“Mahallalarda tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va mavjud sharoitlarni yaxshilash masalalari” mavzusida o‘quv-seminar bo‘lib o‘tdi
2022-06-15 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston respublikasi Prezidentining 2021-yil 21-dekabr “Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-62-sonli qarori qabul qilingan.
Qarorga asosan Agentlik va uning hudduiy boshqarmalari, tuman markazlari o‘z faoliyatini boshladi.
Joriy yilning 13-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tomonidan 14 ta hududiy boshqarmalari, 207 ta tuman (shahar) markazlari rahbarlarining malakasini yanada oshirish,hududiy boshqarmalarning faoliyatini yanada takomillashtirish maqsadida “Mahallalarda tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va mavjud sharoitlarni yaxshilash masalalari” mavzusida hududiy boshqarmalar rahbarlari ishtirokida bir haftalik o‘quv kurslarini tashkil etish yo‘lga qo‘yildi.
Mazkur o‘quv-seminar mashg‘uloti Davlat boshqaruvi akademiyasi va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan o‘quv-reja dasturiga muvofiq tashkil etildi.
O‘quv mashg‘ulotida Agentlikning barcha hududiy boshqarma boshliqlari hamda tuman(shahar) markazlari rahbarlari shuningdek, vazirlik, qo‘mita va boshqa tashkilotlarning mas’ul mutaxassis hodimlari ishtirok etishdi.

Состоялся учебный семинар по теме “Вопросы развития предпринимательства в махаллях, обеспечения занятости населения и улучшения существующих условий”
2022-06-15 | Экономика
21 декабря 2021 года было принято Постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-62 "О мерах по организации деятельности Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности".
Согласно данному Постановлению была начата работа Агентства по работе махаллабай и развития предпринимательства и её региональных отделений, районные центры.
13 июня текущего года в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан Aгентством по работе махаллабай и развития предпринимательства в целях дальнейшего повышения квалификации руководителей 14 территориальных управлений, 207 районных (городских) центров, а также дальнейшего совершенствования деятельности территориальных управлений при участии руководителей и районных центров начат недельный учебный семинар по теме “Вопросы развития предпринимательства в махаллях, обеспечения занятости населения и улучшения существующих условий”.
Данный учебный семинар был организован в соответствии с учебным планом, разработанным в сотрудничестве с Академией государственного управления и Министерством экономического развития и сокращения бедности.
В учебном семинаре приняли участие руководители всех территориальных управлений и районных (городских) центров Агентства, а также ответственные специалисты министерств, ведомств и других организаций.