Italiyalik investorlar O‘zbekistonda o‘z faoliyatini kengaytirishni rejalashtirmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov “Berlusconi Finanzaria” investitsiya jamg‘armasi Prezidenti Paolo Berluskoni hamda “Energy System” kompaniyasi prezidenti Roberto Tuchchi bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida italiyalik tadbirkorlar tomonidan O‘zbekistonda investitsiyaviy faoliyatni yo‘lga qo‘yish va kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Italiya tomoni energetika va maishiy chiqindilarni qayta ishlash sohalarida yirik loyihalarni amalga oshirishga qiziqish bildirdi. Shuningdek, O‘zbekiston hududlarida yetishtiriladigan za'faron hajmini oshirish rejalari bildirildi. Bu, o‘z navbatida, o‘zbek fermerlarining ushbu mahsulot bilan savdo qilishda xalqaro bozorda mavqeini mustahkamlaydi va qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratadi.
Tomonlar ushbu loyihalarni hayotga joriy etishni tezlashtirish maqsadida ularni amalga oshirish bilan bog‘liq barcha masalalarni batafsil ko‘rib chiqdilar hamda tezkor yechimlari bo‘yicha o‘zaro hamkorlik mexanizmlarini ishlab chiqdilar.
Uchrashuv yakunida ko‘rib chiqilgan loyihalarni ilgari surishni jadallashtirish maqsadida faol aloqalar va muntazam muloqotni davom ettirishga kelishildi.

Итальянские инвесторы планируют расширить деятельность в Узбекистане
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков провел встречу с президентом инвестиционного фонда «Berlusconi Finanzaria» Паоло Берлускони и президентом компании «Energy System» Роберто Туччи.
В ходе встречи были обсуждены перспективы налаживания и расширения итальянскими предпринимателями инвестиционной деятельности в Узбекистане. Итальянской стороной была выражена заинтересованность в реализации крупных проектов в сферах энергетики и переработки бытовых отходов. Было заявлено о планах по увеличению объемов выращиваемого в регионах Узбекистана шафрана, что позволит укрепить позиции узбекских фермеров в данной товарной нише на международном рынке и создать дополнительные рабочие места.
Стороны предметно рассмотрели все имеющиеся вопросы, связанные с имплементацией данных проектов, и выработали механизмы взаимодействия по их оперативному решению, что позволит ускорить процесс их реализации.
Достигнута договоренность поддерживать активный и регулярный диалог с целью ускоренного продвижения рассмотренных проектов.