2022-05-26 | Iqtisodiyot
Jahon banki O‘zbekiston Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, shuningdek Moliya vazirligi bilan hamkorlikda “Markaziy Osiyoda iqtisodiy taraqqiyot uchun samarali boshqaruv” mavzusida ikki kunlik yuqori darajadagi xalqaro konferensiya o‘tkazmoqda.
Tadbir Buyuk Britaniya Hamdo‘stlik va xalqaro rivojlanish masalalari bo‘yicha Tashqi ishlar vazirligining moliyaviy ko‘magi bilan tashkil etilgan. Konferensiya ishida Qozog‘iston, Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistondan ekspertlar qatnashmoqda. Tadbir ishtirokchilari turli sohalarda davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirishda zamonaviy ma’lumot tizimlaridan foydalanish bo‘yicha xalqaro va mintaqaviy tajribani o‘rganishadi.
Konferensiya doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlarida “Iqtisodiy taraqqiyot uchun samarali boshqaruv” (Effective Governance for Economic Development (EGED)) nomli yangi dasturga rasman start beriladi. Dastur Jahon banki va ACTED xalqaro nodavlat tashkiloti tomonidan Buyuk Britaniya hukumatining moliyaviy ko‘magi asosida amalga oshirilmoqda. Undan ko‘zlangan maqsad – Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston va O‘zbekiston mamlakatlari iqtisodiy siyosatining shaffofligi va samaradorligini oshirishdir. Dastur doirasida yuqorida qayd etilgan davlatlar hukumatlariga sifatli ma’lumotlarni olish, ulardan davlat siyosatini ishlab chiqish va iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda foydalanish, idoralararo koordinatsiya hamda fuqarolarni tinglash mexanizmlarini takomillashtirish masalalarida ko‘mak beriladi.
“Buyuk Britaniya davlat siyosatini dalillar asosida ishlab chiqishni qo‘llab-quvvatlash uchun hamkor mamlakatlar – Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekiston hukumatlari bilan birgalikda EGED dasturiga start berdi. Biz ushbu jarayonning samarali bo‘lishi uchun statistik ma’lumotlar va ilmiy dalillardan foydalanish kerakligiga ishonamiz”, – deya qayd etdi Buyuk Britaniyaning Hamdo‘stlik va xalqaro rivojlanish masalalari bo‘yicha Tashqi ishlar vazirligi Markaziy Osiyoda rivojlanish bo‘yicha direktori Mirza Jahoniy. “Ushbu konferensiya doirasida mintaqadagi mamlakatlar hukumatlari va fuqarolik jamiyati vakillaridan iborat hamkorlarni yig‘a olganligimizdan mamnunmiz. Ishtirokchilar tajribalar bilan almashishlari va kelgusi chora-tadbirlarni, shu jumladan, Buyuk Britaniyaning yangi Xalqaro taraqqiyot strategiyasi qabul qilingani natijasida EGED dasturi doirasidagi faoliyatni kengaytirish masalalarini muhokama qilib olishlari mumkin bo‘ladi. Ushbu hujjat davlat organlarida insitutsional yetakchilik masalalariga alohida e’tibor qaratadi”.
O‘zbekistonda EGED dasturi mehnat bozorini isloh qilish va aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha samarali siyosatni ishlab chiqishda, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish uchun tabiiy resurslardan samarali foydalanish bo‘yicha siyosatni ishlab chiqish va amalga oshirish hamda davlat korxonalarini restrukturizatsiya qilishda yordam beradi. Shuningdek, dastur shaharlarni rivojlantirish va davlat xaridlari sohalarini isloh qilishda, mamlakatda norasmiy iqtisodiyotni qisqartirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqishda ma’lumotlardan foydalanishga ham ko‘mak beradi.
Toshkentda bo‘lib o‘tayotgan konferensiyada Qozog‘iston, Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistondan 150 dan ortiq ishtirokchilar qatnashmoqda. Ularning orasida davlat siyosati va dalillar asosida islohotlarni ishlab chiqish bo‘yicha ekspertlar, hukumatlar, fuqarolik jamiyati, tahliliy markazlar, ilmiy doiralar va xalqaro tashkilotlar vakillari ham mavjud.
