O'zbekiston, Ozarbayjon va Turkiya o’zaro savdo hajmini 2 barobarga oshirish niyatida
O'zbekiston, Ozarbayjon va Turkiya tashqi ishlar, savdo, iqtisodiyot va transport vazirlarining birinchi uch tomonlama uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uch davlat Prezidentlarining kelishuvlariga muvofiq tashkil etilgan ushbu mutlaqo yangi muloqot mexanizmi ko'plab ustuvor masalalar bo'yicha manfaatlar kesishadigan nuqtalarni topishga imkon berdi.
Uchrashuv davomida tashqi siyosat masalalari va mintaqaviy hamkorlik imkoniyatlari, iqtisodiyot, savdo, investitsiyalar va transport sohalarida uchala mamlakat birlashgan qudrat va salohiyatini to'liq ro'yobga chiqarishga qaratilgan sa'y-harakatlar yuzasidan fikr almashildi.
So'nggi besh yil ichida O'zbekistonning Ozarbayjon va Turkiya bilan savdo aylanmasi ikki baravarga oshgani, 2021 -yil oxiriga kelib bu ko'rsatkich 3,5 milliard dollarga yetgani aytildi. O'zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o'rinbosari Aziz Kudratov mamlakatlar o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini ikki baravar oshirish uchun barcha zarur shart-sharoitlar mavjudligini ta'kidladi. Bu munosabatlarni mustahkamlashning ustuvor yo'nalishlaridan biridir. O'zbekiston Ozarbayjon va Turkiyaga texnika, o'zbek to'qimachiligi mahsulotlari, poyabzal va oziq-ovqat yetkazib berish hajmini oshirish imkoniyatiga ega.
Bozorlarga o'zaro kirishni osonlashtirish uchun yangi elektron tijorat platformasini yaratish taklif qilindi. Bu tadbirkorlar, eksportchilar, importchilar o'rtasida muloqotni osonlashtirib, tovarlarni yanada arzon narxlarda sotish imkonini beradi.
Shuningdek, ishlab chiqarish kooperatsiyasini rivojlantirish, energetika sohasida hamkorlik qilish va uch mamlakatning yuqori tranzit salohiyatidan foydalanish bo'yicha qo'shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko'rib chiqildi. Shuningdek, hududlararo hamkorlikni chuqurlashtirish ustuvor vazifa sifatida belgilandi va shu munosabat bilan har yili O'zbekiston – Ozarbayjon – Turkiya hududlararo forumini tashkil qilish va uning Toshkentda birinchi yig'ilishini o'tkazish taklif qilindi.
Uchrashuv yakunida Forum maydonlaridagi barcha kelishuvlarni o'z ichiga olgan Toshkent deklaratsiyasi imzolandi. Erishilgan barcha kelishuvlar ko'plab mintaqaviy va xalqaro masalalar bo'yicha o'zaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.

Узбекистан, Азербайджан и Турция намерены увеличить объемы товарооборота в 2 раза
Состоялась первая трехсторонняя встреча министров иностранных дел, торговли, экономики и транспорта Узбекистана, Азербайджана и Турции. Совершенно новый диалоговый механизм, организованный согласно договорённостям Президентов трёх государств, позволил найти точки соприкосновения интересов по многим приоритетным вопросам.
Так, на встрече состоялся обмен мнениями по вопросам внешней политики и возможностям регионального сотрудничества, деятельности по реализации полного потенциала партнерства трех стран в сферах экономики, торговли, инвестиций и транспорта.
Озвучено, что за последние пять лет товарооборот Узбекистана с Азербайджаном и Турцией удвоился, к концу 2021 г. показатели достигли 3,5 млрд долларов. Первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов отметил, что есть все предпосылки увеличить товарооборот между странами в два раза. Это одно из приоритетных направлений укрепления отношений. Узбекистан имеет возможность увеличить объемы поставок в Азербайджан и Турцию техники, узбекского текстиля, обуви и продовольствия.
Для облегчения взаимного доступа к рынкам предложено создать новую платформу электронной коммерции. Она упростит коммуникацию предпринимателей, экспортеров, импортеров, чтобы продавать товары по более доступным ценам.
Также были рассмотрены возможности реализации совместных проектов по развитию производственной кооперации, сотрудничества в энергетической сфере и задействования высокого транзитного потенциала трех стран. Также приоритетом обозначено углубление межрегионального взаимодействия, и в этой связи предложено организовать ежегодный межрегиональный форум Узбекистан-Азербайджан-Турция и провести его первое заседание в Ташкенте.
По итогам встречи подписана Ташкентская декларация, вобравшая все договоренности на полях Форума, реализация которых призвана укрепить взаимодействие по многим региональным и международным вопросам.