BAAda Masdar kompaniyasi bosh direktori bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari Sh.Vafayev boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasining BAA tashrifi chog‘ida Masdar kompaniyasi bosh direktori Muhammad al-Ramahi bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Eslatib o‘tamiz, Masdar tomonidan O‘zbekistonda birinchi 100 MVt quyosh elektr stansiyasini qurish bo‘yicha loyihasi muvaffaqiyatli amalga oshirilib, u 2021-yil avgust oyida Navoiy viloyatida tantanali ravishda foydalanishga topshirildi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar o‘zaro hamkorlik kun tartibidagi dolzarb masalalarni, jumladan, O‘zbekistonda energetika sohasidagi yirik investisiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Muhammad al-Ramahining ma'lum qilishicha, Masdar 2022-yil avgust oyida Navoiy viloyatida 500 MVt quvvatli shamol elektr stansiyasi, dekabr' oyida esa Surxondaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida umumiy quvvati 897 MVt teng bo‘lgan qo‘yosh elektr stansiyalari qurilishini boshlashni rejalashtirmoqda.
Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi O‘zbekistonga quyosh va shamol quvvatidan olinadigan elektr energiyasi miqdorini 8 GVtgacha yetkazish va 2026-yilga kelib mamlakatning umumiy energiya balansida muqobil energiya manbalari ulushini 25 foizga yetkazish maqsadlariga erishishga yordam beradi, bu esa O‘zbekistonning gaz va ko‘mirga bo‘lgan energiya qaramligini kamaytiradi.

В ОАЭ прошли переговоры с генеральным директором компании Masdar
В рамках визита делегации Узбекистана во главе с заместителем министра инвестиций и внешней торговли Ш.Вафаевым в ОАЭ состоялись переговоры с генеральным директором компании Masdar Мухамедом Аль Рамахи.
Напомним, что Masdar успешно реализован проект первой в Узбекистане солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт, которая торжественно введена в августе 2021 года в Навоийской области.
В ходе встречи стороны обсудили актуальные вопросы повестки сотрудничества, в том числе возможность ускорения реализации на территории Узбекистана крупных инвестиционных проектов в сфере энергетики.
М. Аль Рамахи проинформировал, что Masdar планирует начать строительство: в августе 2022 года – ветряной электростанции мощностью 500 МВт в Навоийской области, и в декабре – фотоэлектрических станций общей мощностью 897 МВт в Сурхандарьинской, Джизакской и Самаркандской областях.
Реализация данных проектов поможет Узбекистану в достижении поставленных целей по увеличению объема электроэнергии, вырабатываемой за счет энергии солнца и ветра до 8 ГВт и доведения доли альтернативных источников энергии в общем энергетическом балансе страны до 25 процентов к 2026 году, что позволит снизить энергетическую зависимость Узбекистана от газа и угля.