“2016-yildan boshlab O‘zbekistonda ma’lumotlar sifatining oshib borayotganligi va davlat siyosatini ishlab chiqishda ulardan keng miqyosda foydalanilayotganligining guvohi bo‘lmoqdamiz. Mamlakat hukumati tanlagan ochiqlik va shaffoflik siyosati natijasida yurtimizning statistika sohasidagi salohiyati yildan-yilga sezilarli darajada yaxshilanib bormoqda. Konferensiya davomida ushbu sohadagi tajribamiz bilan bo‘lishmoqchimiz va Markaziy Osiyodagi hamkasblarimizning tajribalarini o‘rganmoqchimiz”, – deya ta’kidladi o‘z nutqida bosh vazir o‘rinbosari – O‘zbekiston iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov.
Konferensiya ishtirokchilari tegishli tadqiqotlar, ma’lumotlar va eksperimentlarning davlat boshqaruvini takomillashtira oladigan hamda uni Markaziy Osiyoda adolatli va inklyuziv o‘sishga erishishga yo‘naltira oladigan islohotlar siyosatining qudratli omili sifatidagi rolini tahlil qilishadi.
Shuningdek, ma’lumotlarni tayyorlash bo‘yicha salohiyatni rivojlantirish, shu jumladan milliy statistika organlari va mehnat bozorlari holatini tahlil qiluvchi tizimlarni jalb etgan holda, masalalari ko‘rib chiqiladi.
Konferensiya ishtirokchilari turli sohalarda davlat siyosatini ishlab chiqishda ma’lumotlarni olish, tahlil qilish va ulardan foydalanish, ma’lumotlardan foydalanib, davlat siyosatini amalga oshirish hamda ushbu jarayonlarga fuqarolik jamiyatini jalb qilish bo‘yicha xalqaro va mintaqaviy tajribani o‘rganadilar. Konferensiya davomida ekspertlar rasmiylarning turli sohalarda davlat siyosatini ishlab chiqish jarayonidagi imkoniyatlarini kengaytirishda zamonaviy tahlil metodlari va vositalarining sezilarli o‘rni borligini namoyish qilishadi.
Jumladan, O‘zbekiston bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Nozim Xusanov aholi bandligi sohasida davlat siyosatini ishlab chiqishda ma’lumotlar tahlili va ulardan foydalanish bo‘yicha mamlakat tajribasi, shuningdek birinchi milliy bo‘sh ish o‘rinlari bazasi va yagona milliy mehnat tizimining joriy qilinganligi haqida taqdimot o‘tkazadi.
“2022-yilda Jahon banki va Markaziy Osiyo davlatlari ikkitomonlama hamkorlikning 30 yilligini nishonlashmoqda. Ushbu vaqt davomida mintaqada yashaydigan odamlarning farovonligini oshirish bizning hamkorligimizning asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘ldi”, — dedi Jahon bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori Tatyana Proskuryakova. “Biz ma’lumotlardan foydalanish sohasidagi salohiyatni rivojlantirish uchun rasmiylarga moliyaviy va tahliliy ko‘mak beryapmiz. Bu fuqarolar ehtiyojlari va manfaatlariga yo‘naltirilgan davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirishning muhim sharti hisoblanadi. Jahon banki milliy hamkorlarga ushbu yo‘nalishda muvaffaqiyatlarga erishishi uchun ko‘maklashishda, shu jumladan EGED dasturini amalga oshirish orqali, davom etadi”.
Konferensiya yakuniga ko‘ra qo‘shma deklaratsiya qabul qilinishi rejalashtirilmoqda. Hujjat loyihasi ishtirokchilarni quyidagi majburiyatlarni o‘z zimmalariga olishga undaydi:
- inklyuziv oʻsishni ta’minlash, kambagʻallikni qisqartirish, ozchilik guruhlar farovonligini ustuvor oʻringa qoʻyish va barcha jamiyat a’zolarining hayotini yaxshilash maqsadida imkoniyatlardan teng foydalanishni ta’minlash uchun kerakli ma’lumotlardan foydalanish;
- qarorlarni qabul qilish jarayoni shaffof va samaraliroq boʻlishi uchun ma’lumotlardan keng foydalanish maqsadida Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasida hamkorlikni ragʻbatlantirish;
- ma’lumotlar sifatini takomillashtirish va ularni turli sohalardagi davlat siyosatlarini ishlab chiqish jarayoniga integratsiya qilishni qoʻllab-quvvatlash;
- davlat ma’lumotlarining avvalboshdan ochiq va jamoatchilik foydalanishi uchun erkin boʻlishini ta’minlash;
- jamoatchilikning davlat ma’lumotlaridan foydalanishini ragʻbatlantirish, jamoatchilikni qaror qabul qilishga jarayoniga jalb qilish va Markaziy Osiyo mamlakatlarida ushbu sohada jamoatchilik xabardorligini oshirib borish.

