Milliy tadqiqot universiteti mamlakat iqtisodiyoti uchun ilg‘or kadrlar tayyorlashga hissa qo‘shishda davom etmoqda
2022-06-24 | Iqtisodiyot
“Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot Universiteti bitiruvchilariga tantanali diplom topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Milliy tadqiqot universiteti Boshqaruv kengashi raisi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov, universitet rektori B.Mirzaev, turli idoralar rahbarlari, muassasa professor-o‘qituvchilari, bitiruvchilar, ularning ota-onalari va yaqinlari ishtirok etdilar.
Tadbirda so‘zga chiqqan S.Umurzoqov mamlakatimiz ishonchi Universitet bitiruvchilariga ulkan mas'uliyat yuklayotganini ta'kidlab, ta'lim muassasasi an'analarining uzluksizligini saqlash, shuningdek, hozirgi davr va zamonaviy texnologik taraqqiyot darajasi yosh mutaxassislardan talab qilayotgan tubdan yangi ko‘nikmalar va innovatsion yechimlarni o‘zlashtirish va amalda tatbiq etish muhimligini ta'kidladi. Boshqaruv kengashi tomonidan Universitet bitiruvchilariga egallangan ko‘nikmalarni muvaffaqiyatli qo‘llash, ijodiy salohiyatni ro‘yobga chiqarish hamda kasbiy jihatdan yanada o‘sishda yordam ko‘rsatish amaliyoti davom ettirilishi ma'lum qilindi.
Ma'lumot uchun: “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy ilmiy-tadqiqot universiteti O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 -yil 10- dekabrdagi № PQ-42-sonli Qaroriga asosan 1923 -yildan beri faoliyat ko‘rsatib kelgan Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutini transformatsiyalash yo‘li orqali tashkil topdi. Universitet 7ta fakul'tetdan iborat bo‘lib, unda 5830 talabalar tahsil olmoqda. Bu yil universitetni 908 nafar bakalavr va 242 nafar magistr tamomladi.

Национальный исследовательский Университет продолжает вносить вклад в подготовку передовых кадров для экономики страны
2022-06-24 | Экономика
В Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» состоялась торжественная церемония вручения дипломов выпускникам Университета.
В мероприятии приняли участие Председатель Управляющего совета Национального исследовательского университета, заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, ректор Университета Б.Мирзаев, руководители различных ведомств, профессорско-преподавательский состав учреждения, выпускники, их родители и близкие.
Выступая в ходе мероприятия, С.Умурзаков подчеркнул большую ответственность, которую страна возлагает на выпускников Университета, отметив важность сохранения преемственности традиций учебного заведения наряду с приобретением и практическим внедрением кардинально новых навыков и инновационных решений, которых от молодых специалистов требует время и современный уровень технологического прогресса. Было озвучено, что Управляющий совет продолжит поддержку выпускников Университета в успешном применении полученных навыков, реализации творческого потенциала и дальнейшем профессиональном росте.
Справочно: Национальный исследовательский университет «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» создан в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-42 от 10 декабря 2021 года путём трансформации Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, функционирующего с 1923 года. Университет включает в себя 7 факультетов, на которых обучаются 5830 студентов. В текущем году Университет выпустил 908 бакалавров и 242 магистра.