Neft-gaz sohasidagi ishlar samaradorligi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-may kuni neft-gaz xomashyosini qazib olish va mahsulot ishlab chiqarishni kengaytirish masalalari muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizning Taraqqiyot strategiyasida iqtisodiyotni liberallashtirish va sanoatning yetakchi tarmoqlarini transformatsiya qilish bo‘yicha maqsadlar belgilangan. Jumladan, neft-gaz sohasida ham transformatsiya jarayonlari boshlangan.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari, avvalo, shu masalaga e’tibor qaratib, bu jarayonni jadallashtirish zarurligini ta’kidladi. Xalqaro konsultantlarni jalb qilib, strategik yondashuvlarni belgilab olish, neft-gaz sohasida hisob-kitob mexanizmlari shaffofligini ta’minlash vazifalari qo‘yildi.
Korxonalarni moliyaviy sog‘lomlashtirish, operatsion samaradorlikni oshirish orqali xarajatlarni qisqartirish, boshqaruv tizimini ilg‘or xorijiy tajriba asosida tashkil etish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.
Prezident tarmoq rahbarlariga aholi va tadbirkorlik sub’ektlarini yoqilg‘i-energiya manbalari bilan uzluksiz ta’minlash bo‘yicha aniq topshiriqlar berdi.
Tabiiy gaz iste’molini nazorat qilish va hisobga olishning avtomatlashtirilgan tizimini to‘liq ishga tushirib, yo‘qotishlarni bartaraf etish choralari belgilandi. Resurslarni hozirdan tejash, muqobil energiyadan foydalanishni rag‘batlantirish muhimligi ta’kidlandi.

The efficiency of work in the oil and gas industry considered
On May 24, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to discuss the issues of expanding oil and gas production and product manufacturing.
The Development Strategy of Uzbekistan defines goals for the liberalization of the economy and the transformation of leading industries. In particular, transformation processes have begun in the oil and gas sector.
At the meeting, the Head of the state, first of all, focused on the issues of transformation and stressed the need for accelerating this process. Tasks have been set to attract international consultants, define strategic approaches, and ensure transparency of accounting mechanisms in the oil and gas industry.
Measures have been identified to improve the financial health of companies, reduce costs by increasing operational efficiency, and create a management system based on world best practices.
The President gave specific instructions to the heads of the industry regarding ensuring an uninterrupted supply of fuel and energy resources to the population and enterprises.
Measures have been identified to eliminate losses with the full implementation of an automated system for monitoring and accounting for natural gas consumption. The importance of saving resources and stimulating the use of alternative energy sources was noted.