YUNISEF tomonidan O‘zbekistonda milliy immunizatsiya tizimini rivojlantirish uchun 2150 ta kompyuter jamlanmasi taqdim qilindi
2022-06-06 | Sog‘liqni saqlash
Joriy yil mart oyida Sog‘liqni saqlash vazirligi va YUNISEF tomonidan 2022-2025 yillarga mo‘ljallangan 102,5 million AQSh dollarilik "Yo‘l xaritasi" imzolangan edi.
Bugun ushbu hamkorlik doirasida Sog‘liqni saqlash vazirligiga mamlakatimizda milliy immunizatsiya tizimini mustahkamlash va sog‘liqni saqlash sohasini yanada rivojlantirish maqsadida 2150 ta zamonaviy komp'yuter jamlanmalari topshirildi.
Shu munosabat bilan o‘tkazilgan tadbirda Sog‘liqni saqlash vaziri B.Musayev, YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari M.Mamedzade, vazirlik mas'ullari hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Taqdim etilgan ushbu kompyuter vositalarining umumiy qiymati 1,5 million AQSh dollarini tashkil qiladi. Mazkur mablag‘ Vaksinalar va immunizatsiya bo‘yicha global alyansi (GAVI) tomonidan sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirish doirasida ajratildi.
Ushbu zamonaviy kompyuter vositalari mamlakatimizda samarali vaksina va immunizatsiya boshqaruvini mustahkamlash, birlamchi tibbiyot muassasalarida sog‘liqni saqlash tizimini boshqarishning funksional axborot tizimini rivojlantirishga xizmat qiladi.
Ta'kidlash lozimki, mazkur jihozlar yurtimizdagi mavjud barcha emlash punktlari va birlamchi tibbiyot muassasalariga yetkazib beriladi.Bugun ushbu hamkorlik doirasida Sog‘liqni saqlash vazirligiga mamlakatimizda milliy immunizatsiya tizimini mustahkamlash va sog‘liqni saqlash sohasini yanada rivojlantirish maqsadida 2150 ta zamonaviy kompyuter jamlanmalari topshirildi.

Минздрав Узбекистана получил от ЮНИСЕФ компьютеры на 1,5 млн долларов
Сегодня, 6 июня, ЮНИСЕФ передал компьютеры Министерству здравоохранения для укрепления национальной системы иммунизации Узбекистана и системы здравоохранения в целом.
2150 компьютеров расширят возможности Узбекистана по внедрению эффективного управления вакцинами и иммунизацией, а также совершенствованию функциональной информационной системы управления здравоохранением, доступную для учреждений первичной медико-санитарной помощи.
Оборудование на общую сумму 1,5 миллиона долларов, поставленное при поддержке Глобального альянса по вакцинам (Gavi), будет распределено в пунктах иммунизации и других медицинских учреждениях по всей стране. Компьютеры будут способствовать созданию эффективных информационных систем по вакцинам и иммунизации. Они станут основой инновационной электронной информационной системы по вакцинации, которую страна будет использовать для усиления плановой иммунизации, а также других мероприятий в рамках стратегии Узбекистана по борьбе с пандемией COVID-19.
«Эти простые инвестиции, доведенные до каждого медицинского учреждения, сформируют всеобъемлющую информационную сеть и электронную информационную систему по вакцинации Узбекистана», - сказал глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде. - «Благодаря поддержке Gavi у нас есть возможность повысить эффективность, отслеживать случаи уклонения от вакцинации, выявлять тенденции в режиме реального времени и, в конечном итоге, определять пробелы и возможности в предоставлении медицинских услуг», - подчернул он.
При финансовой поддержке Gavi и других доноров ЮНИСЕФ работает с Министерством здравоохранения, чтобы обеспечить вакцинацию всех детей в Узбекистане согласно Национальному календарю иммунизации. Сегодняшний вклад также будет способствовать развертыванию вакцинации против COVID-19 и предстоящей кампании иммунизации против кори и краснухи, запланированной на сентябрь 2022 года.