Samarqand viloyatida infratuzilmaviy obektlarni qurish ishlarining borishi o‘rganildi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S. Umurzoqov rahbarligidagi ishchi guruh Samarqand viloyatining ijtimoiy-iqtisodiy va infratuzilmaviy rivojlanishining bugungi holatini o‘rganish maqsadida mazkur hududga jo‘nab ketdi.
Tashrif davomida bir qator yirik infratuzilmaviy obektlar, jumladan, “Samarkand Touristic Centre” turistik majmuasini qurish ishlarining borishi o‘rganildi.
Ta'kidlash joizki, joriy yilda Samarqand shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotining Sammiti hamda Turkiy tilli davlatlar tashkilotining Sammiti bo‘lib o‘tadi, 2023-yilda esa Samarqand Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar Kengashining yillik yig‘ilishi o‘tkaziladigan makonga aylanadi.
Joylarga tashriflar chog‘ida qurilish-montaj ishlarining borishi o‘rganilib, rejalashtirilgan tadbirlarni tashkil qilishning turli jihatlari yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.

Изучен ход строительства инфраструктурных объектов в Самаркандской области
Рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра - министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова выехала в Самаркандскую область для изучения текущего состояния социально-экономического и инфраструктурного развития региона.
В ходе выезда, в частности, был изучен ход строительства ряда крупных инфраструктурных объектов, в том числе туристического комплекса «Samarkand Touristic Centre».
Стоит отметить, что в текущем году в г.Самарканде состоятся Саммит Шанхайской организации сотрудничества и Саммит Организации Тюркских государств, а в 2023 году Самарканд станет местом проведения Ежегодного заседания Совета Управляющих Европейского банка реконструкции и развития.
В ходе выезда был изучен ход строительно-монтажных работ и даны замечания по различным аспектам организации запланированных мероприятий.
Поручено активизировать работу по проработке и решению всех имеющихся вопросов с целью ускоренного ввода в эксплуатацию возводимых объектов.