O‘zbekistonda islohotlar dasturi samaradorligini yanada oshirish masalalari ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-iyul kuni o‘zining iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Suma Chakrabartini qabul qildi.
Uchrashuvda 2022 — 2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasi doirasida mamlakatimizdagi iqtisodiy islohotlarni davom ettirish va natijadorligini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Maslahatchi Chakrabarti O‘zbekiston yetakchisi rahbarligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar dasturini, shu jumladan iqtisodiyotning muhim tarmoqlarini modernizatsiya qilish va raqobatbardoshligini oshirish, jamiyat hayotining barcha sohalarini transformatsiya qilish va raqamlashtirish, investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, kadrlarning yangi avlodini tayyorlash borasidagi o‘zgarishlarni yuksak baholadi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan yangilanishlarni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishga O‘zbekistonda boshlangan hamda demokratik prinsiplar va huquqiy normalarga to‘la mos holda, konstitutsiyaviy qurilishning ilg‘or milliy va xalqaro tajribasi asosida amalga oshirilayotgan Konstitutsiya islohoti xizmat qilishi ta’kidlandi.
Suma Chakrabarti bundan buyon ham yangi o‘sish nuqtalarini topish va ro‘yobga chiqarishda O‘zbekiston Hukumatiga ko‘maklashishga bor sa’y-harakatini yo‘naltirishga tayyorligini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, Suma Chakrabarti O‘zbekiston Prezidentining maslahatchisi etib tayinlanishidan avval sakkiz yil davomida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti lavozimida faoliyat yuritgan.

Further improvement of the reform program effectiveness in Uzbekistan considered
On July 4, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received his Advisor on Economic Development, Effective Governance and International Cooperation Suma Chakrabarti.
At the meeting, issues of further continuation and improvement of the effectiveness of economic reforms in the country in the context of the implementation of the New Uzbekistan Development Strategy for 2022-2026 were discussed.
Advisor Suma Chakrabarti highly appreciated the large-scale program of socio-economic reforms being implemented under the leadership of the President of Uzbekistan, including modernizing and increasing the competitiveness of key sectors of the economy, transforming and digitalizing all spheres of society, improving the investment and business environment in the country, and training a new generation of personnel.
It was noted that the constitutional reform launched in Uzbekistan, which is being implemented in full compliance with democratic principles and legal norms, based on advanced national and international experience in constitutional construction, will contribute to bringing the transformations carried out in the country to a qualitatively new level.
Suma Chakrabarti expressed his readiness to continue to make every effort to assist the Government of Uzbekistan in finding and implementing new growth points.
Before being appointed Advisor to the President of Uzbekistan, Suma Chakrabarti served as President of the European Bank for Reconstruction and Development for eight years.