«Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risida
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda faollik ko‘rsatib, o‘zining bilim va iqtidori, intiluvchanligi va tashabbuskorligi, halol va samarali mehnati bilan Vatanimiz taraqqiyotini yuksaltirish, Yangi O‘zbekistonni barpo etish va uning xalqaro nufuzini oshirishga munosib hissa qo‘shib kelayotgan, yuksak ma’naviyatli, mustaqil fikrlaydigan, qat’iy hayotiy pozitsiya, keng dunyoqarash va yuqori salohiyatga ega, xalq manfaati va yurt istiqboli uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga qodir bo‘lgan fidoyi va mard o‘g‘lonlarimizni munosib rag‘batlantirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat mukofotlari va geraldika bo‘yicha komissiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining iqtidorli yigitlarini fan, ta’lim, tibbiyot, madaniyat, adabiyot, san’at, sport, ishlab chiqarish, harbiy xizmat sohalari va huquqni muhofaza qilish organlaridagi faoliyatida erishgan alohida yutuqlari uchun «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risidagi takliflari ilovadagi ro‘yxatga muvofiq ma’qullansin.
2. «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlanganlarga sovrindorlik diplomlari va ko‘krak nishonlari tantanali vaziyatda topshirilsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti sovrindorlarining har biriga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida pul mukofoti berilishini ta’minlasin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va boshqa ommaviy axborot vositalariga «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti sohiblarining ibratli faoliyati, ularning noyob iste’dodi va erishgan yutuqlarini keng yoritib borish tavsiya etilsin.
5. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.
«Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlanganlar
RO‘YXATI
Kalbayev Arislanbek Bazarbayevich - Nukus shahridagi Prezident maktabining 11-sinf o‘quvchisi (Qoraqalpog‘iston Respublikasi)
Mamutov Sherzod Azamatovich - Qoraqalpoq davlat universitetining 2-bosqich talabasi (Qoraqalpog‘iston Respublikasi)
Abduraxmonov Akmaljon Yunusbek o‘g‘li - Andijon shahridagi Muhammad Yusuf nomidagi ijod maktabining 10-sinf o‘quvchisi (Andijon viloyati)
Muxammadjonov Xojiakbar Zafarjon o‘g‘li - O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasining 1-bosqich magistranti (Andijon viloyati)
Qo‘shayev Sharif Ergashevich - Buxoro viloyati Ichki ishlar boshqarmasining tezkor vazifalarni bajaruvchi safarbar otryadi guruh katta mutaxassisi (Buxoro viloyati)
Rajabboyev Lazizbek Zafarjonovich - Qorako‘l tumanidagi Xalqaro matematika maktabining 11-sinf o‘quvchisi (Buxoro viloyati)
Rahmatov Murodjon Abdusamat o‘g‘li - O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetining 3-bosqich talabasi (Jizzax viloyati)
Rashidov Uchqun Ro‘zimurod o‘g‘li - Jizzax shahridagi «Eagle Consulting Invest» mas’uliyati cheklangan jamiyati direktori (Jizzax viloyati)
Qobilov Jurabek Musurmon o‘g‘li - Qashqadaryo viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasining yong‘in xavfsizligini ta’minlashni tashkil etish bo‘limi qutqaruvchisi (Qashqadaryo viloyati)
Raxmatov Anvar Raxmat o‘g‘li - Qarshi muhandislik-iqtisodiyot institutining 4-bosqich talabasi (Qashqadaryo viloyati)
Babayev Mirdodojon Sharofjon o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Navoiy bo‘limi tayanch doktoranti (Navoiy viloyati)
Qurbonov Oybek Muhammatqulovich - Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universitetining konchilik fakulteti o‘qituvchisi (Navoiy viloyati)
Mamadaliyev Komron Ulug‘bek o‘g‘li - O‘zbekiston davlat konservatoriyasining 4-bosqich talabasi (Namangan viloyati)
