Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va faxriylarining moddiy ta’minotini yaxshilash hamda yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida
2022-06-09 | Hujjatlar
Ikkinchi jahon urushi faxriylari, fashistlar konslagerlarining voyaga yetmagan sobiq mahbuslari va Leningrad shahri qamal qilingan davrda ishlagan fuqarolar, keksalar, nogironligi bo‘lgan shaxslarni manzilli ijtimoiy himoya qilishni kuchaytirish, ularga ko‘rsatilayotgan ijtimoiy xizmatlar sifatini yanada oshirish hamda ushbu fuqarolarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning shaffof va samarali mexanizmlarini joriy etish maqsadida:
1. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
1941-1945 yillardagi urush faxriylari va fashistlar konslagerlarining voyaga yetmagan sobiq mahbuslari va Leningrad shahri qamal qilingan davrda ishlagan fuqarolarga, shuningdek, o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga bepul yetkazib beriladigan oziq-ovqat mahsulotlari hamda gigiyena tovarlari o‘rniga har oyda bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida qo‘shimcha to‘lov (keyingi o‘rinlarda – qo‘shimcha to‘lov) to‘lab boriladi;
1941-1945- yillardagi urush faxriylari va fashistlar konslagerlarining voyaga yetmagan sobiq mahbuslari va Leningrad shahri qamal qilingan davrda ishlagan fuqarolarga bepul yetkazib beriladigan zarur kiyim-kechak va poyabzallar o‘rniga kiyim-kechak xaridi uchun har yili avgust oyida bazaviy hisoblash miqdorining 15 baravari miqdorida to‘lanadigan kompensatsiya (keyingi o‘rinlarda – kompensatsiya) joriy etiladi.
Bunda, qo‘shimcha to‘lov Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi tomonidan pensiyalarni va nafaqalarni tayinlashga mas’ul bo‘lgan tashkilotga o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz keksalar yoki nogironligi bo‘lgan shaxslar to‘g‘risida taqdim etiladigan ma’lumotlar asosida amalga oshiriladi.
Belgilansinki, kompensatsiya va qo‘shimcha to‘lovlar mazkur bandda keltirilgan shaxslarga, ularning pensiyalari va nafaqalari to‘lanadigan tartibda to‘lanadi.
2. Qo‘shimcha to‘lov va kompensatsiyalarni moliyalashtirish quyidagilar:
a) Pensiya jamg‘armasi hisobida turgan pensiya va nafaqa oluvchilarga:
qo‘shimcha to‘lovlar – Pensiya jamg‘armasi mablag‘lari;
kompensatsiyalar – O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjeti mablag‘lari;
b) Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat xavfsizlik xizmati, Oliy sud, Konstitutsiyaviy sud, Sudyalar oliy kengashi, Bosh prokuratura, Elektron texnologiyalarni rivojlantirish markazi, Milliy gvardiya va Davlat bojxona qo‘mitasi tomonidan tayinlangan pensiya va nafaqalarni oluvchilarga qo‘shimcha to‘lovlar va kompensatsiyalar mazkur vazirlik va idoralarga ajratilgan byudjet mablag‘lari hisobidan amalga oshirilsin.
3. Moliya vazirligi ushbu qarorda ko‘zda tutilgan tadbirlarni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan mablag‘lar 2022- yilda Davlat byudjeti parametrlarida 1941-1945 -yillardagi urush faxriylari va fashistlar konslagerlarining voyaga yetmagan sobiq mahbuslari va Leningrad shahri qamal qilingan davrda ishlagan fuqarolarga, shuningdek, o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga bepul yetkazib beriladigan oziq-ovqat mahsulotlari, gigiyena tovarlari va kiyim-kechaklar uchun nazarda tutilgan mablag‘larning cheklangan miqdorlari doirasida ajratilishini ta’minlasin.
4. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi, Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi, Yoshlar ishlari agentligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari mazkur qarorning 1-bandida keltirilgan imtiyozli toifadagi shaxslarga mahalliy byudjet, “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasi, “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi va “Ayollar daftari” ro‘yxatiga kiritilgan xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qo‘shimcha ravishda moddiy ko‘mak va ijtimoiy yordam ko‘rsatib borishni ta’minlasin.
5. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi ushbu qarorning maqsad va vazifalari bosma va elektron axborot vositalarida, shu jumladan, Internet jahon axborot tarmog‘i orqali aholi o‘rtasida muntazam, tizimli va keng ko‘lamda yoritib borilishini ta’minlasin.
6. Moliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
7. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib moliya vaziri T.A.Ishmetov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

О дальнейшем совершенствовании системы улучшения материального обеспечения участников и ветеранов второй мировой войны, а также поддержки одиноких престарелых и лиц с инвалидностью
2022-06-09 | Документы
В целях усиления адресной социальной защиты ветеранов Второй мировой войны, бывших несовершеннолетних узников фашистских концлагерей и граждан, работавших в период блокады города Ленинграда, престарелых и лиц с инвалидностью, дальнейшего повышения качества оказываемых им социальных услуг, а также внедрения прозрачных и эффективных механизмов государственной поддержки данных граждан:
ветеранам войны 1941–1945 годов, бывшим несовершеннолетним узникам фашистских концлагерей и гражданам, работавшим в период блокады города Ленинграда, а также нуждающимся в постороннем уходе одиноким престарелым и лицам с инвалидностью вместо продовольственной продукции и гигиенических товаров, доставляемых на бесплатной основе, вводится ежемесячная выплата дополнительной платы в однократном размере базовой расчетной величины (далее – доплата);
ветеранам войны 1941–1945 годов и бывшим несовершеннолетним узникам фашистских концлагерей и гражданам, работавшим в период блокады города Ленинграда, вместо необходимых одежды и обуви, доставляемых на бесплатной основе, вводится компенсация для приобретения одежды, ежегодно выплачиваемая в августе месяце в 15-кратном размере базовой расчетной величины (далее – компенсация).
При этом доплата осуществляется на основе сведений о нуждающихся в постороннем уходе одиноких престарелых или лицах с инвалидностью, предоставляемых Агентством по развитию медико-социальных услуг, организации, ответственной за назначение пенсий и пособий.
Определить, что компенсация и доплата выплачиваются лицам, приведенным в настоящем пункте, в действующем порядке выплаты их пенсий и пособий.
2. Финансирование доплат и компенсаций произвести:
а) получателям пенсий и пособий, состоящим на учете в Пенсионном фонде:
доплат – за счет средств Пенсионного фонда;
компенсаций – за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан;
б) получателям пенсий и пособий, назначенных Министерством обороны, Министерством внутренних дел, Министерством по чрезвычайным ситуациям, Службой государственной безопасности, Государственной службой безопасности Президента Республики Узбекистан, Верховным судом, Конституционным судом, Высшим судейским советом, Генеральной прокуратурой, Центром развития электронных технологий, Национальной гвардией и Государственным таможенным комитетом, – за счет бюджетных средств, выделенных данным министерствам и ведомствам.
3. Министерству финансов обеспечить выделение средств, необходимых для осуществления мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, в рамках предельного размера средств, предусмотренных в 2022 году в параметрах государственного бюджета, для доставки на бесплатной основе продовольственной продукции, гигиенических товаров и одежды ветеранам войны 1941–1945 годов, бывшим несовершеннолетним узникам фашистских концлагерей и гражданам, работавшим в период блокады города Ленинграда, а также нуждающимся в постороннем уходе одиноким престарелым и лицам с инвалидностью.
4. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству по поддержке махалли и старшего поколения, Государственному комитету семьи и женщин, Агентству по делам молодежи, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить регулярное оказание дополнительной материальной поддержки и социальной помощи лицам льготной категории, перечисленным в пункте 1 настоящего постановления, за счет средств местных бюджетов, Фонда «Доброта и поддержка», Фонда поддержки молодежи – включенным в «Молодежную тетрадь», Фонда поддержки женщин – включенным в «Женскую тетрадь».
5. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Агентству информации и массовых коммуникаций регулярно в широком масштабе освещать среди населения цели и задачи настоящего постановления в печатных и электронных средствах массовой информации, в том числе посредством всемирной информационной сети Интернет, на системной основе.
6. Министерству финансов совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
7. Возложить на министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.