Центрально-азиатские эксперты обсуждают использование данных для повышения эффективности мер государственной политики
Всемирный банк совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством занятости и трудовых отношений, а также Министерством финансов Узбекистана проводят двухдневную международную конференцию высокого уровня на тему: «Эффективное управление для экономического развития в Центральной Азии».
Мероприятие организовано при финансовом содействии Министерства иностранных дел, по делам Содружества и международного развития Великобритании. В его работе принимают участие эксперты из Казахстана, Кыргызской Республики, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Участники конференции изучат международный и региональный опыт использования фактических данных для разработки и реализации мер государственной политики в различных сферах.
В рамках конференции будет дан официальный старт новой программе «Эффективное управление для экономического развития» (Effective Governance for Economic Development (EGED)) в странах Центральной Азии. Программа реализуется Всемирным банком и международной неправительственной организацией ACTED при финансовом содействии правительства Великобритании. Её цель – повышение эффективности и прозрачности экономической политики в Кыргызской Республике, Таджикистане и Узбекистане. В рамках программы оказывается содействие правительствам названных стран в получении качественных данных, их использовании для разработки мер государственной политики и проведения экономических реформ, улучшении межведомственной координации и взаимодействия с гражданами.
В ташкентской конференции принимают участие более 150 участников из Казахстана, Кыргызской Республики, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Среди них эксперты в области разработки государственной политики и реформ на основе фактических данных, представители правительств, гражданского общества, аналитических центров, академических кругов и международных организаций.
«Начиная с 2016 года мы наблюдаем рост качества данных и их широкое использование при разработке мер государственной политики в Узбекистане. Благодаря принципам открытости и прозрачности, которых придерживается правительство страны, потенциал в области статистики заметно улучшается с каждым годом. В ходе конференции мы хотели бы поделиться нашим опытом в данной области и изучить опыт наших центрально-азиатских коллег», – отметил в своем приветственном слове заместитель Премьер-министра – министр экономического развития и сокращения бедности Узбекистана Джамшид Кучкаров.
Участники конференции проанализируют, как соответствующие данные и исследования могут стать мощным фактором трансформационной политики, способной улучшить государственное управление и переориентировать его на достижение справедливого и инклюзивного экономического роста в странах Центральной Азии.
Будут рассмотрены вопросы развития потенциала в области подготовки данных, в том числе с вовлечением национальных органов статистики и систем, анализирующих состояние рынков труда. Участники конференции изучат международный и региональный опыт производства, анализа и использования данных для разработки мер государственной политики в различных сферах, их последующую реализацию с использованием данных, а также взаимодействия с гражданским обществом в ходе этих процессов.
В ходе конференции эксперты продемонстрируют, как современные аналитические методы и инструменты позволяют значительно расширить возможности властей в процессе разработки мер государственной политики в различных сферах.
В частности, г-н Нозим Хусанов, министр занятости и трудовых отношений Узбекистана, представит аудитории опыт страны, связанный с анализом и использованием данных при разработке государственной политики в области занятости населения, а также с запуском первой национальной базы вакансий и единой национальной системы труда.
«В этом году Всемирный банк и страны Центральной Азии отмечают 30-летие двустороннего партнерства. Все это время одним из основных направлений нашего сотрудничества было повышение благосостояние людей, живущих в регионе», — сказала г-жа Татьяна Проскурякова, региональный директор Всемирного банка по Центральной Азии. «Мы оказываем финансовое и аналитическое содействие властям с целью развития потенциала в области использования данных. Это необходимое условие для разработки и реализации мер государственной политики, ориентированной на нужды и интересы граждан. Всемирный банк продолжит работу с национальными партнерами для достижения дальнейшего прогресса в данном направлении, в том числе посредством реализации программы EGED».
Планируется, что по итогам конференции будет принята совместная декларация. Проект документа призывает участников подтвердить свою приверженность:
- использовать необходимые данные для обеспечения инклюзивного роста, сокращения бедности, уделения приоритетного внимания благополучию нуждающихся и обеспечения равного доступа всех членов общества к возможностям для повышения уровня жизни;
- стимулировать сотрудничество между странами Центральной Азии с целью широкого применения данных для прозрачного и эффективного процесса принятия политических решений;
- содействовать улучшению качества данных и их последующей интеграции в процесс разработки мер государственной политики в различных сферах;
- содействовать открытости государственных данных и их доступности для общественности;
- стимулировать использование государственных данных общественностью, привлекать её к процессу разработки мер государственной политики на основе фактических данных и повышать её осведомленность в этой области в странах Центральной Азии.