O‘zbekiston delegatsiyasi XI Jahon o‘yinlarida
7-17-iyul kunlari AQShning Alabama shtati, Birmingem shahrida Butunjahon sport o‘yinlari bo‘lib o‘tadi. Dunyoning 110 mamlakatidan taxminan 3600 nafar sportchi ishtirokida kechadigan bellashuvlarda hamyurtlarimiz ham qatnashadilar.
Jahon o‘yinlari har 4 yilda o‘tkaziladigan, dasturining aksariyati noolimpiya sport turlaridan tashkil topgan kompleks musobaqa hisoblanadi. O‘tgan yili o‘tkazilishi lozim bo‘lgan musobaqa epidemiologik vaziyat sabab 1 yilga surilgan.
Reglamentga ko‘ra, musobaqada ishtirok etish uchun sportchilar o‘z yo‘nalishlarida jahon chempionligini qo‘lga kiritgan bo‘lishlari yoki ma’lum kvalifikatsion musobaqadan o‘tishlari kerak. Bu yilgi Butunjahon o‘yinlarida Doston Otabolayev (karate), Yekaterina Fetisova (badiiy gimnastika), Darya Latisheva (ushu), Bahromjon Masharipov (jiu-jitsu), Fanat Qahramonov (muay-tay) yurtimiz sharafini himoya qilishadi.
8-9- iyul: Dostonbek Otabolayev (karate);
12-13- iyul: Yekaterina Fetisova (badiiy gimnastika);
13- iyul: Darya Latisheva (ushu);
15- iyul: Bahromjon Masharipov (jiu-jitsu);
15-17-iyul: Fanat Qahramonov (muay-tay).
Umuman, musobaqa dasturida akrobatika, rollerda figurali uchish, sohil voleyboli, bouling, sumo, arqon tortish kabi 30 ta sport turini uchratish mumkin. Musobaqa tarixida jamoamiz 1997-yil 1 tadan oltin va kumush, 2005-yil 1 ta bronza medaliga sazovor bo‘lgan.
Hozirda Doston Otabolayev murabbiyi O‘ktam Bekpo‘latov bilan Birmingem shahrida yetib borgan. Delegatsiyamizning asosiy qismi esa bugun okean ortiga yo‘l oldi.

Делегация Узбекистана на XI Всемирных играх
С 7 по 17 июля в Бирмингеме (штат Алабама, США) пройдут Всемирные игры. На соревнованиях, в которых примут участие около 3600 спортсменов из 110 стран мира, выступят и наши соотечественники.
Всемирные игры-это комплексные соревнования, которые проводятся раз в 4 года, большая часть программы которых состоит из неолимпийских видов спорта. Состязания, которые должны были состояться в прошлом году, были перенесены на текущий из-за эпидемиологической ситуации.
Делегация Узбекистана в составе 5 атлетов примет участие во Всемирных играх по каратэ, художественной гимнастике, ушу, джиу-джитсу, муай-тай.
8-9 июля: Достонбек Отаболаев (карате);
12-13 июля: Екатерина Фетисова (художественная гимнастика);
13 июля: Дарья Латышева (ушу);
15 июля: Бахромжон Машарипов (джиу-джитсу);
15-17 июля: Фанат Кахрамонов (муай тай).
Всего в программу Игр входят 30 видов спорта, такие как акробатика, катание на роликах, пляжный волейбол, боулинг, сумо, перетягивание каната и другие. За всю историю соревнований команда Узбекистана завоевала по 1 золотой и серебряной медали в 1997 году и 1 бронзовую награду в 2005 году.
В настоящее время Достон Отаболаев находится в Бирмингеме со своим тренером Уктамом Бекпулатовым. А основная часть делегации Узбекистана отправилась в США сегодня.