Qishloq xo‘jaligi sohasida keng qamrovli ro‘yxatga olish ishlari uchun tayyorgarlik
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) Yevropa va Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasining statistika bo‘yicha mutaxassisi Giorgiy Kvinikadze O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi sohasida sinov tariqasida ro‘yxatga olishga tayyorgarlik jarayoniga ko‘mak ko‘rsatish uchun taklif etildi.
Xabaringiz bor, 2024-yilda O‘zbekistonda ilk bor qishloq xo‘jaligi sohasida ro‘yxatga olish ishlari o‘tkaziladi. Loyiha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Qishloq xo‘jaligi sohasida statistik ma’lumotlar bazasini kengaytirish va takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi (2021-yil 26-fevral) qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.
2022-yil avgust oyida qishloq xo‘jaligini tajriba tariqasida ro‘yxatga olish ishlari o‘tkazilishi kerak. Vakolatli organ O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi hisoblanadi.
Rejalashtirilgan tadbirlarni amalga oshirish uchun Davlat statistika qo‘mitasi O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda FAOning O‘zbekistondagi vakolatxonasiga sinov tariqasida ro‘yxatga olishni o‘tkazishda texnik yordam ko‘rsatishni so‘radi. Shu munosabat bilan FAOning O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi statistikasi tizimini takomillashtirishga yordam beradigan “Qishloq xo‘jaligini sinov tariqasida ro‘yxatga olishni qo‘llab-quvvatlash” loyihasi ishlab chiqildi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish borasida dala ishlarini olib borish metodologiyasi bo‘yicha Davlat statistika qo‘mitasi xodimlari uchun treninglar tashkil etiladi.
Barcha materiallarni o‘rganar ekan, Georgiy Kvinikadze shunday dedi:
– O‘zbekistonga tashrifim davomida Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan sinov tariqasida ro‘yxatdan o‘tkazish uchun tayyorlangan, ishlab chiqilgan metodologiyaning xalqaro standartlariga mos kelishi kerak bo‘lgan so‘rovnomalar, anketalar, qo‘llanmalar, yo‘riqnomalar va boshqa materiallar bilan tanishdim. Qishloq xo‘jaligi sohasida ro‘yxatga olish sohaning asosiy statistikasini to‘plashning muhim vositasidir. Ro‘yxatga olish jarayonida mamlakatdagi qishloq xo‘jaligi faoliyati bilan shug‘ullanuvchi barcha sub’ektlarning to‘liq ro‘yxati shakllantiriladi. Yagona dastur va metodika asosida o‘tkaziladigan kompleks statistik tekshiruv qishloq xo‘jaligining holati va tuzilishi, uning resurs salohiyatining mavjudligi va ulardan foydalanish to‘g‘risida eng to‘liq va xolis ma’lumotlarni taqdim etadi.
Kutilayotgan qishloq xo‘jaligi sohasida ro‘yxatga olish 2022-yildan 2024-yilgacha bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. Aholini ro‘yxatga olish bo‘yicha asosiy ishlar 2024-yilda o‘tkaziladi. So‘nggi bosqichda ma’lumotlarni tahlil qilish, qayta ishlash va umumlashtirish ishlari olib boriladi.

Подготовка к широкомасштабной сельскохозяйственной переписи
Поддержать в подготовке к пробной сельскохозяйственной переписи в Узбекистан приглашен Георгий Квиникадзе, специалист по статистике Регионального представительства Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединённых Наций (ФАО) в Европе и Центральной Азии.
Как известно, в 2024 году в Узбекистане впервые пройдет мероприятие по проведению переписи в сфере сельского хозяйства. Проект будет реализован в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О расширении и совершенствовании статистической информационной базы в области сельского хозяйства» (от 26 февраля 2021г.).
В августе 2022 года должна быть проведена пробная сельскохозяйственная перепись. Уполномоченным органом назначен Государственный комитет Республики Узбекистан по статистике.
Для реализации намеченных мероприятий Госкомстат совместно с Министерством сельского хозяйства Узбекистана обратились в Представительство ФАО в Узбекистане с просьбой оказать техническую помощь в проведении пробной переписи. В этой связи был разработан проект ФАО «Поддержка пробной сельскохозяйственной переписи», который поможет усовершенствовать систему сельскохозяйственной статистики в Узбекистане, а также для сотрудников Госкомстата будет организовано обучение методологии по проведению полевых работ по сельскохозяйственной переписи.
Во время изучения всех материалов Георгий Квиникадзе отметил:
— В ходе визита в Узбекистан я изучил опросники, анкеты, учебные пособия, инструкции и другие материалы, подготовленные Госкомстатом для проведения пробной переписи, которое должно соответствовать международным стандартам разработанной методологии. Сельскохозяйственная перепись – важный инструмент для сбора основной сельскохозяйственной статистики. В ходе переписи будет произведён полномасштабный учёт всех субъектов в стране, которые занимаются сельскохозяйственной деятельностью. Комплексное статистическое обследование, осуществляемое по единой программе и методике, позволит получить наиболее полную и объективную информацию о состоянии и структуре сельского хозяйства, наличии и использовании его ресурсного потенциала.
Предстоящая сельскохозяйственная перепись будет проходить поэтапно с 2022 по 2024 годы. Основная работа по проведению переписи пройдет в 2024 году. На последнем этапе будет проведен анализ, обработка и обобщение данных.