O‘zbekiston va Isroil o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzakov Isroil davlati turizm vaziri, O‘zbekiston va Isroil o‘rtasidagi Hukumatlararo komissiya hamraisi Yoel Razvozov boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Uchrashuvda ikki mamlakat tashqi ishlar idoralari va diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ham ishtirok etdi.
Konstruktiv ruhda bo‘lib o‘tgan suhbat davomida siyosat, iqtisodiyot, investitsiyalar, savdo, madaniyat va turizm sohalaridagi O‘zbekiston-Isroil hamkorligining qator muhim masalalarini muhokama qilindi.
Parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash, butunjahon va mintaqaviy xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni faollashtirish, xususan, Birlashgan millatlar tashkiloti doirasidagi muloqotni rivojlantirish, shuningdek, turli darajadagi o‘zaro tashriflar sonini ko‘paytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani ta'kidlandi.
Tomonlar savdo-iqtisodiy sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha birgalikdagi ishlarning dolzarbligini ta'kidladilar. O‘zaro savdo hajmini oshirish va nomenklaturasini diversifikatsiyalash bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarni ishlab chiqish, bu borada ikki mamlakat tashqi savdo idoralari rahbarlarining o‘rinbosarlaridan iborat qo‘shma ishchi guruh tuzish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Shuningdek, Isroil kompaniyalarini O‘zbekistonda to‘qimachilik, kimyo va farmasevtika sanoati, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash va turizm kabi sohalardagi loyihalarni amalga oshirishga jalb etish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar belgilandi.
Muloqot chog‘ida joriy yilda savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Isroil hukumatlararo komissiyasining birinchi yig‘ilishini, shuningdek, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida biznes-forumni o‘tkazish istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ko‘rib chiqilgan barcha sohalarda yaqin va konstruktiv hamkorlik qilishga sodiqligini bildirdilar hamda qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish bo‘yicha keyingi sa'y-harakatlarni kelishib oldilar.

Обсуждены перспективы расширения сотрудничества Узбекистана и Израиля
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков принял делегацию Государства Израиль во главе с министром туризма, сопредседателем Межправительственной комиссии между Узбекистаном и Израилем Йоэлем Развозовым. Во встрече также приняли участие руководители внешнеполитических ведомств и дипломатических миссий двух стран.
Беседа носила конструктивный характер и позволила обсудить ряд важных вопросов узбекско-израильского сотрудничества в сферах политики, экономики, инвестиций, торговли, культуры и туризма.
Выражена взаимная заинтересованность к укреплению межпарламентских связей и активизации взаимодействия в рамках глобальных и региональных международных организаций, в частности, к развитию сотрудничества в рамках Организации Объединенных Наций, а также увеличению количества взаимных визитов на различных уровнях.
Стороны отметили актуальность совместной работы по наращиванию торгово-экономического партнерства. Достигнута договоренность о выработке совместных мер по увеличению объемов и диверсификации номенклатуры взаимной торговли, и создании в этой связи совместной рабочей группы в составе заместителей руководителей внешнеторговых ведомств двух стран.
Также были намечены дальнейшие шаги по привлечению израильских компаний к реализации проектов в Узбекистане в таких направлениях как текстильная, химическая и фармацевтическая промышленность, сельское хозяйство, здравоохранение и туризм.
В ходе диалога также были рассмотрены перспективы проведения в текущем году первого заседания Узбекско-Израильской межправительственной комиссии по торгово-экономическому, инвестиционному и научно-техническому сотрудничеству, а также бизнес-форума с участием представителей деловых кругов двух стран.
По итогам встречи стороны выразили приверженность тесному и конструктивному сотрудничеству по всем рассмотренным направлениям и согласовали дальнейшие шаги по продвижению совместных инициатив.