O‘zbekiston-Koreya biznes-forumi savdo-iqtisodiy munosabatlarni chuqurlashtirish va kengaytirish maydonidir
2022-07-06 | Iqtisodiyot
Toshkentda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan O‘zbekiston-Koreya biznes uyushmasi (KO‘BU) hamda O‘zbekistonning Seuldagi elchixonasi hamkorligida tashkil qilingan O‘zbekiston-Koreya biznes-forumi o‘z ishini boshladi. Unda ikki mamlakat vazirlik, idora va ishbilarmon doiralar vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Koreya biznesining «KAKAO Group», «Somang Global», «Hanshin Engineering & Construction», «Posco International», «HYUNDAI Construction», «DRB Group», «Dae Woo Construction», «ERA KOREA Co,. Ltd» kabi yirik kompaniyalar rahbarlari qatnashdi. Koreya delegatsiyasi tarkibiga jami bo‘lib 115 kompaniyaning 200 vakili kirdi.
Biznes-forumning tantanali ochilish marosimida ikkala tomonning asosiy ma'ruzachilari ishtirokchilar e'tiborini O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarning yuqori darajasiga qaratdilar. Ikkala mamlakat ham ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish va ishbilarmon doiralar o‘rtasida mustahkam to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatishga faol intilayotgani qayd etildi. Investitsiyaviy, sanoat va savdo hamkorligidagi muvaffaqiyatlar alohida ta'kidlandi.
Tadbirda Koreya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Kim Sang Xi, O‘zbekiston-Koreya biznes uyushmasi raisi Kim Chang Keon, shuningdek, Koreyaning yetakchi kompaniyalari va O‘zbekiston tarmoq uyushmalari rahbarlari ham so‘zga chiqdilar. Qishloq xo‘jaligi, ta'lim, to‘qimachilik, tog‘-kon sanoati, elektrotexnika, farmasevtika va boshqa sohalarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun salmoqli salohiyat mavjudligi qayd etildi.
Forum doirasida B2B va B2G formatlarida tashkil qilingan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasidagi faol uchrashuvlar biznesning o‘zaro hamkorlikka qiziqishini o‘zida aks ettirdi. Ochiq va samimiy ruhda bo‘lib o‘tgan muloqotda tomonlar aniq loyiha takliflari asosida sheriklik istiqbollarini atroflicha muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Koreya Respublikasi ishbilarmon doiralari delegatsiyasining tashrifi dasturi 7-iyulgacha davom etadi hamda Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida biznes-forumlar, shuningdek delegasiya a'zolarining sanoat ob'ektlariga tashriflarini o‘z ichiga oladi.
Forumning birinchi kuni yakunlari bo‘yicha Toshkent Sharqshunoslik universiteti, Koreya-O‘zbekiston biznes uyushmasi va “Edulink Global Co., Ltd.” (Koreya) kompaniyasi o‘rtasida akademik almashinuv hamda qo‘shma ta'lim loyihalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida Bitimlar imzolandi.
Tarmoqlar va hududlararo iqtisodiy salohiyati bilan tanishish yakunida qishloq xo‘jaligi, ta'lim, sog‘liqni saqlash, shahar infratuzilmasini qurish va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha shartnomalar imzolanishi kutilmoqda.

Узбекско-Корейский бизнес-форум – площадка для углубления и расширения торгово-экономического партнерства
2022-07-06 | Экономика
В г.Ташкенте начал свою работу Узбекско-Корейский бизнес-форум, организованный Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с Узбекско-Корейской бизнес ассоциацией (КУБА) и Посольством Узбекистана в г.Сеуле, в котором приняли участие представители министерств, ведомств и деловых кругов двух стран.
Корейский бизнес был представлен руководителями таких крупных компаний, как «KAKAO Group», «Somang Global», «Hanshin Engineering & Construction», «Posco International», «HYUNDAI Construction», «DRB Group», «Dae Woo Construction», «ERA KOREA Co,. Ltd» и др. Всего в составе корейский делегации 200 представителей из 115 компаний.
На торжественном открытии бизнес-форума главные выступающие обеих сторон обратили внимание участников на особый уровень торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Кореей. Отмечено активное стремление двух стран к дальнейшему расширению многопланового взаимодействия, налаживанию прочных прямых связей между бизнес-кругами. Отдельно подчеркнуты успехи в инвестиционном, промышленном и торговом сотрудничестве.
В рамках мероприятия также выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Республике Узбекистан Ким Санг Хи, председатель Узбекско-Корейской бизнес-ассоциации Ким Чанг Кеон, а также руководители ведущих корейских компаний и отраслевых ведомств Узбекистана. Отмечен значительный потенциал для налаживания партнерства в таких сферах как сельское хозяйство, образование, текстильная, горнодобывающая, электротехническая, фармацевтическая промышленности и других отраслях.
Интерес бизнеса к взаимодействию отразила и активность встреч между представителями деловых кругов двух стран, организованных на полях форума в форматах B2B и B2G. В открытом диалоге лицом к лицу стороны смогли предметно обсудить перспективы делового сотрудничества на базе конкретных проектных предложений.
Программа визита делегации деловых кругов Республики Корея продлится до 7 июля и включит проведение бизнес форумов в Ташкентской и Сырдарьинской областях, а также посещение членами делегации индустриальных объектов.
По итогам первого дня Форума были подписаны Соглашения о сотрудничестве по академическому обмену и поддержке совместных образовательных проектов между Ташкентским университетом востоковедения, Корейско-Узбекской бизнес-ассоциацией и компанией «Edulink Global Co., Ltd.» (Корея).
По итогам ознакомления с экономическим потенциалом отраслей и регионов ожидается подписание солидного пакета соглашений о реализации совместных проектов в сферах сельского хозяйства, образования, здравоохранения, строительства городской инфраструктуры и др.