2022-08-05 | Iqtisodiyot
O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev raisligida hamda vazirlik va idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari rahbarlari ishtirokida O'zbekiston delegatsiyasining Saudiya Arabistoni Podshohligiga rejalashtirilgan tashrifini tayyorlash masalalarini muhokama qilishga bag'ishlangan yig'ilish bo'lib o'tdi.
Tashrifga tayyorgarlik ko'rish jarayonida bajarilgan ishlar to'g'risida mas'ul rahbarlarning hisobotlari tinglandi. Tadbir kun tartibini mazmun jihatidan boyitish maqsadida neft-kimyo, tog' - kon sanoati, qurilish tarmog'i, qishloq xo'jaligi, tibbiyot, bank va moliya sohalarida investitsiyaviy loyihalarni hamda savdo shartnomalarini ishlab chiqish va kelishishni jadallashtirish bo'yicha topshiriqlar berildi.
Xususan, "Acwa Power" kompaniyasi bilan imzolash uchun qo'shma loyihalar to'plamini tayyorlashni tezlashtirish, "Dr. Sulaiman Al-Habib Medical Group" va "Sabik" kompaniyasi bilan muzokaralar o'tkazish, "Al-Raji International" bilan qo'shma loyihalarni amalga oshirish bo'yicha "Yo'l xaritasi"ni imzolashga tayyorlash topshirildi. Shuningdek, Saudiya kompaniyalari bilan hamkorlikni kengaytirish yuzasidan muzokaralar olib borish bo'yicha topshiriq berildi. Tashrif maydonlarida ikki mamlakatning energetika, qishloq xo'jaligi, innovatsion rivojlanish, transport, ta'lim, turizm, sport, sog'liqni saqlash va boshqa sohalardagi o'zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishni belgilovchi bir qator shartnomalar va memorandumlar imzolanishi rejalashtirilmoqda.
Yig'ilish yakunida tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga bo'lajak tashrifga yo'qori darajada tayyorgarlik ko'rishga doir qo'shimcha topshiriqlar berildi.

Обсужден ход работ по подготовке визита в Королевство Саудовская Аравия
Текущего года под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева и при участии руководителей министерств и ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков состоялось совещание, посвящённое обсуждению вопросов подготовки планируемого визита делегации Узбекистана в Королевство Саудовская Аравия.
Заслушаны отчёты ответственных руководителей о проделанной работе в рамках подготовки к визиту. Даны поручения ускорить разработку и согласование инвестиционных проектов и торговых соглашений в сфере нефтехимии, горнодобывающей промышленности, строительной отрасли, сельском хозяйстве, медицине, банковской и финансовой сфере с целью насыщения содержательной части повестки мероприятия.
В частности, поручено ускорить подготовку пакета совместных проектов для подписания с компанией «Acwa Power», провести переговоры с «Dr. Sulaiman Al-Habib Medical Group» и компанией «Сабик», подготовить к подписанию «Дорожную карту» по реализации совместных проектов с «Аль-Раджи Интернэшнл». Дано также поручение провести переговоры с саудовскими компаниями на предмет расширения сотрудничества. Всего на полях визита планируется скрепить подписями ряд соглашений и меморандумов, закрепляющих дальнейшее развитие взаимодействия двух стран в сферах энергетики, сельского хозяйства, инновационного развития, транспорта, образования, туризма, спорта, здравоохранения и др.
По итогам совещания руководителям соответствующих министерств и ведомств даны дополнительные поручения в рамках качественной подготовки предстоящего визита.