“Korea Expressway Coporation” korporatsiyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Transport vaziri o‘rinbosari Abdusamat Mo‘minov Janubiy Koreyaning «Korea Expressway Corporation» («KEC») korporatsiyasi xorijiy loyihalar departamenti direktori o‘rinbosari Kim De Xo bilan uchrashdi.
Uchrashuvda tomonlar joriy yilning 11-15-aprel kunlari Transport vaziri o‘rinbosari Abdusamat Mo‘minov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasining Koreya Respublikasiga tashrifi yakunlari bo‘yicha imzolangan Memorandumda nazarda tutilgan chora-tadbirlarning amaliy ijrosini muhokama etishdi.
Xususan, tomonlar transport hamda yo‘l xo‘jaligi sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, grant mablag‘larini jalb qilgan holda istiqbolli loyihalarning texnik-iqtisodiy asosini ishlab chiqish masalalari yuzasidan fikr almashdi.
Kim De Xo «KEC» korporatsiyasi O‘zbekistonda DXSh asosidagi transport infratuzilma loyihalarini amalga oshirishda ishtirok etishga katta qiziqish bildirayotganligini ma’lum qildi. Shuningdek, u mazkur yo‘nalishda istiqbolli loyihalarni birgalikda Koreya xalqaro hamkorlik agentligi mablag‘larini jalb etgan holda amalga oshirishni ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar muhokama etilgan masalalar yuzasidan kelgusi qadamlarni belgilab, ushbu yo‘nalishda hamkorlikni faollashtirishga kelishib oldi.

Состоялась встреча с представителями корпорации “Korea Expressway Corporation"
Заместитель министра транспорта Абдусамат Муминов встретился с заместителем директора департамента иностранных проектов южнокорейской корпорации «Korea Expressway Corporation» Ким Де Хо.
В ходе встречи стороны обсудили практическую реализацию мер, предусмотренных меморандумом, подписанным по итогам визита узбекской делегации во главе с заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым в Республику Корея 11-15 апреля текущего года.
В частности, стороны обменялись мнениями по вопросам реализации совместных проектов в сфере транспорта и дорожного хозяйства, разработки технико-экономического обоснования перспективных проектов с привлечением грантовых средств.
Ким Де Хо сообщил, что корпорация “KEC” проявляет большой интерес к участию в реализации проектов транспортной инфраструктуры на основе ГЧП в Узбекистане. Он также выразил готовность рассмотреть возможность совместной реализации перспективных проектов сферы транспорта и дорожного хозяйства с привлечением безвозмездных средств Корейского агентства по международному сотрудничеству.
По итогам встречи стороны наметили дальнейшие шаги по обсуждаемым вопросам и договорились активизировать взаимовыгодное сотрудничество в указанных сферах.