального кураша 6 сентября».
На сегодняшний день более чем в 130 странах функционируют Национальные федерации по данной дисциплине. В свою очередь, кураш постепенно включается в программу крупных комплексных соревнований. В частности, на Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам 2017 года в Туркменистане, на Азиатских играх 2018 года в Индонезии, в текущем году на Международных спортивных играх "Дети Азии" состоялись соревнования по этому виду спорта. В будущем мы также увидим этот Национальный вид спорта в программе Игр Исламской солидарности. Разумеется, наша главная цель и заветная мечта — включение узбекского кураша в программу Олимпийских игр.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет всех поклонников узбекского кураша с праздником!