Mebel sanoatini rivojlantirish masalalari va istiqbollari muhokama qilindi
O'zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o'rinbosari Aziz Voitov videokonferentsaloqa tarzida DSP va MDF mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar bilan yig'ilish o'tkazdi. Tegishli idoralar va tarmoq birlashmalari rahbarlari ishtirokida ushbu yo'nalishning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Muloqot davomida qurilish materiallari ishlab chiqarish sohasidagi joriy holatni o'rganish natijalari ma'lum qilindi. Xususan, quyidagi faktlar keltirildi: mamlakatimizda DSP mahsulotlariga o'rtacha yillik ehtiyoj 600000 kubometrni tashkil etadi. Bu ehtiyoj mahalliy ishlab chiqaruvchilar va asosan Eron, Turkmaniston va Rossiyaning importchi kompaniyalari tomonidan qoplanadi. Ushbu mamlakatlardan 2020-yilda 81 million dollarga 360 ming kubometr, 2021-yilda esa 136,5 million dollarga 607 ming kubometr mahsulot import qilindi.
Ma'lumki, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish chora-tadbirlari doirasida so'nggi yillarda mamlakatimizda DSP mahsulotlarini ishlab chiqarish bo'yicha investitsiya loyihalari amalga oshirildi. Biroq, mahalliy korxonalar tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlar hali ham xorijiy analoglar bilan raqobatlasha olmaydi. Buning sababi DSP ishlab chiqarish uchun asosiy xom ashyo bo'lgan “Formalin 37%” va “Karbamid-A”ning yuqori narxidadir. Shu munosabat bilan mutasaddilarga vaziyatni o'rganish, xom ashyo tannarxini pasaytirish va jahon bozoridagi o'rtacha narxlar bilan uyg'unlashtirish bo'yicha chora-tadbirlar majmuini ishlab chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Mamlakatning turli hududlarida DSP va MDF mahsulotlarini ishlab chiqarishga mo'ljallangan 13 ta ob'ekt faoliyati tahlil qilindi. Ulardan 7 tasi to'liq quvvat bilan ishlayotgani, 6 ta korxona esa muammolarga duch kelayotgani aniqlandi. Muhokama davomida 4 ta korxona bo'yicha tadbirkorlarni tashvishga soladigan muammolarni hal qilish yo'llari topildi.
Muloqot davomida ishlab chiqaruvchilarning murojaatlari tinglandi. Mamlakatda DSP va MDF ishlab chiqarishni rivojlantirish bo'yicha har bir e'lon qilingan muammoning yechimi alohida nazoratga olindi.

Обсуждены вопросы и перспективы развития мебельной промышленности
Первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Азиз Воитов в формате видеоконференцсвязи провел совещание с производителями ДСП и МДФ продукции. При участии руководителей соответствующих ведомств и отраслевых объединений обсуждены были текущее состояние и перспективы развития направления.
В ходе диалога были приведены результаты проведённых исследований актуальной ситуации в сфере производства стройматериалов. Приведены такие факты: среднегодовая потребность в продукции из ДСП в нашей стране составляет 600 000 кубометров, что покрывается как местными производителями, так и импортерами, в основном компаниями из Ирана, Туркменистана и России. Из этих стран в 2020 году было импортировано 360 тысяч кубометров продукции на 81 миллион долларов, а в 2021 году – 607 тысяч кубометров на 136,5 млн долларов.
Как известно, в рамках мероприятий по локализации производства, за последние годы в стране реализованы инвестиционные проекты по производству изделий из ДСП. Однако выпускаемая местными производителями продукция до сих пор не может конкурировать с зарубежными аналогами. Все дело в высокой стоимости сырья «Формалин 37%» и «Карбамид-А», которые являются основными компонентами при производстве ДСП. В этой связи ответственным лицам даны поручения изучить ситуацию, проработать комплекс мер для снижения себестоимости и гармонизации цен с мировыми.
Проведен анализ деятельности 13 объектов по выпуску изделий из ДСП и МДФ в различных регионах страны. Так, 7 из них работают на полную мощность, а 6 предприятий, как выяснилось, сталкиваются с проблемами, и в ходе обсуждения по 4 были найдены пути решения беспокоящих предпринимателей вопросов.
В ходе диалога были заслушаны обращения производителей. Решение каждой озвученной проблемы, каждого предложения по развитию производства ДСП и МДФ в стране взято под особый контроль.