F. Starr bilan uchrashuv
“Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy rivojlanish” mavzusidagi Xalqaro konferensiya doirasida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov AQSh Tashqi siyosat kengashi huzuridagi Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti asoschisi va raisi Frederik Starrni qabul qildi.
Amerikalik ekspert O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan tashkil etilgan Afg'oniston bo‘yicha Xalqaro konferensiyaning ahamiyatini yuqori baholadi.
Toshkent anjumani dolzarb va zarur vaqtda tashkil etilgani, uning e’tibor markazida butun afg‘on xalqi, uning qo‘shnilari va jahon hamjamiyati manfaatlari yo‘lida ushbu davlatda tinchlik, barqarorlikni ta’minlash va uni iqtisodiy tiklash masalalari ekanligi alohida ta’kidlandi.
Konferensiya xalqaro jamoatchilik tomonidan O‘zbekiston Respublikasining yangilangan mintaqaviy tashqi siyosati yutuqlarini e'tirof etilayotganini yana bir bor tasdiqladi. O‘zbekiston diplomatiyasining faolligi va amaliy sa’y-harakatlari tufayli so‘nggi yillarda mintaqada mutlaqo yangi siyosiy muhit shakllandi, tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari oshib, barcha darajadagi aloqalar kengaymoqda, Markaziy va Janubiy Osiyo o'rtasidagi munosabatlar mustahkamlanayotir.
Uchrashuvda O'zbekiston va AQSh ilmiy-tadqiqot institutlari hamda tahliliy muassasalari o‘rtasida o‘zaro manfaatli sohalardagi hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha aniq takliflar ko‘rib chiqildi.

2022-07-27 | Политика
Международной конференции на тему «Афганистан: безопасность и экономическое развитие» и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял основателя и председателя Института Центральной Азии и Кавказа при Совете внешней политики США Фредерика Старра.
Американский эксперт высоко оценил значимость инициированной Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым международной конференции по Афганистану, которая собрала более 100 зарубежных делегаций со всего мира.
Подчеркивалось, что ташкентский форум, будучи актуальным и своевременным мероприятием, сфокусирован на вопросах укрепления мира, стабильности и экономического восстановления государства в интересах всего афганского народа, его соседей и мирового сообщества.
Международная конференция стала еще одним свидетельством признания со стороны международной общественности успехов обновленного регионального курса Республики Узбекистан. Благодаря активности и практическим усилиям узбекской дипломатии за последние годы в регионе сформировано совершенно новая политическая атмосфера, растут показатели товарооборота, расширяются контакты на всех уровнях, укрепляется взаимосвязанность между Центральной и Южной Азией.
В ходе встречи рассмотрены конкретные предложения по активизации сотрудничества между научно-исследовательскими институтами и аналитическими учреждениями Узбекистана и США в сферах, представляющих взаимный интерес.