Germaniya Elchisi bilan uchrashuv haqida
2022-yilning 10-iyun O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov Germaniya Federativ Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Tilo Klinner bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasidagi hamkorlikning holati va istiqbollari, yuqori va oliy darajadagi muntazam siyosiy muloqot va aloqalarni davom ettirish masalalari muhokama qilindi.
Germaniyaning yetakchi kompaniyalari bilan savdo, sarmoya, yuqori texnologiyalar, sanoat, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Germaniya tomoni O‘zbekiston bilan so‘nggi yillarda o‘zaro manfaatli sohalarda aloqalar faollashganini ijobiy baholadi.
Uchrashuvda mintaqaviy va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
Konstruktiv va ishonchli O‘zbekiston-Germaniya muloqotini yanada rivojlantirishga ikki tomon ham tayyor ekani tasdiqlandi.

О встрече с Послом Германии
10 июня 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Федеративной Республики Германия Тило Клиннером.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы практического взаимодействия между Узбекистаном и Германией, дальнейшее продолжение регулярного политического диалога и контактов на высшем и высоком уровнях.
Особое внимание уделено продвижению совместных проектов с ведущими немецкими компаниями в сфере торговли, инвестиций, высоких технологий, промышленности, сельского хозяйства и других отраслях.
Немецкая сторона положительно оценила наблюдаемую в последние годы активизацию связей с Узбекистаном по широкому спектру направлений, представляющих взаимный интерес.
Состоялся также обмен мнениями по актуальной региональной и международной повестке.
Подтверждена готовность сторон к дальнейшему наращиванию конструктивного и доверительного узбекско-германского диалога.