Mirzaumidov Asilbek Shuxratjonovich - Namangan muhandislik-texnologiya institutining texnologik mashina va jihozlar kafedrasi katta o‘qituvchisi (Namangan viloyati)
Nurmamatov Asliddin Fazliddinovich - O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining harbiy qism guruh komandiri o‘rinbosari (Samarqand viloyati)
Samadov Aziz Ilxomovich - Samarqand shahridagi «Secure Trucks» mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari (Samarqand viloyati)
Musirmonov Tursunmurod Bahodir o‘g‘li - Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutining 4-bosqich talabasi (Sirdaryo viloyati)
Xayitboyev Yorqinjon O‘rmonali o‘g‘li - Guliston davlat universitetining 2-bosqich talabasi (Sirdaryo viloyati)
Abduraxmonov Abdumalik Abdumanom o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining harbiy qism guruh mutaxassisi (Surxondaryo viloyati)
Tojiyev Dilmurod Bahodir o‘g‘li - Toshkent davlat agrar universitetining 2-bosqich magistranti (Surxondaryo viloyati)
Abduraimov Yelnur Nurgaliyevich - O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining harbiy xizmatchisi (Toshkent viloyati)
Turdiyev Alisher G‘ulom o‘g‘li - Nurafshon shahridagi bolalar va o‘smirlar sport maktabining akademik eshkak eshish bo‘yicha murabbiysi (Toshkent viloyati)
Ismoilov Ulug‘bek Ilxomjon o‘g‘li - Toshkent tibbiyot akademiyasining 1-bosqich magistranti (Farg‘ona viloyati)
Qayumov Muhammadlaziz Ibroximjon o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qo‘shinlari harbiy xizmatchisi (Farg‘ona viloyati)
Abdikarimov Faxriddin Baxrom o‘g‘li - Xorazm Ma’mun akademiyasining tayanch doktoranti (Xorazm viloyati)
Cabirov Shahzod Qudrat o‘g‘li - Urganch shahridagi «Data Union» mas’uliyati cheklangan jamiyati direktori (Xorazm viloyati)
Jamolov Azimjon Ravshan o‘g‘li - Toshkent shahridagi Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan umumiy o‘rta ta’lim maktabining 11-sinf o‘quvchisi (Toshkent shahri)
Stetsenko Nikita Andreyevich - O‘zbekiston davlat konservatoriyasining 4-bosqich talabasi (Toshkent shahri)

2022-06-30 | Документы
В целях достойного стимулирования самоотверженных и отважных юношей, проявляющих активность в осуществлении широкомасштабных реформ в нашей стране, своими знаниями, талантом, целеустремленностью и инициативностью, добросовестным и плодотворным трудом, вносящих достойный вклад в процветание Родины, строительство нового Узбекистана и повышение его международного авторитета, обладающих высокой духовностью, независимым мышлением, твердой жизненной позицией, широким кругозором и высоким потенциалом, способных взять на себя ответственность за будущее страны и защиту интересов народа:
1. Одобрить предложения Комиссии по государственным наградам и геральдике при Президенте Республики Узбекистан о присуждении одаренным юношам из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента за особые достижения в области науки, образования, медицины, культуры, литературы, искусства, спорта, производства, в военной службе и деятельности правоохранительных органов Государственной премии «Мард ўғлон» согласно прилагаемому списку.
2. Лауреатам Государственной премии «Мард ўғлон» вручить дипломы и нагрудные знаки в торжественной обстановке.
3. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выдачу каждому лауреату Государственной премии «Мард ўғлон» денежного вознаграждения в размере 50-кратной базовой расчетной величины.
4. Рекомендовать Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широкое освещение образцовой деятельности, уникальных талантов и достижений лауреатов Государственной премии «Мард ўғлон».
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан З.Ш.Низомиддинова.
от 28 июня 2022 года № ПП-297
Калбаев Арисланбек Базарбаевич - ученик 11-го класса Президентской школы в городе Нукусе (Республика Каракалпакстан)
Мамутов Шерзод Азаматович - студент 2-го курса Каракалпакского государственного университета (Республика Каракалпакстан)
Абдурахмонов Акмалжон Юнусбек угли - ученик 10-го класса творческой школы имени Мухаммада Юсуфа города Андижана (Андижанская область)
Мухаммаджонов Хожиакбар Зафаржон угли - магистрант 1-го курса Международной исламской академии Узбекистана (Андижанская область)
Кушаев Шариф Эргашевич - старший специалист группы мобильного отряда оперативного назначения Управления внутренних дел Бухарской области (Бухарская область)
Ражаббоев Лазизбек Зафаржонович - ученик 11-го класса международной школы математики Каракульского района (Бухарская область)
Рахматов Муроджон Абдусамат угли - студент 3-го курса Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана (Джизакская область)
Рашидов Учкун Рузимурод угли - директор общества с ограниченной ответственностью «Eagle Consulting Invest» города Джизака (Джизакская область)
Кобилов Журабек Мусурмон угли - спасатель отдела по организации обеспечения пожарной безопасности Управления по чрезвычайным ситуациям Кашкадарьинской области (Кашкадарьинская область)
Рахматов Анвар Рахмат угли - студент 4-го курса Каршинского инженерно- экономического института (Кашкадарьинская область)
Бабаев Мирдодожон Шарофжон угли - базовый докторант Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан (Навоийская область)
Курбонов Ойбек Мухамматкулович - преподаватель горного факультета Навоийского государственного горно-технологического университета (Навоийская область)
Мамадалиев Комрон Улугбек угли - студент 4-го курса Государственной консерватории Узбекистана (Наманганская область)
Мирзаумидов Асилбек Шухратжонович - старший преподаватель кафедры технологических машин и оборудования Наманганского инженерно-технологического института (Наманганская область)
Нурмаматов Аслиддин Фазлиддинович - заместитель командира группы войсковой части Министерства обороны Республики Узбекистан (Самаркандская область)
Самадов Азиз Илхомович - руководитель общества с ограниченной ответственностью «Secure Trucks» города Самарканда (Самаркандская область)
Мусирмонов Турсунмурод Баходир угли - студент 4-го курса Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода (Сырдарьинская область)
Хайитбоев Ёркинжон Урмонали угли - студент 2-го курса Гулистанского государственного университета (Сырдарьинская область)
Абдурахмонов Абдумалик Абдуманом угли - специалист группы войсковой части Министерства обороны Республики Узбекистан (Сурхандарьинская область)
Тожиев Дилмурод Баходир угли - магистрант 2-го курса Ташкентского государственного аграрного университета (Сурхандарьинская область)
Абдураимов Елнур Нургалиевич - военнослужащий Национальной гвардии Республики Узбекистан (Ташкентская область)
Турдиев Алишер Гулом угли - тренер по академической гребле детско-юношеской спортивной школы города Нурафшана (Ташкентская область)
Исмоилов Улугбек Илхомжон угли - магистрант 1-го курса Ташкентской медицинской академии (Ферганская область)
Каюмов Мухаммадлазиз Иброхимжон угли - военнослужащий Пограничных войск Службы государственной безопасности Республики Узбекистан (Ферганская область)
Абдикаримов Фахриддин Бахром угли - базовый докторант Хорезмской академии Маъмуна (Хорезмская область)
Cабиров Шахзод Кудрат угли - директор общества с ограниченной ответственностью «Data Union» города Ургенча (Хорезмская область)
Жамолов Азимжон Равшан угли - ученик 11-го класса специализированной средней общеобразовательной школы имени Абу Али ибн Сино города Ташкента (город Ташкент)
Стеценко Никита Андреевич - студент 4-го курса Государственной консерватории Узбекистана (город Ташкент)